چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۵:۳۱

به گزارش خبرنگار مهر، یحیی نقی زاده در مراسم گرامیداشت هفته میراث فرهنگی تصریح کرد: از بین این آثار 800 مورد اثر مادی…

به گزارش خبرنگار مهر، یحیی نقی زاده در مراسم گرامیداشت هفته میراث فرهنگی تصریح کرد: از بین این آثار 800 مورد اثر مادی و 50 مورد اثر معنوی است.

وی با بیان اینکه آثار معنوی شامل آداب، رسوم، مراسمات و سنن این منطقه است، اضافه کرد: علاوه بر این مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نیز به ثبت جهانی رسیده است.

به گفته نقی زاده بالغ بر هزار و 800 اثر فرهنگی در استان شناسایی شده که به منزله میراث فرهنگی و عصاره و تمامیت فرهنگی این منطقه است.

وی به ضرورت معرفی و شناسایی مواریث فرهنگی استان تاکید کرد و افزود: میراث فرهنگی یادگاری است که علاوه بر بازگویی احوالات گذشتگان گویای تاریخ و تمدن یک منطقه است.

موزه تعزیه در اردبیل راه اندازی می شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان معرفی مواریث فرهنگی در موزه ها را امری ضروری عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 10 موزه در سطح استان دایر است.

نقی زاده معتقد است این تعداد پاسخگوی نیاز استان نبوده و باید در هر شهرستان یک موزه تخصصی دایر شود.

وی از راه اندازی موزه تعزیه در جنت سرای بقعه شیخ صفی الدین خبر داد و بیان داشت: قرار است این موزه در ماه محرم بازگشایی شود.

وی استان اردبیل را برخوردار از مواریث تاریخی، فرهنگی و باستانی برشمرد و تاکید کرد: رونق موزه ها در معرفی این آثار تاثیر مستقیم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.