سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۶

مدیر جهاد کشاورزی خاش روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب انواع گونه های نهال هسته دار…

مدیر جهاد کشاورزی خاش روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب انواع گونه های نهال هسته دار مانند زردآلو، هلو، آلو، بادام و گیلاس در این شهرستان تولید می شود.

امان الله طوقی افزود: کار برداشت زردآلو از سطح 600 هکتار از باغات شهرستان خاش از نیمه اول خرداد ماه آغاز شده است و تا اوایل مرداد ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: امسال سطح زیر کشت و میزان تولید زردآلو در این شهرستان نسبت به سال گذشته، حدود 10 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: 100 هکتار از باغات زردآلو در خاش غیر بارور و 500 هکتار بارور با متوسط برداشت زردآلو از هر هکتار 14 تن است.

وی پیش بینی کرد: تا پایان فصل برداشت شش هزار و 580 تن میوه زردآلو از باغات شهرستان خاش برداشت و روانه بازارهای مصرف استان سیستان و بلوچستان شود.

وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری به منظور توسعه باغات زردآلو 40 هزار اصله نهال پیوندی و غیر پیوندی تولیدی در خاش بین کشاورزان این شهرستان توزیع شد.

مدیر جهاد کشاورزی خاش به کشاورزان توصیه کرد: به سبب مقاومت کم گونه ˈقیصیˈ در مقابل سرما این نوع زردآلو را از باغات حذف و گونه هایی مانند ˈرجبعلی، قرمزی شاهرودی و شکر پارهˈ را جایگزین کنند.

به گزارش ایرنا، چهار نفر از دانش آموختگان رشته کشاورزی عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به منظور افزایش سطح تولید محصولات باغی در تمام طول سال، نکات فنی و یافته های علمی جدید را به باغداران شهرستان خاش آموزش می دهند.

روستاهای حاشیه کوه آتشفشان نیمه فعال تفتان با چهار هزار و 50 متر ارتفاع در شهرستان خاش به سبب بهره مندی از آب و هوای سرد، مستعد کشت انواع میوه های سردسیری هستند.

خاش واقع در 185 کیلومتری جنوب زاهدان با داشتن آب، خاک و هوای مناسب و معتدل برای کشت انواع محصولات باغی و زراعی یکی از مناطق مستعد کشاورزی سیستان و بلوچستان محسوب می شود. ک/3

7312 / 653

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.