شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۵:۰۶

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان ظهر شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر  به دلیل شرایط سخت جغرافیایی امکان برق…

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان ظهر شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر  به دلیل شرایط سخت جغرافیایی امکان برق رسانی به  130 روستا در کشور سخت است و در این روستاها از  پنل های خورشیدی به این منظور استفاده می شود.

وی از اجرای پروژه های برق رسانی در 600 روستای کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر برق مورد نیاز  45 روستا از طریق نیروگاههای خورشیدی تامین می شوند.

وزیر نیرو، در خصوص تبدیل نیرو گاه گازی به سیکل ترکیبی گفت: در سه سال آینده 16 هزار مگاواتی نیرو گاز به سیکل ترکیبی تبدیل می شود.

چیت چیان گفت: وزارت نیرو منابع لازم برای سرمایه گذاری نیروگاه برق را مورد توجه قرار داده است و شرکت برق استان باید اهتمام لازم برای کوتاه شدن مدت زمان اجرای این پروژه را مورد توجه جدی قرار دهد.

وزیر نیرو تاکید کرد: ایران در تامین برق اولین کشور است که از انرژی تجدیدپذیر استفاده کرده و اولین در استفاده از نیروگاه بادی است.

چیت چیان با اشاره به اینکه کارخانه تولید توربین های بادی 5.2 مگاواتی در دست ساخت است، گفت: با بهره داری نهایی این کارخانه نیاز کشور به این نوع توربین ها برطرف خواهد شد.

وزیر نیرو یادآورشد: علاوه بر آن طراحی توربین های بادی 2 مگاواتی برق نیز در پژوهشگاه وزارت نیرو پایان یافته است و با عرضه نخستین نمونه خط تولید و ساخت آن نیز در کشور پایه گذاری خواهد شد.

چیت چیان گفت: 40 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق بادی ایران است و  ایران از این لحاظ جزو 10 کشور در زمینه میزان بالای تولید برق از طریق انرژی بادی است.

وی یاد آورشد: ایران بهره برداری خوبی از انرژی تجدید پذیر کرده است و کار سرمایه گذاری بخش خصوصی 94 مگاواتی بسته شده است و قرار است این نیروگاه به بهره برداری برسد. تا سال گذشته 66 کیلووات داشتیم و امروز 1.5 مگاواتی شده است و تاکستان توربین بادی در دست در حال بهره برداری است.

وزیر نیرو گفت: استان زنجان در تولید انرژی بادی آینده خوبی دارد.

چیت چیان گفت: در حال حاضر 660 مگاواتی داخل ایران ساخته شده اشت و کار خانه احداث توربین در حال احداث است و تا چند ماه آینده بهره برداری برسد.

وی ایران را دارای سابقه کهن در زمینه مهار و مصرف انرژی ها عنوان کردو  ادامه داد: ایران به لحاظ تاریخی اولین کشور و ملتی بودند که از انرژی های خورشیدی استفاده کردند و اولین جایگاه استفاده از نیروی بادی را در آسیاب کردن غلات داشته است و از نظر وجود منابع ایران بیشترین تابش خورشید را داردو پتانسیل انرژی بادی خوب دارد 40 هزار مگاواتی تولیدطرفیت برق بادی داریم.

وزیر ایران در تولیدات علمی انرژی بادی را جز کشورهای برتر دنیا عنوان کرد و گفت: متاسفانه طی سال های گذشته اقدامات عملی خوبی در ارتباط با بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر انجام نشده است.

چیت چیان با بیان اینکه ایران به لحاظ علمی در زمینه مهار و تولید انرژی جزو 10 کشور برتر دنیا است افزود: این در حالی است که از نظر بهره برداری ایران بهره برداری عملی در سالهای گذشته از انرژی نکرده است.

وزیر نیرو افزود: در حال حاضر بیش از 940 مگاوات انرژی برق با بخش خصوصی برای احداث نیروگاهها در کشور توافق شده است که بر اساس زمانبندی انجام شده به تدریج این نیروگاهها به بهره برداری خواهد رسید.

چیت چیان ادامه داد: در حال حاضر 660 مگاواتی داخل ایران ساخته می شود کارخانه احداث 2.5 در حال احداث است در چند ماه آینده به بهره برداری توربین های 2 مکاواتی در پژوهشگاه آمده شده اولین نمونه ساخته و پیشرفت ایران کمک کند.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.