چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۹:۳۸

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا مرادی شامگاه سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر 90 درصد کارها…

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا مرادی شامگاه سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر 90 درصد کارها فرهنگی و پیشگیری است و به دستگاههای اجرایی نیز اعتبارات لازم برای این امر پرداخته می شود.

مرادی  تعداد دستگاههایی را که اعتبار دریافت می کنند 20 دستگاه برشمرد و افزود: این اعتبارات با امضای تفاهم نامه بین ما و این دستگاهها به آنها پرداخت می شود.

دبیر شورای هماهنگی با مواد مخدر استان چهار موضوع مهم را در راس برنامه های این ستاد برشمرد و گفت: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با مشارکت حداکثری مردم و مسئولان، شناسایی عوامل تهیه و توزیع مواد مخدر، جمع آوری خرده فروشهای مواد مخدر که توسط نیروی انتظامی و هر دو هفته یکبار صورت میگیرد ،استفاده از انجیوها از جمله این چهار برنامه است.

وی اعتبار سال گذشته برای سازمانهای مردم نهاد و سمن ها را 100 میلیون تومان برشمرد و گفت: کمپهای ترک اعتیاد کوتاه مدت هم جزو این مراکز هستند.

مرادی استفاده از ظرفیت رسانه ملی صدا و سیما ،رسانه های مکتوب و مجازی و بهره گیری از ظرفیت علمی دانشگاه و مراکز علمی را برای ایجاد مصونیت فرهنگی و اجتماعی برشمرد.

وی با اشاره به کشف یک تن و 835 کیلوگرم انواع مواد مخدر در سال گذشته افزود: به طور متوسط هر روز پنج کیلوگرم موادمخدر کشف می شود.

مرادی 51 درصد کشفیات را تریاک برشمرد و گفت: کشفیات شیشه در سال 92 نسبت به سال قبل از آن رشد 28 درصدی داشته است.

وی با توجه به پراکندگی کشفیات مواد در شهرهای استان افزود: 36 درصد کشفیات شیشه در بابلسر و31 درصد در شهرستان چالوس بوده است که نشان می دهد مصرف شیشه در غرب استان بیشتر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر مازندران بیشتر کشفیات را در آمل و بابل تریاک عنوان کرد و گفت: قاچاقچیان دستگیر شده عمدتا از شهرهای دیگر بوده اند که در اینجا سکونت داده شده اند.

وی تعداد دستگیرشدگان در سال 92 را 10 هزار و 769نفر بیان کرد و افزود: از میزان 97 درصد مرد و سه درصد زن بوده اند.

مرادی 66 درصد دستگیر شدگان را نگهدارنده و 34 درصد را توزیع کننده مواد عنوان و تصریح کرد: به طور میانگین هر روز 22 نفر برای نگهداری و هشت نفر برای توزیع دستگیر می شوند.

وی تعداد عملیاتهای انجام شده را 554 عملیات برشمرد و گفت: این میزان نسبت به سال 91 89 درصد رشد داشته است.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: در سال 92 تعداد 28 باند تهیه و توزیع مواد مخدر منهدم شد که نسبت به سال 91 رشد 30 درصدی داشته است.

این مقام مسول در ورود به اعتیاد را از سیگار و قلیان برشمرد و گفت : قانون افراد معتاد را بیمار معرفی می کند.

مرادی تعداد کمپهای ترک اعتیاد بانوان را سه کمپ عنوان کرد و گفت: نسبت به سال گذشته که تعداد کمپ یک مورد بوده،  رشد 15 درصدی داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر مازندران گفت: در جنگ نرم معتادین به طور میانگین هر روز 9 نفر در سطح کشور بر اثر مصرف مواد کشته می شوند.

وی تاکیدکرد: برای مدارس اعتبارات لازم در اختیار آموزش و پرورش گذاشته شده است و معلمین، مسئولان و والدین با توجه به شرایط سنی فرزندان در مورد مصرف سوء، پیامدها و عوارض ناشی از مصرف مواد به طور صریح و بی پرده سخن بگویند وآنها را آگاه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.