شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۷:۱۶

مدیرکل استاندارد استان اصفهان گفت: متاسفانه 70 درصد ساخت و ساز‌های استان اصفهان فاقد استاندارد است و اصول لازم در آنها رعایت نمی‌شود….

مدیرکل استاندارد استان اصفهان گفت: متاسفانه 70 درصد ساخت و ساز‌های استان اصفهان فاقد استاندارد است و اصول لازم در آنها رعایت نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه اصفهان، غلامحسین شفیعی امروز (شنبه) در پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان اظهار کرد: 16 تا 22 مهرماه هفته استاندارد است و استاندارد به لحاظ فنی یعنی داشتن حداقل کیفیت قابل قبول در تولید محصولات.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان ادامه داد: از طریق همکاری و مکاتبه‌های بسیاری که با شورای شهر و اداره کل راه و شهرسازی داشتیم قرار شد تا زیرساخت‌های ایمنی در سه مرحله پی، ستون و سطح ساختمان رعایت و اقدامات اساسی لازم در خصوص نظارت بر آنها انجام شود.

شفیعی با بیان اینکه در استان اصفهان6006 واحد تولیدکننده مصالح ساختمانی وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد 1300 واحد در اداره کل استاندارد تشکیل پرونده داده‌ و از این تعداد نیز فقط 650 واحد علامت استاندارد دریافت کردند.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد محصولات ساختمان‌ها دارای علامت استاندارد هستند، گفت: 25 هزار استاندارد ملی در کشور نوشته شده و این در حالی است که از این تعداد تنها 17 هزار دارای مجوز استاندارد ملی هستند.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان به وجود 400 واحد تولید تیرچه و بتن در استان اصفهان اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه در خصوص کارخانجات سیمان و بتن هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، اما در خصوص کارگاه‌های تیرچه نظارت درستی صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مهندسان هیچ گونه نظارت دقیقی بر روند ساخت و ساز و استانداردسازی ساختمان‌ها ندارند، افزود: متاسفانه هیچ ارگانی متولی این وظیفه نیست، به طوری که اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و حتی شهرداری هیچ کدام عهده‌دار این مساله نیستند.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان با اشاره به اینکه منهدسان باید ناظر بر روند ساخت و سازهای ساختمان باشند، اضافه کرد: در سال گذشته پروانه 46 واحد را باطل کردیم و در سال جاری برای 56 واحد پروانه مصالح ساختمانی صادر شده است.

شفیعی به موضوع زلزله اشاره و اظهار کرد: در صورتی که نتوانیم استانداردهای لازم برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها را بکار ببریم نمی‌توانیم از خسارت‌های بعد از زلزله جلوگیری کنیم.

وی افزود: متاسفانه 70 درصد ساخت‌وسازها طبق استاندارد نیست و اصول لازم در آنها رعایت نمی‌شود و تنها 30 درصد ساخت و سازها طبق استاندارد است.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان با بیان اینکه باید به منظور تامین امنیت جان مردم شهرداری و شورای شهر خود اقدام به خرید مصالح ساختمانی معتبر کنند، اضافه کرد: در ماه گذشته به 20 واحد تذکر دادیم و در صورتی که به تذکرات توجهی نکنند پروانه آنها باطل می‌شود.

شفیعی با بیان اینکه حق مردم نیست که با یک اتفاق هر چند کوچک در معرض خسارت جانی و مالی قرار گیرند، گفت: حق شهروندی مردم می‌طلبد که نظارت دقیق‌تری بر روند کار و فعالیت پیمانکاران صورت گیرد.

وجود 10 واحد بازرسی استخر در استان اصفهان

وی با بیان اینکه استانداردسازی ساختمان‌ها باید در مبدا انجام شود، افزود: متاسفانه مردم ساختمانی را که تحویل می‌گیرند نمی‌دانند که پی ساختمان چگونه ساخته شده است اما خوشبختانه در اصفهان هیچ جایی نیست که اصول ساخت ساختمانی را رعایت نکنند و در این زمینه با هیچ مشکلی روبرو نیستیم.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان با اشاره به اینکه 80 آزمایشگاه در استان اصفهان وجود دارد، گفت: با افزایش تعداد آزمایشگاه‌ها برخورد کردیم و قرار شد تنها به همین تعداد آزمایشگاه در استان اکتفا کنیم.

شفیعی با بیان اینکه در سال جاری بیش از 100استاندارد ملی در اصفهان داشتیم، اضافه کرد: مصوبه هیئت وزیران این است که هیچ گونه پروانه‌ای برای ساخت و سازهای بدون استاندارد صادر نشود.

وی به نصب وسایل بازی در سطح شهر اشاره و اظهار کرد: یکی از وظایف اداره کل استاندارد کنترل وسایل بازی در مهد کودک و شهربازی‌ها است و حتی سامانه‌ای داریم که به صورت مداوم ایمنی وسایل بازی را کنترل می‌کند.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان با بیان اینکه سه شهربازی به دلیل رعایت نکردن مسایل ایمنی در اصفهان پلمب شدند، گفت: خوشبختانه بقیه شهربازی‌ها دارای استانداردهای لازم هستند.

شفیعی با اشاره به اینکه لازم است در استخرها استانداردهای لازم رعایت شود، اضافه کرد: 10 واحد بازرسی در استان اصفهان وجود دارد که وظیفه آنها نظارت بر فعالیت استخرها است.

وی به اهمیت رعایت استاندارد در تله کابین و شهر رویا اشاره و تصریح کرد: در تعاملی که با شهرداری داشتیم تمام استانداردهای لازم در مجموعه شهر رویاها رعایت شده و 90 درصد حساسیت در این خصوص برطرف شده است.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان ادامه داد: بر اساس توافقی که با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم قرار شد تا سالن‌های همایش و تئاتر از استانداردهای لازم برای برگزاری مراسم برخوردار شوند.

شفیعی با بیان اینکه از سال 83 تمام آسانسورها با همکاری شهرداری در تمام استان دارای ایمنی هستند، اضافه کرد: متاسفانه مشکل این جا است که آسانسورهایی که مربوط به قبل از سال 83 هستند دارای استاندارد نیستند و باید در این جهت اقدام اساسی انجام شود.

وی ادامه داد: در گذشته 200 نصاب آسانسور داشتیم و اکنون این تعداد به 60 نفر رسیده است و بر اساس بازدیدی که از 100 آسانسور صورت گرفته متاسفانه 100 درصد آنها فاقد ایمنی لازم هستند که باید اقدامات اساسی در این مورد انجام شود.

مدیرکل استاندارد به اهمیت استاندارد در دستگاه‌های تولید نان در نانوایی‌ها اشاره کرد و گفت: لازم است تمامی افرادی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند استانداردهای لازم دستگاه تولید نان را مد نظر قرار دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.