دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۱

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی اظهارکرد: امسال بر اثر خشکسالی و کاهش بارندگی 79 هکتار از جنگل…

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی اظهارکرد: امسال بر اثر خشکسالی و کاهش بارندگی 79 هکتار از جنگل و مراتع استان در آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)در اردبیل، علی اسلامی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر، اظهارکرد: طی پنج ماه اول سال به دنبال کاهش بارندگی، 27 مورد آتش‌سوزی در جنگل و مراتع استان رخ داده و 12 هکتار جنگل و 67 هکتار مرتع آسیب دیده‌اند که این حادثه بر مشکلات زیست‌محیطی دامن زده است.

وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر کاهش بارش‌ها موجب بروز خشکسالی شده، بر برنامه‌ریزی مدیریت بحران آب تاکید کرد و افزود: در همین راستا صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب در پیشگیری از خشکسالی و کمبود آب زراعی نقش موثر دارد.

اسلامی ادامه‌داد: امسال میزان بارندگی نسبت به وضعیت نرمال، 23 درصد و نسبت به پارسال، 15 درصد کاهش یافته، به طوری که حتی در شهرستان پارس‌آباد که پیش از این مشکل کمبود آب زراعی نداشتیم، خشکسالی مزارع کشاورزی را تهدید می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل از اختصاص 10میلیارد و 965 میلیون تومان تسهیلات از محل اعتبارات حوادث غیرمترقبه برای جبران خسارات پیش‌آمده، خبر داد و افزود: دو میلیارد و 220 میلیون تومان برای تامین علوفه عشایر و آبرسانی، دو میلیارد و 500 میلیون تومان برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده مشگین‌شهر و پنج میلیارد تومان برای پیشگیری از وقوع سیل و یک میلیارد و 770میلیون تومان دیگر نیز برای تامین آب شرب روستایی توزیع می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین 44 میلیارد تومان تسهیلات دیگر نیز برای جبران خسارات سرمازدگی باغات استان در نظر گرفته شده که از طریق بانک مرکزی به چهار بانک ابلاغ شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *