جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۳

پرویز گشتاسبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کشت گیاهان دارویی در این مراتع می تواند تحول شگرفی در…

پرویز گشتاسبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کشت گیاهان دارویی در این مراتع می تواند تحول شگرفی در اقتصاد کشور ایجاد کند.

وی با بیان اینکه بیش از هشت هزارگونه گیاهی در کشور وجود دارد اظهار کرد: از این تعداد شش هزار گونه گیاهی دارای خاصیت دارویی است که آنغوزه، باریجه، کرفس،سقز و سایر محصولات تولیدی این حوزه به صورت خام صادر می شود.

گشتاسبی فرایند توسعه و فراوری گیاهان دارویی در کشور را نیازمند تحقیق و کارهای علمی دانست و گفت: سهم ایران از تولید گیاهان دارویی در جهان کمتر از دو درصد است.

وی با اشاره به اینکه آموزش نقش تعیین کننده ای در زمینه تولید گیاهان دارویی دارد، اظهار کرد: اعتبارات دولت باید برای آموزش افراد،راه اندازی تعاونی ها و صنایع تبدیلی گیاهان دارویی هزینه شود.

گشتاسبی نوسانات قیمت استحصال گیاهان دارویی را از مهمترین مشکلات اعلام کرد و گفت: با برنامه ریزی و توسعه تعاونی ها تاحدود زیادی می توان به برطرف شدن این معضل کمک کرد.

وی نداشتن نشان مخصوص برای فروش گیاهان دارویی را از دیگر مشکلات عنوان کرد و افزود: زعفران ایرانی با قیمت هرکیلو چهل میلیون ریال خریداری و با نشان کشور اسپانیا به قیمت هر کیلو 150 میلیون ریال صادر می شود.

گشتاسبی بیان کرد: کشت گیاهان دارویی به عنوان ظرفیتی مناسب و درآمد زا می تواند کشور را از اقتصاد تک محصولی خارج کند.

671/7533 **1917

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *