چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۵:۵۱

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا صفری سه شنبه شب در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل باغستان برگزار شد با…

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا صفری سه شنبه شب در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل باغستان برگزار شد با تشریح مهمترین برنامه های اجرا شده در بخش کشاورزی استان اظهار  داشت: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) امسال را بعنوان اقتصاد، فرهنگ با مدیریت جهادی نامگذاری کردند و ما هم تلاش می کنیم برنامه ها در این مسر هدایت و اجرایی شود.لذا حضور مردم در عرصه اقتصاد و فرهنگ باید جهادی باشد.

صفری تصریح کرد: مهمترین شاخصه فرهنگ جهادی داشتن وحدت رویه در هدف است که برای رسیدن به چشم انداز 1404 همه نهادهای اجرایی برای موفقیت باید با انسجام گام بردارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به پروژه های قابل افتتاح در هفته جهاد کشاورزی گفت: در این هفته تعداد 33 طرح در حوزه آب و خاک، دام و طیور21 طرح، باغبانی هشت طرح، زراعت 9 طرح، بخش ترویج کشاورزی دو طرح، صنایع چهار طرح، مکانیزاسیون چهار طرح و شیلات سه طرح به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: برای اجرای این طرحها از محل اعتبارات دولتی مبلغ چهار میلیارد تومان و تسهیلات بانکی مبلغ 45 میلیارد و 300 میلیون تومان پیش بینی شده که با 23 میلیارد و 700 میلیون تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی این طرحها افتتاح می شود.

صفری تصریح کرد: با افتتاح طرح های یاد شده زمینه اشتغال 437 نفر و 641 خانوار در مناطق مختلف استان فراهم شده است.

وی گفت: در چند روز گذشته بازدیدهایی توسط کارشناسان و اساتید دانشگاهی از فعالیت‌های کشاورزی دشت قزوین انجام شد که فصل جدیدی در معرفی توانمندی و مدل کشاورزی منطقه‌ای باز خواهد کرد که شاخصه حفاظت از اقتصاد کشاورزی است.

صفری بیان کرد: اساتید دانشگاه تربیت مدرس تهران پس از بازدید از بخش کشاورزی دشت قزوین پیشنهاد دادند چند واحد درسی در مقاطع ارشد و دکترای اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس را در دشت قزوین راه اندازی کنند که امیدواریم این بازدید فرصتی باشد تا دشت قزوین با ویژگی‌های جدیدتری به عنوان الگویی برای کمک به کشاورزی کشور در محافل علمی و دانشگاهی تبدیل شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: در چند سال گذشته تلاش شد رابطه نزدیکی با دانشگاه برقرار شود که دستاوردهای خوبی داشتیم و طرحهای خوبی با کمک دانشجویان به بهره برداری رسید که در این مسیر تلاش می کنیم چند واحد درسی با محوریت کشاورزی در مقطع دکتری به دشت قزوین اختصاص یابد که این دستاورد بسیار مناسبی برای استان خواهد بود.


دشت قزوین الگوی کشوری است

صفری افزود: دشت قزوین ویژگی های منحصر بفردی دارد که می تواند الگویی شاخص در محافل دانشگاهی در بخش کشاورزی باشد که امیدواریم برنامه ریزی های انجام شده به سرانجام برسد.

وی یادآورشد: در حوزه صنایع تبدیلی 20 فقره جواز تاسیس در بخش کشمش، برنج، بسته بندی، کودهای بیولوژیک  و 9 فقره پروانه بهره برداری در بخش بسته بندی کشاورزی، کشمش، تخم مرغ، واحد تولید خوراک دام و طیور صادر شده است.

صفری بیان کرد: در تولید ذرت در رتبه اول و دوم و در صنایع بسته بندی هم شاخص کشوری هستیم که با تولید  سه هزار و 400 تن ماهی سردآبی و گرم آبی و سه هزار تن ماهی قزل آلا در 83 واحد رتبه خوبی داریم که پیش بینی ما تا پایان برنامه پنجم یک هزار و 660 تن بود که تا پایان سال 92 این میزان به دو هزار و 95 تن رسید که این موفقیت با دو منظوره شدن استخرها بدست آمده است.

وی گفت: در بخش ماهی های گرمابی 59 واحد فعال داریم که 443 تن ماهی در آنها تولید می شود که در برنامه پنجم پیش بینی 145 تن بود که به سه برابر افزایش یافته است و در پنج واحد پرورش استان سالانه 15 تن ماهیان خاویاری تولید می شود.  

صفری بیان کرد: 14 واحد فعال در تولید بچه ماهی سردآبی داریم که سه میلیون و 500 هزارتن تولید داشته اند که ماهیان زینتی هم 22 میلیون و 500 هزار قطعه است که پیش بینی فقط 9 میلیون تن بود که این افزایش قابل توجه است.

وی تصریح کرد: سرانه مصرف ماهی در استان قزوین در حال حاضر به 5.3 کیلوگرم رسیده که قبلا این میزان 500 گرم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآورشد: افزایش راندمان انتقال آب با انجام لوله گذاری و آبرسانی در اولویت برنامه های سازمان بوده تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.

صفری گفت: در طول سالهای 84 تا 86 فقط 9 هکتار از اراضی استان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار داشت اما امروز این میزان به 35 هزار هکتار رسیده که در این زمینه بیش از دو میلیارد تومان هزینه شده است که امیدواریم امسال اعتبارات بیشتری در این حوزه دریافت کنیم.

وی افزود: در یک سال گذشته پروژه های مهمی در استان اجرا شده که یکپارچه سازی مدیریت مزرعه از آن جمله است که در شهرستان آوج الگوی یکپارچه سازی اراضی به وسعت 700 هکتار با 700 میلیون تومان اعتبار به مرحله اجرا درآمده است.

صفری بیان کرد: زهکشی دشت قزوین از کارهای جهادی است که پس از 40 سال در شرایط سختی عملیاتی شد و در سفر اول رئیس جمهور مصوب شد که هفت کیلومتر کانال آبرسانی،55 کیلومتر جاده بین مزارع با هفت میلیارد تومان اعتبار اجرا شد.

وی اضافه کرد: پس از پنج سال تلاش مستمرخوشبختانه ردیف بودجه مستقل دشت قزوین تصویب شد که امیدواریم تحول خوبی در دشت ایجاد کند که در صورت ایجاد شرکت آبیاری دشت قزوین و ساماندهی فعالیت تعاونی آب بران میتوان کارهای موثری انجام داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین یادآورشد: اگر بتوانیم ردیف اعتباری دشت قزوین را در برنامه ششم هم به طور مستمر مصوب کنیم اجرای طرح یکپارچگی منابع آب و خاک استان محقق خواهد شد که در سال گذشته اعتبارات تخصیصی زیر 30 درصد بود که با همکاری استانداری به 53 درصد افزایش یافت.

30 هزار بهره بردار کشاورزی در استان قزوین

این مسئول اظهار داشت: در حال حاضر 30 هزار بهره بردار کشاورزی در استان فعال هستند که با ایجاد شبکه های پایش و تهیه نقشه های هوایی اراضی زیر شبکه را شناسایی کرده ایم که امیدواریم شبکه آبیاری دشت قزوین به عنوان الگوی مدیریت منابع آبی مورد توجه قرار گرفته تا نیاز آبی استان به صورت هوشمند تامین شود.

وی افزود: در سال های 91 و 92 از محل صندوق توسعه ملی پروژه های متنوعی اجرا شد که 136 میلیارد تومان اعتبار با معرفی 95 طرح معرفی شد که این اعتبارات در سال گذشته برای اجرای 11 طرح با شش میلیارد تومان بود.

صفری گفت: در سال جاری از مجموع 45 میلیارد تومان سرمایه درگردش از محل صندوق توسعه ملی تاکنون 80 درصد را جذب کرده ایم.

وی اضافه کرد: باغات انگور استان با محور تاکستان از شاخص های دیگری است که در سالهای 88 و 89 اولین باغ داربستی در استان راه اندازی شد که مشکل کم آبی در این حوزه را برطرف می کندکه داربستی شدن باغات انگور را با 70 هکتار آغاز کرده ایم که امروز به دو هزار هکتار رسیده است.

این مسئول گفت: اگر بتوانیم اعتبارات لازم برای توسعه داربستی کردن باغات انگور را دریافت کنیم در مدت پنج سال آینده قادر خواهیم بود از محل صادرات کشمش و انگور  میزان صادرات خود را چند برابر کنیم.

صفری تصریح کرد: دشت قزوین با وسعتی بالغ بر 443 هزار هکتار گهواره تمدن و پایه گذار تمدن کشاورزی جهان تلقی می شود که باید از این منابع آب و خاک ارزشمند صیانت کنیم و آن را به آیندگان بسپاریم.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.