پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۱۱:۴۲

مدیرکل بهزیستی زنجان گفت: بیش از 8000 نفر در زنجان از اختلالات بینایی رنج می‌برند که فقط 1315 نفر از آن‌ها شناسایی شده‌اند…

مدیرکل بهزیستی زنجان گفت: بیش از 8000 نفر در زنجان از اختلالات بینایی رنج می‌برند که فقط 1315 نفر از آن‌ها شناسایی شده‌اند و خدمات را به صورت مستمر و غیرمستمر دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه زنجان، مرتضی مکاریان در همایش روز جهانی عصای سفید، اظهارکرد: 23 مهرماه (15 اکتبر) مصادف با روز جهانی عصای سفید است تا در این روز به صورت نمادین توجه ویژه‌ای نسبت به روشندلان داشته باشیم، در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود 500 نفر از اختلالات بینایی در سراسر دنیا رنج می‌برند که این رقم در کشور ما بین 120 تا 150 هزار نفر است که 100 هزار نفر از آن‌ها شناسایی شده‌اند.

وی افزود: هر پنج ثانیه یک نفر به جمعیت نابینایان جهان افزوده می‌شود، از این رو باید تمهیدات ویژه‌ای در این راستا اندیشیده شود. بیش از 500 پرونده در این زمینه به طور مستقیم در شهرستان زنجان و 200 پرونده در سایر شهرستان‌ها در دست است که هزینه‌هایی در بخش‌های مختلف نظیر ایاب و ذهاب و تحصیلات این افراد شده است.

مکاریان با اشاره به بخش قابل توجه آمار بیکاری در این بخش، عنوان کرد: آمار بیکاری نیز در بین معلولان از نرم بالایی برخوردار است که این رقم در بین روشندلان بیشتر است، امیدواریم بتوانیم با همکاری ارگان‌های مربوطه این معضل را مدیریت کرده و نرخ بیکاری را کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، رضا محمدی رییس هیئت مدیره انجمن نابینایان استان زنجان نیز تصریح کرد: این روز تلنگری برای همه ما است تا احساس مسئولیت بیشتری نسبت به این قشر از جامعه داشته باشیم، چرا که تصوراتی که در گذشته نسبت به این قشر وجود داشت تا حد قابل توجهی از بین رفته و به همین جهت انتظار می‌رود توجه ویژه‌ای به روشندلان و مسایل مربوط به آن‌ها داشته باشیم.

وی یادآور شد: در سطح کشور سازمان‌های غیردولتی برای حمایت از جامعه معلولان فعالیت می‌کنند که انجمن نابینایان استان نیز فعالیت‌های مثمرثمری با همکاری خیرین و بهزیستی استان داشته است و در زمینه‌های مختلف قرآن، احکام، تفسیر قرآن و … کلاس‌های آموزشی به صورت هفتگی برگزار می‌کند تا این افراد بتوانند توانایی‌های خود را تقویت کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.