یکشنبه، ۰۶ مهر ۹۳ - ۰۷:۱۷

مسوول واحد پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: متاسفانه 80 درصد مردم استفاده از خاموش‌کننده‌های دستی حریق را بلد نیستند….

مسوول واحد پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: متاسفانه 80 درصد مردم استفاده از خاموش‌کننده‌های دستی حریق را بلد نیستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، محمد امیری امروز ششم مهرماه در نشست خبری مشترک شرکت تعاونی نظام مهندسی ساختمان استان با معاون آموزش و پیشگیری آتش‌نشانی مشهد با موضوع بررسی علل وقوع حوادث ساختمانی و راهکارهای پیشگیری از وقوع آن، اظهار کرد: در زمان وقوع حریق تا هنگام رسیدن نیروهای آتش‌نشانی افراد حاضر در حادثه باید از گسترش حریق جلوگیری کنند، اما متاسفانه 80 درصد مردم ما استفاده از خاموش‌کننده‌های دستی را بلد نیستند و این موضوع در تمامی ادارات و اصناف هم دیده می‌شود.

وی به شرکت‌های مجری سرویس کپسول‌های آتش‌نشانی به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شهروندان در چندسال اخیر اشاره و اظهار کرد: 300 شرکت مجری در این زمینه در یک ماه توسط واحد پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی آموزش‌های لازم را فراگرفتند.

امیری ادامه داد: با انجام آزمون در میان شرکت‌های حاضر در این کلاس‌های آموزشی 71 شرکت مجری سرویس کپسول‌های آتش‌نشانی ساماندهی شدند که شهروندان می‌توانند با مراجعه به سایت آتش‌نشانی از اسامی این شرکت‌ها اطلاع یابند.

وی به ساخت‌و سازهای فراوان و غیراصولی به عنوان یکی از دلایل افزایش حوادث ساختمانی اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز ساخت و ساز به شغل دوم بسیاری از افراد تبدیل شده است.

حوادث آسانسور پرشمارترین حوادث مشهد

مسوول واحد پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی مشهد با بیان این‌که حادثه آسانسور در صدر لیست پرشمارترین حوادث در مشهد است، افزود: در راستای جلوگیری از بروز این‌گونه حوادث، استفاده از سیستم نجات اضطراری برای آسانسورها الزامی است که در صورت بروز نقص در آسانسورها این سیستم به باز شدن درب آسانسور یا جابه‌جایی آن به طبقه دیگر کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دو درب‌ کردن آسانسورها در راستای جلوگیری از بروز حوادث بسیار مهم بوده که در این زمینه تمامی 128 هتل موجود در مشهد دارای آسانسورهای دو درب بوده و این موضوع در هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها نیز تاکید شده است که فقط تعداد معدودی از هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها این موضوع را اجرا نکردند و تا پایان امسال آسانسورهای آن‌ها دو درب می‌شوند.

هم‌چنین میثم رضایی، کارشناس ارشد اداره آموزش سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد نیز گفت: در هفت سال گذشته سازمان آتش‌نشانی اقدام به جذب متخصصان رشته‌های عمران، مکانیک، برق و شیمی کرده است و امروز در زمینه بروز بودن قوانین و بومی‌ کردن قوانین جهانی با توجه به شرایط کشورمان حرف‌هایی برای گفتن داریم.

وی با بیان این‌که مشهد از جمله بهترین شهرهای ایران در داشتن تجهیزات پیشرفته آتش‌نشانی است، تصریح کرد: آتش‌نشانان ما در راستای ارتقاء سطح اطلاعات و آگاهی خود در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده تا با بروزترین تجهیزات آشنایی داشته باشند.

وی ادامه داد: افزایش توان علمی عملیاتی آتش‌نشانان در عمل کردن آن‌ها در هنگام بروز حادثه و استفاده از متد‌های روز در اطفای حریق بسیار موثر بوده و دانشگاه علمی کاربردی شهرداری نیز با دو رشته مدیریت پیشگیری و مدیریت عملیاتی در مقطع کارشناسی با حضور بیش از 200 دانشجوی در حال تحصیل در این رشته‌ها در این زمینه اقدام کرده است.

کارشناس ارشد اداره آموزش سازمان آتش‌نشانی با اشاره به وجود سه هنرستان آتش‌نشانی در سطح مشهد یادآور شد: به دنبال وارد کردن علم به حرفه آتش‌نشانی هستیم تا با به کارگیری نیروهای متخصص خلاء‌ها را جبران کنیم.

وی با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی مردم و شهروندان از چگونگی واکنش در هنگام بروز حوادث ساختمانی از جمله حریق گفت: شهروندی که آگاهی لازم را در استفاده و یا لزوم وجود موارد اضطراری در ساختمان مثل پله اضطرار نداشته باشد در هنگام بروز حادثه دچار مشکلات زیادی می‌شود.

رضایی ادامه داد: اداره آموزش آتش‌نشانی مشهد با مراجعه به آپارتمان‌های بزرگ دارای بیش از 50 واحد سطح شهر در راستای ارائه آموزش‌های لازم به مردم اقدام می‌کند.

وی گفت: متاسفانه مردم ما بسیاری از اطلاعات مربوط به ایمنی را ندارند، آن‌ها نمی‌دانند که سیستم اطفای حریق ساختمان‌ها نیازمند سرویس است یا این‌که این سیستم‌ها نیازمند بررسی و نظارت بوده تا از میزان ایمنی آنها پس از گذشت مدتی از نصب اطمینان حاصل شود.

رضایی خاطرنشان کرد: عدم سرویس و نگهداری لازم از سیستم‌های اطفای حریق و نیز پایین بودن سطح آگاهی شهروندان در از بین رفتن ایمنی ساختمان‌ها بسیار موثر است.

وی گفت: تمام آموزش‌های ما براساس و مبنای آمار حوادثی است که در هر منطقه رخ می‌دهد و در طرح و برنامه ما رابطه مستقیمی بین آموزش و کاهش حوادث وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *