دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۵۵

به گزارش ایرنا، ˈحسین صفاییˈ، روز یکشنبه در نشست کمیته خرید گندم استان کرمان، افزود: در زمینه خرید گندم باید کشاورزان رضایت نسبی…

به گزارش ایرنا، ˈحسین صفاییˈ، روز یکشنبه در نشست کمیته خرید گندم استان کرمان، افزود: در زمینه خرید گندم باید کشاورزان رضایت نسبی داشته باشند.

وی اظهار کرد: 110 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای مراکز خرید گندم و سیلوها و دیگر مراکز تعیین شده است که به دلیل بالا بودن یارانه گندم، بخش خصوصی تمایلی به خرید گندم ندارد.

وی با بیان اینکه مراکز خرید گندم با توجه به پیش بینی مقدار خرید گندم در سال باید پیش بینی و مشخص شوند اظهار کرد: مراکز خرید گندم هزینه های دولت را افزایش می دهد که البته این هزینه ها جزء هزینه تمام شده گندم به شمار می روند.

معاون وزیر جهادکشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد: هزینه های خرید گندم با تسهیلات بانکی تامین می شود و هزینه تبعی آن نیز شامل هزینه های مراکز خرید، حمل و نقل، نگهداری و سیلوداری است.

وی تاکید کرد: باید این هزینه ها بهینه سازی شود ولی این امر نباید به کشاورزان تحمیل گردد.

صفایی گفت: تعاون روستایی باید تعداد مراکز خریدی که شرایط فیزیکی بهتری دارند در شمال و جنوب استان کرمان شناسایی و به 9 مرکز خرید موجود در استان اضافه کند.

وی با بیان اینکه گندم تولیدی کرمان محصولی مرغوب است، اظهار کرد: مصرف استان کرمان در سال حدود 280 هزار تن است ولی 20 درصد گندم خود استان به خبازی ها می رود و مابقی آن از سایر استان ها تامین می شود.

وی ادامه داد: گندم دروم به خبازی ها داده نمی شود بلکه به کارخانجات صنعتی و تولید ماکارونی فروخته می شود.

وی تاکید کرد: حدود شش تا هفت مرکز خرید گندم به غیر از مراکز خرید موجود در استان کرمان نیاز است.

صفایی با بیان اینکه شورای خرید گندم در استانداری ها و بر اساس دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی به ریاست استاندار و یا یکی از معاونان وی و عضویت دستگاه های مرتبط مانند جهادکشاورزی، تعاون روستایی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل حمل و نقل و پایانه ها و فرماندهی نیروی انتظامی استان تشکیل می شود، گفت: با توجه به اهمیتی که خرید گندم دارد، باید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با چارچوب ها، مقررات و مصوبات دولت، درست و بموقع خریداری شود و به محل های ذخیره سازی حمل شود.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از کشاورزان باید 40 درصد بیش از سال گذشته انجام شود، افزود: سال گذشته 700 مرکز خرید گندم کشور حدود پنج میلیون تن گندم را خریداری کردند.

وی گفت: 32 تا 35 درصد گندم کشور را اتحادیه های تعاون روستایی خریداری می کنند.

وی افزود: تا سال 79 کل خرید گندم توسط سازمان تعاون روستایی انجام می شد و از سال 86 این کار به شرکت بازرگانی دولتی ایران محول شد.

وی با اشاره به افزایش قیمت تضمینی خرید دانه های روغنی در کشور توسط دولت، افزود: این اولین اقدام دولت یازدهم برای توجه به کشاورزان بود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزود: امسال برای هر کیلوگرم گندم تا هفت هزار و 200 ریال یارانه تعلق می گیرد.

وی با بیان اینکه 90 نوع محصول در عرصه های زراعی و باغی کشور تولید می شود، اظهار کرد: مهم ترین محصول کشاورزی ایران از گذشته تاکنون گندم بوده است.ک/2

7433/2624

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *