یکشنبه، ۱۲ مرداد ۹۳ - ۰۹:۲۸

سلامت نیوز: رئیس کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر گفت: بیمارستانهای خصوصی دو ضربه بزرگ به سلامت جامعه می‌زنند، اول اینکه زایمان سزارین…

سلامت نیوز: رئیس کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر گفت: بیمارستانهای خصوصی دو ضربه بزرگ به سلامت جامعه می‌زنند، اول اینکه زایمان سزارین را ترویج می‌کنند، دوم اینکه مادر را ترغیب می‌کنند، از شیر خشک استفاده کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، علیرضا مرندی در همایش تغذیه با شیر مادر گفت: در گذشته این اعتقاد غلط وجود داشت که زمانی که نوزاد زردی گرفت، شیر مادر را قطع کند اما به هیچ وجه نباید شیر مادر قطع شود.

وی گفت: این اعتقادات قدیمی باعث می‌شدند که مادران به سمت استفاده از شیر خشک بروند در صورتی که اعتقادات اشتباه بود و به هیچ وجه نباید مصرف شیر مادر را قطع کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه آموزش‌های لازم به دانشجویان پزشکی در مورد ترویج تغذیه با شیر مادر داده نمی‌شود، گفت: تبلیغات شیر خشک، مادران را گمراه می‌کند و فکر می‌کنند که شیر خشک برای کودک آنها مناسب‌تر است.

وی به نگرانی مادرها در مورد تناسب اندامشان اشاره کرد و گفت: گاهی مادر نگران اندامش است و رژیم می‌گیرد و متأسفانه متخصصان تغذیه نیز این رژیم‌ها را تجویز می‌کنند اما از این موضوع خبر ندارند که رژیم غذایی در دوران شیردهی موجب کاهش شیر مادر می‌شود.

مرندی به مادران شیرده توصیه کرد تا از ورزش سنگین بپرهیزند و گفت: در روزهای اول زایمان مادر باید خواب و استراحت کافی داشته باشد.

وی همچنین در مورد نحوه شیردهی به نوزادان گفت: در 6 تا 8 هفته ابتدایی باید از هر دو پستان برای شیردهی به نوزاد استفاده شود تا مکیدن‌های مکرر ترویج یابد همچنین باید به مادر آموزش دهیم تا وقتی که به علت عدم مکیدن پستان خالی نشد، پستان را دوشیده و آن را از شیر خالی کنند.

وزیر اسبق بهداشت با هشدار نسبت به عملکرد بیمارستان‌های خصوصی گفت: این بیمارستانها دو ضربه بزرگ به جامعه وارد می‌کنند. اول اینکه زایمان به صورت سزارین را ترویج می‌کنند و دوم اینکه مادر را ترغیب به استفاده از شیر خشک می‌کنند، وزارت بهداشت باید این موضوع را در رتبه‌بندی بیمارستان‌ها لحاظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.