چهارشنبه، ۲۲ بهمن ۹۹ - ۰۴:۱۰
عکاس کالیفرنیایی

عکاس کالیفرنیایی تصویری که یک در میلیون اتفاق می افتد را به طور اتفاقی ثبت کرد این تصویر عبور هواپیمای یونایتد ایرلاینز از…

عکاس کالیفرنیایی تصویری که یک در میلیون اتفاق می افتد را به طور اتفاقی ثبت کرد این تصویر عبور هواپیمای یونایتد ایرلاینز از مقابل خورشید است. در ادامه با میهن پست همراه می شوید. این تصویر هواپیما را نشان می‌دهد که در جلوی سطح آتشین خورشید نمایی سیاه به خود گرفته است. این هواپیمای تجاری در عرض تنها یک ثانیه از جلوی خورشید گذر کرد در حالی که از سانفرانسیسکو به سمت مقصدش نیوجرسی می‌رفت.

این لحظه توسط عکاس کالیفرنیایی “اندرو مک‌کارتی”(Andrew McCarthy) توسط یک تلسکوپ مجهز به فیلتر خورشیدی هیدروژن آلفا ثبت شد. این فیلتر لایه فام‌سپهر(کروموسفر) خورشید را برجسته می‌کند.

مک کارتی می‌گوید: در طول یکی از عکاسی‌هایم هواپیما کاملا از وسط خورشید گذر کرد. این اتفاق برای من بسیار نادر است. بسیاری از عکاسان در نزدیکی فرودگاه‌ها مستقر می‌شوند تا چنین عکس‌هایی بگیرند و به آسانی می‌گیرند. با این حال من از فرودگاه فاصله زیادی دارم و در طول دو سال عکاسی از خورشید این اولین باری است که چنین عکسی می‌گیرم.

این عکاس کالیفرنیایی قصد داشت تا از برجستگی‌های خورشید که دسته‌های بزرگ حلقه‌ای شکل هستند و از سطح خورشید خارج می‌شوند به وسیله‌ی فیلتر هیدروژن آلفا عکس بگیرد.

هیدروژن آلفا تمام نورهایی که از خورشید ساطع می ‌شود را مسدود می‌کنند به جز نور قرمزی که از اتم‌های هیدروژن به‌وجود می‌آید. تشعشات هیدروژنی مسئول رنگ‌های آتشین برجستگی‌ها و لایه کروموسفر هستند.

مک‌کارتی می‌گوید، ثبت این تصویر کاملا تصادفی بود اما اکنون یکی از عکس‌های مورد علاقه‌ام است. من در حال عکس برداری از خورشید با فیلتر هیدروژن آلفا بودم در نتیجه هنگام گذر هواپیما می‌توان پخش شدن نور خورشید را مشاهده کرد. هواپیما در تصویر نامرئی است مگر اینکه روی خورشید قرار بگیرد. هر عکسی که من از خورشید می‌گیرم نتیجه‌ی هزاران بار عکسبرداری است و من این کار را صدها بار انجام داده‌ام. شانس گرفتن چنین عکسی آن‌هم به طور تصادفی یک در میلیون است.

به نظر می‌رسد هنگام عبور هواپیما شکل لبه‌های خورشید را تغییر می‌دهد اما این تنها یک حقه‌ی نوری است.

مک‌کارتی می‌گوید: چیزی که مشاهده‌ می‌کنید، هوای گرمی است که از توربین‌های جت خارج می‌شود و هوا را بهم زده و نور خورشید را منعکس می‌کند. هواپیما تنها در صورتی قابل مشاهده است که روبروی خورشید قرار بگیرد اما پس‌دمه آن(ردی که هنگام حرکت به جا می‌گذارد) نور خورشید را منعکس می‌کند، بنابراین قابل رویت است و این موضوع باعث می‌شود به نظر برسد که سطح خورشید به سمت بیرون کشیده می‌شود.

مک‌کارتی برای یافتن اینکه آن هواپیما چه هواپیمایی بوده اطلاعات مربوط به پروازها را بررسی کرد. او متوجه شد که این یک پرواز ۴۲۵ از شرکت‌ ‌هواپیمایی “یونایتد ایرلاینز” بوده است که از سانسفرانسیسکو به سمت نیو جرسی می‌رفته است.

پس از آن‌ که این تصویر را در فضای مجازی منتشر کرد خلبان این پرواز با او ارتباط برقرار کرد و نسخه‌ای از عکس را درخواست کرد.

مک‌کارتی از تلسکوپ(Coronado Solarmax III) ۷۰ می‌متری میلی‌متری ۳ هزار دلاری استفده کرد، این تلسکوپ به لطف فیلترهای مخصوصش برای عکسبرداری واضح از جزئیات خورشید بهینه‌سازی شده است.

این عکاس کالیفرنیایی می‌گوید: من برای عکسبرداری از خورشید از تلسکوپ‌های مخصوص استفاده می‌کنم. هیچ‌ وقت از یک تلسکوپ معمولی استفاده نکنید زیرا نه تنها نمی‌توانید چنین عکس‌هایی بگیرید، بلکه می‌تواند باعث ذوب شدن دوربین شما و حتی کور شدن چشمان‌تان شود.

مک‌کارتی پیش از این با قرار دادن چندین عکس از ماه عکسی با عنوان “واضح‌ترین عکس‌ها از دهانه‌ی ماه” منتشر کرده بود.

در فرآیندی دشوار او تصاویری از ماه گرفت و آن‌ها را در کنار هم قرار داد و به دلیل تناقض نوری سایه مرز(خط جداکنندهٔ بخش‌های تاریک و روشن ماه) ویژگی‌هایی مثل دهانه‌ها به طرز شگفت انگیزی در تصویر ثبت شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.