سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۸

سلامت نیوز: طرح تحول سلامت که از اردیبهشت ۹۳ شروع شده، قرار است بخش بزرگی از سختی ها و مرارت هایی که مردم…

سلامت نیوز: طرح تحول سلامت که از اردیبهشت ۹۳ شروع شده، قرار است بخش بزرگی از سختی ها و مرارت هایی که مردم در درمان دارند را برطرف کند. برای این منظور ۸ بسته تعریف شده. اما این بسته ها چیستند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ بیش از یک ماه از آغاز اجرای طرح تحول در نظام سلامت می گذرد. مسئولان وزارت بهداشت از 15 اردیبهشت ماه امسال آغاز رسمی این طرح را اعلام کرده اند و تا کنون از اجرای 8 بسته حمایتی در راستای این طرح خبر داده اند. اما هنوز بخش زیادی از مردم از جرئیات این طرح با خبر نیستند و نمی دانند هر کدام از این 8 طرح قرار است چگونه اجرا شود و چه مزایای دارد.

براساس جدید ترین اطلاعات وزارت بهداشت، در این 8 بسته قرار است، میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاهی کاهش یابد، زايمان طبيعي ترویج شود، کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی ارتقا یابد، پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم کشور ماندگار شوند، پزشكان متخصص مقیم در بيمارستان‌هاي دولتی مستقر شوند، کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی ارتقا یابد، حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند صورت گیرد و در کنار این هفت بسته خدماتی بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت نیز نظارت جدی صورت گیرد.

تشکیل جلسه ستاد کشوری طرح تحول نظام سلامت

همزمان وزارت بهداشت روز گذشته خبرداد، جلسه ستاد کشوری طرح تحول نظام سلامت با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد و چگونگی روند اجرای طرح تحول نظام سلامت بررسی شد.

در این جلسه در تشریح روند چگونگی اجرای طرح تحول نظام سلامت مواردی چون: ابزارهای نظارتی، رعایت استاندارهای درمان در بخش بستری بیمارستانهای دولتی، عملکرد بیمه ها، آخرین وضعیت صرفه جویی در مصرف و کاهش قیمت تجهیزات پزشکی و دارو در بیمارستانها، پاسخگویی به شکایات مردمی ارائه و در خصوص آنها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

آنجه در ادامه و در جدول زیر می خواند عناوین 8 بسته حمایتی و مزایا و چگونگی اجرای آن است؛

ردیف

عنوان برنامه

مزایا و چگونگی اجرای آن

1

برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاهی

در سال 93 حدود 8 میلیون نفر از جمعیت کشور در بیمارستان های دولتی بستری خواهند شد که با توجه به متوسط هزینه بستری 16000000 ریالی ،بیماران مجبور به پرداخت 640000 ریال به ازای هر پرونده است. با اجرای این برنامه پرداختی بیماران 1600000ریال می شود .

در حال حاضر بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین دریافت خدمات ازمایشگاهی و تصویر برداری به بیرون از ببیمارستان هدایت می‌شوند که با اجرای این برنامه کلیه خدمات مذکور و دارو و تجهیزات مورد نیاز بیماران در بیمارستان تامین می شود و یا با مسئولیت و تامین هزینه توسط بیمارستان برای بیماران در زنجیره دانشگاه فراهم می شود

ساماندهی بازار آشفته تجهیزات پزشکی کشور از لحاظ قیمت و کیفیت و نحوه تامین آنها از دستاوردهای این برنامه است

این برنامه به میزان 5/5 در صد از پرداخت مستقیم از جیب مردم را کاهش می دهد.

2

برنامه ترویج زايمان طبيعي

کاهش سزارین به میزان 10% در کشور.

کاهش عوارض سزارین برای مادر و نوزاد.

ترغیب زایمان طبیعی با گسترش زایمان بی درد.

رایگان شدن هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی.

بازسازی بلوک‌های زایمان با ایجاد فضاهای اختصاصی برای خوشایندسازی محیط زایمان طبیعی.

افزایش تعداد موالید.

3

ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی

هتلینگ بیمارستان‌های دولتی به طور کامل بازسازی و نوسازی خواهد شد. به طوری که تمامی بیمارستان‌ها تا مهرماه سال جاری به حداقل استاندارد (سه ستاره) خواهند رسید.

کیفیت بهداشت، تغذیه و خدمات غیرپزشکی بهبهود خواهد یافت.

تعداد نیروی انسانی پرستاری و کمک پرستار به استانداردهای کشوری نزدیک خواهد شد و امور مرتبط با بیماران توسط کادر شاغل در بیمارستان صورت خواهد گرفت.

در مجموع رضایمندی مردم از بیمارستان‌های دولتی هدف این برنامه است.

این برنامه به میزان 1/25 در صد از پرداخت مستقیم از جیب مردم (OOP ) را کاهش خواهد داد.

4

برنامه ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم کشور

پرداختی‌های تشویقی زمینه ماندگاری پزشکان در این مناطق را فراهم نماید.

کمبود حدود 1800 پزشک متخصص مورد نیاز مناطق محروم به تدریج برطرف می‌گردد.

دسترسی مردم به پزشکان در مناطق محروم افزایش یافته و زمینه بهره‌مندی مردم در نزدیک‌ترین فاصله به مکان زندگی‌شان فراهم می‌گردد.

این برنامه به میزان 1 درصد از پرداخت مستقیم از جیب مردم را کاهش خواهد داد.

5

حضور پزشكان متخصص مقیم در بيمارستان‌هاي دولتی

بااجرای این برنامه در 380 بیمارستان دولتی کشور 1500 نفر پزشک متخصص در ساعات عصروشب وایام تعطیل مقیم خواهند شد ومردم به آنان برای بیماریهای اورژانسی دسترسی پیدا می کنند

6

ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی

با توجه به اینکه ویزیت سرپایی در بخش خصوصی یکی از ریشه های اصلی پرداخت مستقیم از مردم در بخش سلامت کشور می‌باشد. افزایش انگیزه پزشکان در بخش دولتی از طریق متناسب سازی حق الزحمه ویزیت پزشکان در بخش دولتی باعث فعال شدن کلینیکهای دولتی و امکان پاسخگویی به نیازهای مردم در بخش‌های دولتی خواهد شد. به گونه‌‌ای که مردم به جای پرداخت مبلغ 190000 ریال در مطب خصوصی، مبلغ 30000 ریال به ازای یک ویزیت پزشک متخصص خواهند پرداخت و خدماتی مشابه مطب در کلینیک ویژه بیمارستان های دولتی می گیرند.

بااجرای این برنامه در 380 بیمارستان دولتی کشور 1500 نفر پزشک متخصص در ساعات عصروشب وایام تعطیل مقیم خواهند شد ومردم به آنان برای بیماریهای اورژانسی دسترسی پیدا می کنند

7

برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند

در این برنامه بیماران مبتلا به بیماریهای خاص و صعب العلاج تحت عنوان مشترک بیماریهای ویژه تحت پوشش معاونت درمان وزارت بهداشت قرار گرفته و هزینه های بالای تشخیصی و درمانی بیماری آنها که مشمول بیمه نمی باشند طبق بسته خدمتی تعیین شده تحت حمایت قرار خواهد گرفت.

مراکز جامع هر یک از بیماریهای ویژه در سایت وزارت متبوع معرفی شده و همه بیماران و پزشکان از آن مطلع خواهند شد. بیماران مبتلا به هر یک از بیماریهای فوق از هر نقطه از کشور به این مراکز ارجاع شده و توسط مددکار بیمارستان مرجع برای دریافت خدمات مربوطه پس از بررسی مددکاری هدایت خواهد شد.

بیماران نیازمندی که توان پرداخت 10-5% فرانشیز خود را ندارند نیز توسط این ردیف بر حسب تشخیص سیستم مددکاری حمایت می شوند.

بیماریهای دیگری نیز که هزینه زیادی به بیمار و خانواده تحمیل می کنند و تاکنون جزو لیست بیماریهای ویژه قرار نگرفته اند توسط کمیته مربوط به تعیین اولویت بیماریها و بر حسب توان دولت به تدریج تحت پوشش قرار خواهند گرفت. تا زمان پوشش کامل این بیماران، خدمات بستری آنها از پوشش خاص مددکاری نیازمندان، توسط این معاونت حمایت خواهد شد.

این برنامه به میزان 1,7در صد از پرداخت مستقیم از جیب مردم را کاهش خواهد داد.

8

نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت

در کنار هفت بسته خدمتی طرح تحول سلامت، جهت نظارت و پایش عملکرد آنلاین تحت نظر ستاد طرح تحول در تمام سطوح کشوری- دانشگاه و بیمارستان ،بسته ای نظارتی تحت عنوان ” نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت” طراحی و همزمان با اجرای بسته ها اجرا خواهد شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.