چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۱۱:۱۵

مدیرکل دفتر فنآوری و اطلاعات استانداری قزوین گفت: 82 درصد خانوارهای قزوینی کمتر از 2 فرزند دارند که این رقم رو به کاهش…

مدیرکل دفتر فنآوری و اطلاعات استانداری قزوین گفت: 82 درصد خانوارهای قزوینی کمتر از 2 فرزند دارند که این رقم رو به کاهش است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی قزوین، کارگروه زنان و خانواده‌ی استانداری قزوین با حضور «فهیمه فرهمندپور» مشاور وزیر کشور در امور بانوان، «مرتضی روزبه» استاندار قزوین و مدیران دستگاه‌های اجرایی در استانداری برگزار شد.

«ابوالفضل طارمی» مدیرکل دفتر فنآوری و اطلاعات استانداری قزوین در این کارگروه اظهار کرد: کاهش رشد جمعیت یکی از چالش‌های اساسی حوزه‌ی جمعیت و نیروی انسانی است که کاهش بُعد خانوار را به همراه دارد و از سال 1355 به بعد متوسط رشد جمعیت سالانه به صورت محسوس از 4.06 به 1 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه 82 درصد خانوارهای استان کمتر از 2 فرزند دارند، ادامه داد: در قزوین بُعد خانوار از 5 به 3.4 نفر در هر خانوار کاهش یافته است و به‌لحاظ توزیع خانوار 7 درصد خانوارهای استان یک نفره، 19 درصد 2 نفره، 29 درصد 3 نفره، 27 درصد 4 نفره و 12 درصد 5 نفره هستند.

مدیرکل دفتر فنآوری و اطلاعات استانداری قزوین خاطرنشان کرد: در استان قزوین 130 هزار دانشجو در 67 مرکز آموزشی تحصیل می‌کنند که 47 درصد از آن را بانوان تشکیل می‌دهند و آمار حضور بانوان در دانشگاه‌های دولتی بیش از مردان است و در دانشگاه‌های غیرانتفاعی استان نیز شمار دانشجویان مرد بیش از بانوان است.

وی با اشاره به اینکه در استان قزوین بیش از 210 هزار دانش‌آموز در حال تحصیل هستند، ادامه داد: نرخ باسوادی زنان در استان قزوین 80.4 درصد است که این رقم در مقایسه با کشوری پائین است.

طارمی تصریح کرد: نرخ باسوادی زنان در مناطق شهری 83.6 درصد و در مناطق روستایی 71.6 درصد است که در مناطق روستایی از نرخ کشوری بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: براساس سرشماری سال 90، با بررسی وضعیت زناشویی زنان 20 ساله و بالاتر، 75 درصد بانوان استان دارای همسر، 8.6 درصد بعلت فوت همسر بی‌همسر، 1.3 درصد بعلت طلاق بی‌همسر و 15 درصد بانوان استان ازدواج نکرده‌اند که آمار کشوری افراد ازدواج کرده 72.6 درصد و آمار افراد ازدواج نکرده کشوری نیز 22 درصد بوده است.

مدیرکل دفتر فنآوری و اطلاعات استانداری قزوین افزود: 83 درصد زنان روستایی استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند که رقم کشوری اشتغال در این بخش 62 درصد است، هم‌چنین 26 درصد بانوان کشور در صنعت فعالیت می‌کنند که این رقم در استان قزوین 9 درصد است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *