پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۵۶

به گزارش خبرنگار مهر، یدالله رضایی صبح پنجشنبه در نشستی با حضور خبرنگاران، گفت: 70 درصد از روستاهای شهرستان گنبد غیرمقاوم در برابر…

به گزارش خبرنگار مهر، یدالله رضایی صبح پنجشنبه در نشستی با حضور خبرنگاران، گفت: 70 درصد از روستاهای شهرستان گنبد غیرمقاوم در برابر زلزله است و ما آمادگی داریم هر چند متقاضی وام مقاوم سازی بخواهد در اختیار بگذاریم.

وی با بیان این که این وام 12.5 میلیون تومان و با سود 5 درصد و 15 ساله است، افزود: متاسفانه مشکل روستائیان برای مقاوم سازی، بیمه تامین اجتماعی در زمان پروانه ساختمان و عدم ضامن مناسب برای بانک می باشد.

رضایی گفت : 9 هزار واحد مسکونی روستایی از سال 84 تاکنون با دریافت وام مقاوم سازی شدند و 150 روستا از 200 روستا با توجه به جمعیت بالای 20 خانوار نیاز به طرح هادی دارند.

وی اضافه کرد: 46 روستا از این 150 روستا فاز اول طرح هادی آنجا اجرا شده است و مابقی به علت عدم اعتبار فعلا راکت مانده است.

وی با بیان این که 17 هزار هکتار از اراضی اصلاحات سنددار شدند، ادامه داد: این تعداد از زمان اجرای قانون ماده 140 و 133 صادر شده است.

رضایی افزود: ما این آمادگی را داریم هر کدام از ساکنان که مایل باشند، وام روستایی برای احداث واحد مسکونی و ساکن شدن در روستا را دهیم.

در ادامه، یحیی عباسی رئیس، مرکز فنی و حرفه ای گنبدکاووس هم گفت: مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دارای آموزشگاه‌های دولتی و خصوصی است که در حال حاضر در 9 کارگاه آموزشی در بخش دولتی، بیش از 20 حرفه آموزش داده می‌شود.

وی افزود: این آموزش ها در سطح درجه 2 و درجه 1 و بر اساس طرح 18 ماه ایران- آلمان برگزار شد.

عباسی ادامه داد: در بخش خصوصی نیز 57 آموزشگاه در رشته های مختلف با بیش از 300 حرفه برای افراد جویای کار آموزش می‌دهد.

وی اضافه کرد: 90 درصد از افراد آموزش دیده این مرکز وارد بازار کار می شوند و یکی از موارد مهم وام در بانک‌ها و موسسات آموزش فرد در مراکز فنی و حرفه ای است.

وی در توضیح برنامه های هفته فنی و حرفه ای گنبد گفت: بازدید از مراکز ، دیدار با مسئولین امام جمعه و خانواده شهدا و جانبازان، افتتاح آموزشگاه کشاورزی، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری جشن مهارت، تجلیل از کارآفرینان برتر،  اهداء خون توسط کارکنان از اقداماتی است که برای این هفته تدارک دیده شد.

وی تاکید کرد: در هفته فنی و حرفه‌ای (مهارت) اولین آموزشگاه کشاورزی با اکثر رشته های کشاورزی افتتاح می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.