یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۳:۴۳

استاد دانشگاه زنجان معتقد است: 80 درصد ساختمان‌هایی که بعد از زلزله طارم در این منطقه احداث شده است در برابر زلزله مقاوم…

استاد دانشگاه زنجان معتقد است: 80 درصد ساختمان‌هایی که بعد از زلزله طارم در این منطقه احداث شده است در برابر زلزله مقاوم نیستند.

کیارش ناصراسدی در حاشیه نشست تخصصی چالش‌های ایمنی در برابر زلزله که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: آمادگی برای مدیریت بحران، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و برنامه‌ریزی برای اسکان بعد از حادثه از اولویت‌هایی است که باید به آن توجه شود و باید عنوان کرد با نقطه مطلوب در این حوزه‌ها فاصله داریم.

وی تصریح‌کرد: فرهنگ‌سازی برای مواجهه صحیح با زلزله بخشی از کار است و مسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند که برای ایمن ماندن در برابر زلزله و کاهش خسارت‌ها نیاز به ایجاد بسترهایی همچون در اختیار قرار دادن خدمات مناسب برای انجام اقداماتی همچون مقاوم‌سازی ساختمان‌ها است.

این استاد دانشگاه زنجان با بیان اینکه در مباحث مرتبط با آمادگی بعد از بحران اقدامات نسبتا خوبی در کشور انجام شده است، افزود: آنچه در این بین باید به آن اشاره کرد کم‌توجهی به اقدامات قبل و بعد از بروز واقعه است که از آن جمله می‌توان به موضوع مقاوم‌سازی ساختمان‌ها اشاره کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه در رابطه با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها بعد از زلزله، باید اذعان کرد بسیاری از ابنیه‌ای که بعد از زلزله ساخته می‌شوند مقاوم نیستند. نمونه بارز آن را می‌توان در شهرستان طارم مشاهده کرد که نشان می‌دهد به این بخش بی‌توجهی شده است.

اسدی، مشارکت‌ همه دستگاه‌ها را در ایجاد بستر مناسب جهت مقابله با حوادث طبیعی، مهم ارزیابی کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای مواجهه با زلزله و کاهش آسیب‌ها، گسترده و بلندمدت باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.