پنجشنبه، ۰۴ آذر ۰ - ۰۴:۱۹

ارز دیجیتال Cryptocurrency یا ارز مجازی که این روزها حسابی سر و صدا به پا کرده است در واقع ارزهایی هستند که به…

ارز دیجیتال Cryptocurrency یا ارز مجازی که این روزها حسابی سر و صدا به پا کرده است در واقع ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و مبنای آن‌ها صفر و یک است.

همان‌طور که از واژه ارز دیجیتال Cryptocurrency مشخص است، ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. این مفهوم در مقابل واسطه‌های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه مطرح می‌شود. ارز دیجیتال ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، اما به‌طور معمول تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است.

ارزهای مجازی و رمز ارزها Cryptocurrency هر دو از نمونه‌های ارزهای دیجیتال هستند اما هر ارز دیجیتالی ارز مجازی یا رمزارز نیست. پول‌های دیجیتال مانند پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند اما می‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند؛ برای مثال می‌توان یک پول مجازی مخصوص یک بازی یا شبکهٔ اجتماعی داشت.

ارز دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان «پول‌های غیرمتمرکز دیجیتال» شناخته می‌شوند؛ به این معنی که مرکزی برای تولید این پول وجود ندارد.

به عبارتی دیگر ارز دیجیتال Cryptocurrency شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

بلاک چین Blockchain چیست و چگونه دستگاه استخراج ارز دیجیتال درآمد زایی می کند ؟ 

به زبان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش در حوزه ارز دیجیتال است که تفاوت آن با سیستم‌های دیگر بانکداری این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم به صورت مداوم و لحظه ای میان همه اعضای یک شبکه یعنی( همه کامپیوترهای و دستگاه های استخراج ارز دیجیتال مردم در همه جای دنیا ) به اشتراک گذاشته می‌شود که با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها بین این همه کامپیوتر و دستگاه اسنخراج ارز دیجیتال، امکان هک، ردیابی، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً برای این ارزها از بین می‌رود و به خاطر همین است که به افرادی که دستگاه استخراج رمز ارز ( مثلا دستگاه استخراج بیت کوین ) نگهداری می کنند ، در مقابل این که امکانی برای تبادل اطلاعات یک رمز ارز مهیا کرده اند ، پاداش دریافت می کنند که این پاداش همان ارز دیجیتالی می تواند باشد که افراد استخراج می کنند ، مثلا اگر شما دستگاه استخراج رمز ارز بیت کوین داشته باشید ، بابت پاداش آن بیت کوین دریافت می کنید .

چرا دستگاه های استخراج رمز ارز این روزها سر از خانه های مردم دنیا سر درآورده‌اند؟!

برای پاسخ به این سوال کافی است که دو کلمه ( سرورهای گوگل ) را در اینترنت سرچ کنید خواهید دید که سرورهای گوگل در مناطق مختلفی از جهان قرار دارند و این جاست که شما اطلاعات و تصاویر زیادی درباره دیتا سنترهای گوگل و مکان های نگه داری از آن را می توانید در اینترنت ببینید.

البته بد نیست بدانید که دیتا سنترها ساختمان های بزرگی هستند که محل نگهداری سرورها به حساب می آیند و در واقع خانه و محل نگهداری وب سایت ها و پایگاه های اطلاعاتی اینترنتی به حساب می آیند. بنابراین گوگل هم به داشتن دیتاسنترهای بزرگ و فوق العاده مشهور است. دیتاسنترهای گوگل در ۱۴ موقعیت جغرافیایی مختلف مستقر هستند که از آن جمله می توان به هلند، سنگاپور و شیلی ، تایوان ، کانادا و … اشاره نمود.

بنابراین پیدا کردن مکانی امن و به دور از حملات خرابکارانه برای ساخت سوله هایی خاص جهت ایجاد دیتا سنتر برای حفظ و نگهداری دادهای اطلاعاتی موضوعی است که همواره مورد توجه مدیران گوگل و صد البته دولت ها قرار گرفته است . با این حال ایجاد دیتا سنتر برای تبادل اطلاعات گوگل به همراه خرید قطعات کامپیوتری ، هزینه های سرسام آور ساخت و ساز و نگهداری سرور و استخدام هزاران کارمند متخصص و امانت دار همواره چالش بزرگ این غول فناوری بوده است تا بتواند بدون مشکل خاصی اعم از قطعی، کندی، کم بودن فضای تبادل اطلاعات ، خدمات لحظه ای و بدون عیب و نقص را به ملیلیارها کاربر خود ارائه دهد.

حال با توجه به دریافت اطلاعات بالا خالقان ارز دیجیتال برای فرار از این هزینه ها راهی دیگری را انتخاب کردند و آن راه چیزی نبوده جز این که کامپیوترهای شخصی تک تک افراد را در گوشه و کنار دنیا اجاره کنند. راه حلی هوشمندانه که نتایجی مثبت و خیره کننده دارد…

۱- هزینه ای برای احداث سوله جهت راه اندازی دیتا سنتر پرداخت نمی کنند!

۲- نه نتها هزینه ای برای خرید کامپیوتر و یا دستگاه های استخراج ارز دیجیتال نمی پردازند! بلکه دستگاه های استخراج ارز دیجیتال را به افراد علاقه مند به ارز دیجیتال می فروشند !

۳- مکان سرورهای ارز دیجیتال به پراکندگی خانه های تمامی افراد علاقه مند به استخراج ارز دیجیتال در سراسر دنیا گسترده است و دیگر مثل گوگل مکان خاصی برای پیدا کردن آن مشخص نیست  و با خیالی راحت برنامه های بلاک چین خود را توسعه می دهند.

۴- بر خلاف گوگل که هزاران کارمند در استخدام خود دارد ، صاحبان ارز دیجیتال هیچ فردی را استخدام نمی کنند!

۵- بر خلاف گوگل که هزینه تعمیر و نگهداری و البته تعویض سرورهایش را باید از جیب پرداخت کند ، در ارز دیجیتال اگر دستگاه استخراج شخصی از کار بیفتاد ، خود آن فرد ضرر کرده و اگر تمایلی به استخراج مجدد داشته باشد باید دوباره دستگاه ماینر یا همان دستگاه استخراج ارز دیجیتال خریداری کند.

۶- در ارز دیجیتال بر خلاف گوگل که باید مالیات ، هزینه نگهداری سوله ، هزینه برق ، هزینه تعمیر و بروزرسانی سرورهای ، حقوق نجومی کارکنان و .. را پرداخت کند در ارز دیجیتال خبری از این پرداخت ها نیست و فقط بابت در اختیار گرفتن ( و یا به زبان ساده بابت اجاره کردن ) دستگاه های استخراج ارز دیجیتال پاداشی متغیر به افراد پرداخت می شود. 

با این حال و با توجه با توضیحات بالا دیگر باید برای شما مشخص شده باشد که چرا افرادی که دستگاه استخراج ارز دیجیتال خریداری می کنند چرا و به چه خاطر پاداش دریافت می کنند و مهمتر از همه این که کاملا برای شما محرز شد که چرا دستگاه های استخراج ارز دیجیتال سر از خانه های مردم در سراسر دنیا درآورده اند.

ارز دیجیتال چطور نگهداری می شود ؟

انتقال پول الکترونیک یا همان ارز دیجیتال و فرآیند نگهداری و جا به جایی آن بسیار راحت‌تر از پول کاغذی (پول سنتی) است، به سبب این موضوع خرید و فروش الکترونیکی، تجارت الکترونیک و سرمایه‌گذاری الکترونیکی از شکل قدیمی خود راحت‌تر و سریع تر است. این مفاهیم موجب می‌شود تا استفاده از آن‌ها به کسب و کار شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی رونق دهد، حتی در سطح کلان باعث رونق اقتصاد کشورها وتجارت جهانی شود.

انواع کیف پول ارز دیجیتال ؟

۱- کیف پول نرم افزاری 

کیف پول های نرم افزاری در قالب اپلیکیشن و یا سایت طراحی شده اند و تعداد آن ها هم این روزها با گسترش و رشد قاچ گونه ی ارزهای دیجیتال روز به روز بیشتر می شوند اما تعداد انگشت شماری از آن ها مورد اعتماد هستند همانند …

کیف پول های گواردا Guarda 

تراست ولت Trust Wallet

اتمیک والت Atomic Wallet

نم نانو والت NEM Nano Wallet 

فری والت Free Wallet

ترزور Trezor Hardware Wallet

۲- کیف پول سخت افزاری 

یکی از امن‌ترین روش‌ها برای نگهداری بیت کوین، استفاده از کیف پول های سخت افزاری است که شبیه فلش مموری یا هارد اکسترنال طراحی و ساخته شده اند. استفاده از این کیف پول‌ها به خصوص برای کسانی که سرمایه زیادی دارند و قصد دارند با هدف بلند مدت بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، یکی از بهترین گزینه‌هاست.

این هم همانند کیف پول های نرم افزاری اما تعداد انگشت شماری از آن ها مورد اعتماد هستند همانند …

کیف پول Ledger Nano S

کیف پول Trezor Model T

کیف پول Trezor One

کیف پول Ledger Nano X

کیف پول KeepKey

کیف پول BitBox02

کیف پول Coldcard Mk۳

 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا ترید کردن هم یکی از مواردی است که می‌تواند منجر به سودآوری یا ضرر برای کاربران گردد، برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، کاربران می‌بایست به صرافی‌های آنلاین مراجعه نمایند تا بتوانند به استفاده از خدمات تبدیل ارزهای دیجیتال به دیگر ارزها یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال با پول نقد بپردازند که البته در مقالات بعدی به خرید و فروش ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *