دوشنبه، ۰۵ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۴

غلامحسین حسینی نیا عصریکشنبه در حاشیه همایش تخصصی منطقه ای مرزنشینان در قشم در گفت وگو با خبرنگاران افزود: این میزان ارز که…

غلامحسین حسینی نیا عصریکشنبه در حاشیه همایش تخصصی منطقه ای مرزنشینان در قشم در گفت وگو با خبرنگاران افزود: این میزان ارز که معادل سه درصد صادرات نفتی کشور است به نرخ مبادله ای در اختیار این تعاونی های قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل جذب سهمیه ارزی سال جاری تعاونی های مرزنشینان کشور حل شده است، میزان صادرات این تعاونی ها را در بین سال های 1385به این طرف، افزون بر یک هزار و 750میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در این مدت این تعاونی ها افزون بر 928میلیون دلار نیز واردات داشته اند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اتخاذ یک رویکرد جدید به تعاونی های مرزنشینان در دولت یازدهم خبر داد و گفت: تاکنون این تعاونی ها به عنوان تعاونی های توزیعی مبادرت به صادرات و واردات کالاهای مختلف می کردند، ولی دولت جدید بنا را بر این گذاشته است که از ظرفیت تعاونی های مرزنشینان برای انجام فعالیت های تولیدی و ارائه خدمات به مردم استفاده نماید.

حسینی نیا حاصل این رویکرد را ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان به مناطق دیگر دانست و تصریح کرد: در این شرایط نه تنها جمعیت ساکن در مناطق مرزی حفظ خواهد شد، بلکه مهاجرت معکوس نیز به این مناطق روی خواهد داد.

وی در بخش دیگری ازاین گفت وگو از ارائه یک لایحه جدید برای حمایت از تعاونی های مرزنشینان از طرف دولت خبر داد و گفت: این لایحه که در کمیسیون اقتصادی دولت در دست بررسی است، ترجمانی از راهکارهای مربوط به حل مشکلات تعاونی های مرزنشینان است که از مباحث مطروحه درهمایش های منطقه ای مرزنشینان بدست می آید.

به گفته وی در این لایحه همچنین ماده 133قانون مالیات های مستقیم اصلاح شده و معافیت های مربوط به تعاونی های روستایی و کشاورزی به تعاونی های مرزنشینان هم تعمیم یافته است.

وی همچنین از راه اندازی سامانه هوشمند الکترونیکی تعاونی های مرزنشینان برای شفاف سازی اعضای آنها خبر داد و گفت: همه دستگاه های مرتبط با این تعاونی ها می توانند با مراجعه به این سامانه، اطلاعات موردنیاز خود را از آن بگیرند.

درحال حاضر افزون بر 460تعاونی مرزنشینان در 17استان مرزی کشور با افزون بر سه میلیون و 200هزار نفر عضو ثبت شده درحال فعالیت هستند و افزون بر 9میلیون نفر نیز تحت پوشش خدمات این تعاونی ها قرار دارند.ک/3

1871/668 ** 1552

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.