چهارشنبه، ۰۲ مهر ۹۳ - ۰۲:۰۲

نماینده مردم بجنورد در خانه ملت گفت: هم اکنون 80 درصد منابع تجدید شونده آب در استان در حال مصرف است. قاسم جعفری،…

نماینده مردم بجنورد در خانه ملت گفت: هم اکنون 80 درصد منابع تجدید شونده آب در استان در حال مصرف است.

قاسم جعفری، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، اظهار کرد: با توجه به استفاده فراوان از منابع آبی موجود، در حال حاضر استان نسبت به سال‌های گذشته تاکنون در معرض خشکسالی بیشتری قرار گرفته است.

جعفری با ذکر این که در خصوص رفع مشکل کم آبی و بی آبی در استان و کشور تذکری نیز به رئیس جمهور داده‌ام، افزود: هم اکنون مردم استان به ویژه روستاییان با مشکلات فراوانی به منظور تامین آب شرب، آب کشاورزی و دام‌های خود مواجه هستند.

وی با اشاره به تشکیل ستاد بحران آب در استان، ادامه داد: باید راه‌های مختلف تامین آب در استان وجود داشته باشد، به طور مثال راه‌اندازی مجتمع آبرسانی به منظور انتقال آب به بیش از 60 روستای آن منطقه از سد شیرین دره، این در حالیست که خود این سد نیز در حال خشک شدن است.

نماینده بجنورد در مجلس با بیان این که باید در حوضه تامین آب شرب برای مردم استان به صورت جدی تری ورود کنیم، افزود: فرهنگ سازی استفاده درست از آب در جامعه و مدیریت بر منابع موجود نیز امری مهم در حوضه تامین آب شرب کافی برای استان محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: استفاده مناسب از اعتبارات و همچنین تکنولوژی‌های روز در آبیاری مزارع و کشاورزی و باز هم مدیریت منابع باید از سوی مسئولین مورد توجه قرار گیرد.

جعفری با بیان این که بارور کردن ابرها نیز از دیگر راه‌های تامین آب بوده و باید بررسی شود، ادامه داد: در بخش دیگری نیز به منظور استفاده از تکنولوژی‌های روز شاید احداث سدهای مختلف به اکوسیستم نیز آسیب وارد کند، بر این اساس اجرای هر طرحی در خصوص حل مشکل کم آبی نیازمند مطالعه و بررسی دقیق است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.