سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۰۷:۵۹

مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی گفت: پراکنش پلنگ در ایران در حال تقسیم‌شدن به دو بخش شمالی و جنوبی است. به گزارش…

مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی گفت: پراکنش پلنگ در ایران در حال تقسیم‌شدن به دو بخش شمالی و جنوبی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، آرزو صانعی در کارگاه آموزشی مهارتی منطقه‎ای پلنگ ایرانی بیان‌کرد: پلنگ ایرانی در گذشته‎ای نه چندان دور پراکنش گسترده‎ای در خاورمیانه داشت که به خاطر از بین رفتن آن در برخی مناطق گستره پراکنشش، توجه بسیاری از حفاظت‎گرایان، محققان و سازمان‎های بین‎المللی به وضعیت این‌گونه در خاورمیانه معطوف شده است.

وی اضافه کرد: طبق آمارهایی که از سال 2002 تا به حال ثبت شده از سال 2007 تا 2011، 71 قلاده پلنگ از بین رفت که از این میزان 70 درصد به دلیل شکار و استفاده از طعمه مسموم بوده و 18 درصد نیز به دلیل تصادفات جاده‎ای صورت گرفته است.

صانعی ادامه‌داد: همچنین طبق ارزیابی وضعیت این‌گونه در کشور که توسط موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی و در راستای برگزاری کارگاه بررسی وضعیت گربه‎سانان صورت گرفت بیانگر این فریضه بود که پراکنش پلنگ در ایران در حال تقسیم‌شدن به دو بخش شمالی و جنوبی است.

مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی تصریح‌کرذ: متأسفانه در قسمت شمال غرب کشور زیستگاه‎های این گونه ایزوله و به خاطر ساخت و سازها در منطقه فاصله زیستگاه‎ها زیاد شده و کریدورها از بین رفته‎اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *