سه شنبه، ۱۱ خرداد ۰ - ۰۸:۵۷
مریخ نورد کنجکاوی

مریخ نورد کنجکاوی مدارگرد ناسا، جدیدترین تصویر سیاره سرخ را به زمین مخابره کرد این مریخ نورد مدتی طولانی است که در این…

مریخ نورد کنجکاوی مدارگرد ناسا، جدیدترین تصویر سیاره سرخ را به زمین مخابره کرد این مریخ نورد مدتی طولانی است که در این سیاره جستجو می کند. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.مریخ‌نورد کنجکاوی مدتی طولانی است که در سیاره سرخ جستجو می‌کند و آزمایش‌های علمی انجام می‌دهد. اخیرا مدارگرد اکتشافی مریخ ناسا (MRO) تصویری هوایی از کنجکاوی را منتشر کرده است که از ارتفاعات مریخی به نام کوه مرکو بالا می‌رود.

ماهواره MRO از ارتفاع ۲۶۸ کیلومتری مریخ در ۲۹ فروردین امسال این تصویر را ثبت کرد. MRO این تصویر را با نرم‌افزاری ثبت کرد که می‌تواند از آن ارتفاع اجسامی به کوچکی یک میز را تشخیص دهد، گرچه کنجکاوی از این حد بزرگتر است و می‌توان آن را به اندازه یک خودروی معمولی دانست.

مریخ نورد کنجکاوی در حدود دو ماه پیش بررسی کوه مرکو را آغاز کرد. کنجکاوی از سال ۲۰۱۴ کوه شارپ مریخ که در مرکز دهانه گیل قرار دارد را کاوش کرده است. ماموریت این مریخ‌نورد یافتن نشانه‌های حیات میکروبی در گذشته مریخ است. ناسا اعلام کرد که کنجکاوی با یافتن ترکیبات شیمیایی در دو سال اول ماموریت خود نشان داد که دهانه گیل در حدود میلیون‌ها سال قبل دریاچه‌ای در این سیاره بوده است.

همچنین مریخ نورد کنجکاوی در کاوش‌های خود تا کنون مواد طبیعی زیادی را کشف و تلاش کرده است تا معمای وجود متان در محیط مریخی را حل کند. مرکز کنترل ماموریت کنجکاوی اعلام کرد که این مریخ‌نورد زمانی بیش از انتظار دانشمندان ناسا در مریخ گذرانده است و در آینده می‌تواند اکتشافات بیشتری انجام دهد. احتمال می‌رود که ارتفاعات کوه مرکو مملو از سولفات باشد و کنجکاوی می‌خواهد این احتمال را بررسی کند.

مریخ‌نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۲ میلادی در دهانه گیل مریخ فرود آمد تا احتمال وجود حیات میکروبی را در این سیاره بررسی کند. این مریخ‌نورد بخشی از ماموریت آزمایشگاه علمی مریخ ناسا است که به بررسی اقلیم و جغرافیای سیاره مریخ می‌پردازد. کنجکاوی در ابتدا تنها برای دو سال حضور در مریخ طراحی شده بود اما با توانایی‌های بی نقص خود، ناسا مدت ماموریت آن را افزایش داد و حالا تقریبا ۹ سال است که در مریخ فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *