دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۵

‌کارشناس بیماری‌های مشترک مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: CCHF یا تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک عفونت ویروسی به شدت واگیردار…

‌کارشناس بیماری‌های مشترک مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: CCHF یا تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک عفونت ویروسی به شدت واگیردار است و در صورت تشخیص، مورد حتماً باید تحت درمان فوری قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، همایش آموزشی شناخت و پیشگیری بیماری CCHF با حضور همچنین رؤسای ادارات و شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها در دانشگاه علوم پزشکی اراک برگزار شد.

محمد زینلی کارشناس بیماری‌های مشترک مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، نظارت بر عوامل شیوع بیماری CCHF را مهم تلقی کرد و افزود: تغییرات آب‌ و هوایی، تغییرات محیطی و شدت عامل بیماری از جمله عواملی است که نظارت بر شیوع این بیماری را ضروری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: حداقل 18 نوع ویروس در انسان تب خونریزی‌دهنده ایجاد می‌کند. در تمام گروه‌های سنی (مذکر،مؤنث) این ویروس قابل انتقال است و شیوع آن در افراد ذکور بیشتر مشاهده می‌شود.

زینلی به تبیین اهمیت تب‌های خونریزی‌دهنده پرداخت و تصریح کرد: تمایل به اندمیک شدن، شدت و وخامت، بالابودن مرگ‌ومیر، زیان اقتصادی و همچنین توانایی انتقال سریع در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از عوامل تأثیرگذار و مورد اهمیت به‌شمار می‌آید.

وی ادامه داد: براساس آمار دریافتی در سال‌های 78 الی 92 تقریباً دو هزار و 192 مورد از این بیماری گزارش شده و هزار و 30 مورد مثبت ثبت شده است.

این مقام مسئول مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری را 50 درصد عنوان کرد و گفت: آمار اخیر به 155 مورد منجر به مرگ در خصوص این بیماری اشاره می‌کند.

زینلی افزود: در سال‌های اخیر در استان مرکزی پنج مورد از این بیماری مشاهده شده دو مورد منجر به مرگ شده است.

وی، ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر را فصل رشد ویروس CCHF عنوان کرد.

کارشناس بیماری‌های مشترک وزارت بهداشت، به شیوع این بیماری در کشور‌هایی از قبیل ترکیه، ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: انتقال این بیماری در کشور ترکیه از طریق گزش کنه و در ایران از طریق ذبح دام و ترشحات دامی صورت می‌گیرد.

قاچاق دام عاملی برای انتقال ویروس CCHF است

زینلی همچنین افزایش قاچاق دام از مرزهای شرقی و غربی را عاملی برای انتقال این ویروس عنوان کرد و افزود: باید در مرزها از ورود دام‌های آلوده به کشور جلوگیری شود.

وی با عنوان این مطلب که این بیماری در ابتدا هیچ علامتی ندارد، گفت: بیمار ممکن است در مرحله دوم بیماری به پزشک مراجعه کند که بیماری شدید شده باشد و نتوان برای او کار درمانی انجام داد.

به گزارش ایسنا، محسن شانقی معاون فنی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در ارتباط با این بیماری توضیحاتی ارائه داد و گفت: حیوانات حساس همچون حیوانات اهلی، وحشی و پرندگان در معرض انتقال این بیماری هستند.

وی انتقال این بیماری به حیوان را از راه گزش کنه‌های سخت‌گونه عنوان، و به در خطر بودن گروه‌هایی از قبیل دامداران، چوبداران، قصابان، پزشکان، دامپزشکان در برابر این بیماری اشاره کرد.

معاون فنی اداره کل دامپزشکی استان تأکید کرد: این بیماری در دام هیچ علامت خاصی ندارد و در صورت بروز تب در دام می‌توان به بروز این بیماری پی برد.

وی با تأکید بر لزوم سم‌پاشی دام‌ها به منظور جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک دام و انسان، تصریح کرد: بهینه‌سازی جایگاه دام، جمع‌آوری کود و فضولات دامی، عدم خرید دام از مراکز تأیید نشده و قرنطینه از جمله اقدامات پیشگیرانه در مقابل شیوع این بیماری در دام محسوب می‌شود.

شانقی با اشاره به اقدامات اجرایی و مبارزه‌ای خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات متعدد کمیته بیماری‌های مشترک با محوریت شناخت بیماری CCHF، فعال کردن قرنطینه برای جلوگیری از ورود دام آلوده و توجه ویژه به موضوع آموزش و ترویج و اطلاع‌رسانی از جمله اقدامات انجام گرفته به شمار می‌آید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *