چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۹:۳۷

به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام سيد علي رضا صدر حسيني بعد از ظهر چهارشنبه در همايش علمي كاربردي مرزبانان حريم تشيع كه با…

به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام سيد علي رضا صدر حسيني بعد از ظهر چهارشنبه در همايش علمي كاربردي مرزبانان حريم تشيع كه با موضوع نقش روحانيت در كاهش آسيب هاي اجتماعي برگزار شد؛ گفت: نقش روحانيت در كاهش آسيب هاي اجتماعي بسيار مهم است واسلام نه تنها براي روحانيون بلكه براي همه مردم يك نقش اجتماعي را در نظر گرفته است.

حجت الاسلام صدر حسيني گفت: مجرمين، معلول جامعه اي هستند كه نمي تواند نياز هاي آن فرد را برطرف كند و اگر امروز مي بينيم كه جواني در جامعه به ارزش هاي ديني پشت مي كند به اين دليل است كه به سوالات او نسبت به معني زندگي بي پاسخ مانده است.

حجت الاسلام صدر حسيني گفت: آسيب هاي اجتماعي عموما جرم و گناه نيستند و به عنوان مثال مي توان به موضوع طلاق اشاره كرد كه با اينكه جرم و گناه نبوده اما يك آسيب اجتماعي محسوب شده و پيامد هاي اجتماعي زيادي دارد.

حجت الاسلام صدرحسيني به مشكلات فرزندان طلاق اشاره كرد و گفت: 80 درصد بزهكاري ها،خشونت و فرار از منزل ها و ترك خانواده، روسپي گري ها توسط كساني انجام مي شود كه اكثرا فرزندان خانواده هاي طلاق و يا ناپايدار هستند.

معاون اجتماعي و پيشگيري قوه قضائيه علت آسيب هاي اجتماعي را تحقير عزت نفس افراد خواند و اشاره كرد: فردي كه رابطه آن با جامعه ضعيف شود دچار آسيب هاي اجتماعي شده زيرا احساس مي كند كه عزت نفس او در جامعه پايين آمده است و سعي در انتقام جويی دارد.

معاون اجتماعي و پيشگيري قوه قضائيه بيان کرد: فرزنداني كه خانواده آنان را رها كرده است و يا در كنترل  آنان  افراطي عمل مي كنند، در معرض آسيب هاي اجتماعي هستند و اين نوع خانواده ها بايد روش تربيتي خود را اصلاح كنند.

نقش روحانيون در كاهش آسيب هاي اجتماعي مهم است

معاون اجتماعي و پيشگيري قوه قضائيه ادامه داد: بايد به جاي اينكه منتظر بود تا صاحب نظران و متفكران غربي معضلات راتعريف كنند، روحانيون به عنوان يك مبلغ اين كار را انجام دهند.

حجت الاسلام صدر حسيني افزود: بعد از اينكه با تلاش هاي علمي مسائل و آسيب هاي اجتماعي شناخته شد، بايد از روحانيون  اقدام عملياتي در اين حوزه را انتظار داشت و آنها در صحنه عمل وارد شوند.

وي بيان كرد: آسيب اجتماعي يك واژه اي است كه در كنار آن واژه هاي گوناگوني وجود دارد كه به عنوان مثال مي توان به انحرافات اجتماعي، نابهنجاري اجتماعي و انواع كجروي ها نام برد.

معاون اجتماعي و پيشگيري قوه قضائيه در تعريف رفتار ناهنجار گفت: رفتار نابه هنجار رفتاري است كه عموم مردم جامعه آن را ضد ارزش وناهمگون با اعتقادات خود تلقي مي كنند و در نزد آنان عمل انجام شده پذيرفته نيست.

وي عنوان كرد: در مسئله آسيب هاي فرهنگي در جامعه مي توان به شكاف بين نسل ها اشاره كرد كه ارزش هاي سنتي و مدرن در تعارض با هم قرار مي گيرند.

وي به نقش روحانيت در حوزه خانواده اشاره كرد و افزود: در همه جا روحانيت نمي تواند به طور مستقيم نفوذ كند زيرا به دولت مردان مربوط مي شود اما در حوزه خانواده روحانيت بايد مستقيما وارد شود.

وي مسئله پيشگيري را بسيار در آسيب هاي اجتماعي مهم دانست و گفت: روحانيت در مسئله پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي نقش بسيار مهمي دارد و قوه قضاييه نيز بايد افتخار كند كه معاونت پيشگيري دارد زيرا اين مورد در بين كشور هاي دنيا كم نظيراست.

آگاه سازي اولين اقدام روحانيون

حجت الاسلام صدر حسيني افزود: آگاه سازي مردم نسبت به آسيب هاي اجتماعي اولين اقدامي است كه بايد روحانيون انجام دهند و اين نكته را در نظر داشته باشند كه كاهش آسيب هاي اجتماعي بدون كمك مردم امكان پذير نيست.

معاون اجتماعي و پيشگيري قوه قضائيه گفت: اگر فقط در منبرها فقط از رذائل و فضايل اخلاقي بگوييم مشكلي را در جامعه حل نخواهيم كرد و در زمينه رفع آسيب هاي اجتماعي عقب خواهيم ماند.

وي ادامه داد:در مرحله بعد بايد سعي كرد تا افرادي كه در معرض خطر قرار گرفتند را نجات داد و در مرحله آخر پيشگيري و كاهش آسيب هاي اجتماعي، بايد نگذاشت تا افرادي كه در اين گرداب قرار گرفتند بيشتر غرق شوند كه به اين كار توانمند سازي مي گويند.

وي در پايان ضمن مهم شمردن نوجوان و جوانان گفت: امروز متفكران بر اين باورند كه نوجوانان و جوانان بيشتر در معرض آسيب هاي اجتماعي هستند و ما بايد سعي كنيم تا آنها را به پايگاه خود يعني مساجد سوق دهيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.