یکشنبه، ۱۹ مرداد ۹۳ - ۱۱:۵۸

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد گفت: بیش از 90 درصد طلا و جواهرات خارجی موجود در بازار استان…

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد گفت: بیش از 90 درصد طلا و جواهرات خارجی موجود در بازار استان قاچاق هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، احمد ترحمی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به واقع شدن استان یزد در مسیر ترانزیت کالای قاچاق از جنوب کشور به سمت استان‎های شمالی، اظهار کرد: عمده کالاهای قاچاق وارده به استان شامل پوشاک و منسوجات، لوازم ارایشی و بهداشتی، اسباب بازی، قطعات خودرو و موتورسیکلت است.

وی افزود: خوشبختانه در استان یزد به لحاظ تدین و باورهای مذهبی مردم، مکانی تحت عنوان بارانداز و دپوی کالای قاچاق وجود ندارد و معمولاٌ کالاهای قاچاق کشف شده در استان شامل کالاهای ترانزیتی و عبوری از استان هستند.

ترحمی با اشاره به وجود چهار گلوگاه اصلی مبارزه با قاچاق در استان، گفت: گلوگاه شهید مدنی مهریز مهمترین گلوگاه استان در مسیر جنوب به شمال کشور است و با اختصاص 45 درصد کشفیات استان به خود در صدر گلوگاه‎های مبارزه با قاچاق استان قرار دارد.

وی، ایستگاه‎های خاتم النبیاء در شهرستان خاتم در مسیر کرمان – یزد و فراغه شهرستان ابرکوه در مسیر فارس به یزد و همچنین پاسگاه عقدا در شهرستان اردکان را دیگر گلوگاه‎های مبارزه با قاچاق در استان نام برد و اضافه کرد: در مسیر طبس به یزد نیز ایست و بازرسی ساغند را داریم که غالباً در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر فعالیت دارد.

ترحمی، یکی از نکات حائز اهمیت در موضوع کالای قاچاق کشف شده در استان را مربوط به رعایت نشدن بهداشت تولید و نگهداری لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق بیان کرد و گفت: بسیاری از برندهای این کالاها نیز تقلبی هستند.

وی، دستگاه‎های تلفن موبایل را یکی از عمده کالاهای قاچاق موجود در بازار خواند و گفت: نزدیک به 70 درصد از گوشی‌های موبایل موجود در بازار به لحاظ توقع و نیاز مردم به این تکنولوژی از طریق قاچاق وارد بازار مصرف می‎شود.

این مقام مسئول گفت: از استان یزد، احشام و دام، کود و سموم نباتی، سوخت و فرآورده‎های نفتی و به مقدار کم دارو به خارج استان قاچاق می‎شود.

دبیر کمیسیون برنامه‎ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد، به ابلاغ قانون جدید کشور در این رابطه خبر داد و گفت: مبنای قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، فرمان مقام معظم رهبری به رییس جمهور وقت، حجت الاسلام خاتمی بوده است.

ترحمی با اشاره به اثرات مخرب پدیده قاچاق بر اقتصاد کشور و نقش رسانه در زمینه فرهنگ‎سازی در استفاده نکردن مردم از کالاهای قاچاق، تاکید کرد: اگر مردم کشور به این باور برسند که به ازای استفاده از کالاهای قاچاق، جوانان خود را از داشتن یک فرصت شغلی محروم خواهند ساخت، دیگر به سراغ این کالاها نخواهند رفت.

این مسئول، علاوه بر نقش مخرب قاچاق بر رکود، تورم، بیکاری و فقر در جامعه، به فرارهای مالیاتی، رواج پدیده واسطه گری و اشتغال کاذب و ناسالم، ضربه به اقتصاد و تولید ملی و پرداخت نشدن عوارض‎ گمرکی ناشی از قاچاق اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.