پنجشنبه، ۱۶ مرداد ۹۳ - ۱۱:۴۷

مسئول کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در پی اجرای «برنامه جامع تکامل کودکان » قزوین مشخص شد حدود هشت درصد…

مسئول کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در پی اجرای «برنامه جامع تکامل کودکان » قزوین مشخص شد حدود هشت درصد از کودکان زیر 10 سال این استان دچار اختلال رشد هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، شهرزاد مهرآیین در نشست هماهنگی برنامه سلامت کودکان قزوین که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد اظهار کرد: در پی اجرای «برنامه جامع تکامل کودکان» که از مهر ماه سال 92 آغاز شد، نتایجی که از توزیع پرسشنامه‌های سال گذشته به دست آمد هشت درصد از کودکان زیر 10 سال، دچار اختلال رشد، نیم درصد دچار کم‌وزنی شدید و یک درصد مبتلا به کوتاه قدی شدید هستند.

وی با اشاره به توزیع حدود هفت هزار پرسشنامه در مراکز بهداشتی و درمانی استان قزوین برای کودکان زیر پنج سال تحت پوشش افزود: نتایج حاصل از این پرسشنامه نشان می‌دهد، در شش ماهه دوم سال 92 حدود 5.2 درصد از کودکان یاد شده، دچار مشکلات تکاملی در حیطه‌های برقراری ارتباط، حرکات درشت، حرکات ظریف، حل مسئله و حیطه شخصی و اجتماعی بودند.

مسئول کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین هدف از اجرای این برنامه را شناسایی کودکان با روند غیرطبیعی تکامل دانست که با مداخله به موقع، از معلولیت‌های آنان پیشگیری خواهد شد.

مهرآیین تصریح کرد: در این برنامه برای تمامی کودکان 12 ماهه، کودکانی که وضعیت تکاملی نامعلومی دارند و شیرخواران پُرخطر، پرسشنامه‌های مربوطه تکمیل می‌شود و در صورت داشتن مشکلات تکاملی، به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شوند.

این مسئول ادامه داد: سؤال‌های پرسشنامه در پنج بخش اصلی برقراری ارتباط اغلب مربوط به سخن گفتن و شنوایی، بخش حرکات درشت مربوط به حرکات پاها و بازوها، بخش حرکات ظریف مربوط به حرکات دست‌ها و انگشتان است.

وی اضافه کرد: هم‌چنین بخش حل مسئله در بخش درک مفاهیم و بخش شخصی و اجتماعی و یک بخش کلی دارای سوالات عمومی، طراحی شده است.

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور مسئولان برنامه کودکان مرکز بهداشت شهرستان‌ها و استان برگزار شد و در مورد نحوه ثبت نتایج غربال‌گری تکامل کودکان زیر پنج سال استان، ثبت مشخصات کودکان یاد شده دچار سوء تغذیه شدید در پورتال و نرم‌افزار کشوری شاخص‌های برنامه کودکان صحبت شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.