سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۴

مدیر آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: وضعیت استان اصفهان در حوضه آبی قرمز است و این در حالی است که با حفر…

مدیر آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: وضعیت استان اصفهان در حوضه آبی قرمز است و این در حالی است که با حفر چاه‌های فلمن اصفهان نیز با مشکل روبه‌رو شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، هاشم امینی شامگاه گذشته(دوشنبه) در جلسه شورای اداری استان اصفهان با بیان اینکه آبرسانی به اصفهان بزرگ از زاینده‌رود انجام می‌شود، اظهار کرد: آب شرب از سد چم‌آسمان و از تصفیه‌ خانه بابا شیخ‌علی، از طریق تونل تصفیه و به شهرستان‌های مختلف از جمله نجف‌آباد، قهدریجان، درچه، فلاورجان، دانشگاه اصفهان و به سمت هزارجریب و گورت، شاهین شهر، اردستان، خمینی شهر و نیز صنایع اصفهان و چهار طرف اصفهان منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه 55 درصد آب مصرفی تصفیه خانه باباشیخ علی توسط کلانشهر اصفهان مصرف می شود، افزود: سرانه مصرف آب در استان اصفهان 189 لیتر برای هر نفر در طول شبانه روز است و این در حالی است که سال گذشته این میزان معادل 160 لیتر بوده است.

مدیر آب و فاضلاب استان اصفهان ادامه داد: 78 درصد آب در بخش خانگی و 22 درصد در بخش غیرخانگی مصرف می‌شود که از این میزان 32 درصد روستایی و 24 درصد در بخش صنعت و بقیه آن برای سایر مصارف استفاده می‌شود.

امینی با اشاره به اینکه وضعیت آب شرب اصفهان در تابستان امسال به شدت بحرانی بوده است، اما خوشبختانه با مدیریت این بحران پشت سر گذاشته شده، تصریح کرد: در تابستان امسال حدود 3 متر مکعب کمبود آب در اصفهان داشتیم به طوری که در پیک مصرف باید 14 مترمکعب آب وارد شبکه توزیع می‌کردیم در حالی که تنها 11.4 متر مکعب آب در اختیار داشتیم و این تونل اشترجان و چاه‌های اجاره‌ای بود که به فریاد این بحران رسید.

وی با بیان اینکه در گذشته با کندن چهار متر به آب می‌رسیدیم اکنون باید 170 متر زمین حفر شود تا به آب برسیم و این در حالی است که این موجب نیتراتی شدن آب شده است.

مدیر آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود برای رفع این بحران ابتدا جاری شدن آب در رودخانه، دوم اجرای انتقال خطوط آب، سوم ساماندهی آبرسانی در اصفهان انجام شود چرا که 56 شهر و 300 روستا از طریق تصفیه‌خانه بابا شیخ‌علی تغذیه می‌شوند و با توجه به افزایش جمعیت استان اصفهان باید تصمیم جدی در امر ساماندهی آبرسانی صورت گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.