چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۰۴

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، “ناوی پیلاری” کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل از واداشته شدن هزاران کودک به شرکت…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، “ناوی پیلاری” کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل از واداشته شدن هزاران کودک به شرکت در جنگ داخلی سودان جنوبی خبر داد. بر این اساس بیش از 9 هزار کودک از سوی دولت سودان جنوبی و شورشیان در جنگ 4 ماهه داخلی این کشور به خدمت گرفته شده اند.

پیلاری همچنین از کشته شدن شمار زیادی از کودکان در حملات نظامی به غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد. این در حالی است که شواهد بدست آمده از درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای طرفدار و مخالف دولت در سودان جنوبی نشان دهنده‌ نقض گسترده حقوق بشر از جمله کشتار فراقانونی غیرنظامیان، بازداشت‌های خودسرانه و آواره شدن‌ هزاران نفر است.

پیش از این هیات ویژه صلحبانان سازمان ملل در سودان جنوبی اعلام کرد اجساد بی‌شماری را در جوبا پایتخت این کشور و استان‌های نیل آبی و جونگلی پیدا کرده که اغلب آنها جزو غیرنظامیان یا از میان سربازان بازداشت شده بوده‌اند.

درگیری در این کشور تازه استقلال یافته زمانی آغاز شد که “سالوا کر” رئیس جمهوری آن اعلام کرد سربازان وفادار به رئیس جمهور سابق سودان جنوبی قصد کودتا داشته‌اند. بااین حال از آنجا که کر متعلق به قبیله دینکا است، گمان می رود این درگیری‌ها ناشی از اختلافات قبیله‌ای میان دو قبیله بزرگ دینکا و نوئر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *