چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۳

به گزارش ایرنا، خسرو کریمی پناه روز چهارشنبه در آیین تجلیل از کشاورزان برگزیده شهرستان قروه افزود: با تجهیز مزارع به سامانه آبیاری…

به گزارش ایرنا، خسرو کریمی پناه روز چهارشنبه در آیین تجلیل از کشاورزان برگزیده شهرستان قروه افزود: با تجهیز مزارع به سامانه آبیاری نوین، راندمان آبیاری از 30 درصد به بالاتر از 60 درصد رسیده است.

به گفته وی اجرای این طرح موجب رشد دو برابری برداشت در هر هکتار، مصرف بهینه و استفاده درست از منابع آب و خاک در سال های اخیر شده است.

به گفته وی در حال حاضر 17 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی در قروه فعالیت می کنند که سالانه 515 هزار تن انواع محصولات زراعی به ارزش ریالی 10 هزار میلیارد ریال تولید می کنند.

کریمی پناه گفت: کشاورزان شهرستان قروه بیش از یک چهارم تولیدات بخش کشاورزی استان کردستان را تولید می زنند.

وی با اشاره به اینکه 27 درصد تولید ناخالص شهرستان قروه به بخش کشاورزی اختصاص دارد گفت: از 167 هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان 28 هزار هکتار آن آبی است.

رییس جهاد کشاورزی قروه با اشاره به 17 کشاورز برگزیده شهرستانی و چهار کشاورز برتر استانی در این شهرستان افزود: مدیریت منابع آب و خاک را باید جدی بگیریم و استفاده درست از منابع آبی را در فصل مناسب بر اساس نظر کارشناسان مبارزه با آفت سن و علف هرز در نظر داشته باشیم.

کریمی پناه به برنامه های ترویجی سال 93 اشاره کرد و افزود: از توان و تجربه کشاورزان برگزیده که کارهای خوبی در مزارع انجام داده اند در کلاس های ترویجی استفاده می کنیم.

وی با اشاره به ضرورت استفاده درست کود و سن گفت: رعایت تناسب زراعی و استفاده درست مصرف کود و سن، باعث حفظ محیط زیست می شود.

رییس جهاد کشاورزی قروه از کشاورزان خواست در اسرع وقت جهت صدور اسناد زراعی خود به اداره ثبت اسناد مراجعه کنند و گفت: تفکیک اراضی، مدیریت منابع آب و خاک و استفاده از سند در اختیار کشاورزان در مواقع ضروری از مزایایی صدور اسناد زراعی است.

کریمی پناه اظهار کرد: در سال جاری هفت پرونده تغییر کاربری غیرمجاز ثبت شده است در حالیکه این رقم در سال گذشته 52 مورد بوده است.

وی از فرماندار شهرستان خواست در بحث تغییر کاربری اراضی در حاشیه شهرستان ها از کشاورزی به مسکونی محدودیت ایجاد شود.ک/2

7345/533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.