رپرتاژ 16105

یکشنبه، ۰۲ خرداد ۰ - ۰۱:۵۷
دکتر شهرزاد اردلان

سوم  خرداد یادآور حماسه آزادسازی خرمشهر است دکتر شهرزاد اردلان حقوقدان و از استاتید خوشنام دانشگاه در گفتگو با خبرنگار میهن پست گفت…

سوم  خرداد یادآور حماسه آزادسازی خرمشهر است دکتر شهرزاد اردلان حقوقدان و از استاتید خوشنام دانشگاه در گفتگو با خبرنگار میهن پست گفت : یاد و خاطره امام شهدا و شهدا و جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و آزادسازی خرمشهر را گرامی می داریم . خرمشهر حس نوستالژیک ما ایرانیان است که با یاد و خاطره آزادسازی اش احساس غرور ملی میکنیم بعدازظهر ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ خرمشهر زیر آتش سنگین ارتش عراق قرار گرفت ، انبوهی از آتش خمپاره و توپ های دشمن روی شهر سنگینی میکرد. همه غافلگیر شده بودند و حیران . شهر در آتش می سوخت و صدای انفجار لحظه ای قطع نمی شد . طولی نکشید که بیمارستان پر شد از انبوه مجروحان و شهدا . زنان و کودکان و سالخوردگان آواره بیابان ها و جاده ها شدند . مردم ، بخصوص جوانان ، روی به مسجد جامع و دیگر پایگاه ها آوردند تا برای مقاومت سازمان دهی شوند. گروه های مقاومت به سرعت شکل گرفت و در محورهای هجوم جنگ و گریز شروع شد . آن طرف توپخانه ، تانک ، خمپاره انداز ،مسلسل های سنگین و قوای زرهی ، این طرف تفنگ نیمه اتوماتیک ام – ۱ ، ژ – ۳ ،بطری های آتش زا و چند آرپی جی ۷. سی و چهار روز مقاومت و تلاش در این وضعیت اگر چه بسیاری از مدافعان خرمشهر را به کام شهادت کشاند ولی دشمن را در دستیابی سریع به اهدافش و اشغال سه روزه خوزستان ناکام گذاشت ، هرچند که خرمشهر ، خونین شهر شد و به دست دشمن افتاد اما تاریخ این سرزمین رشادت های آن مردان و زنان مدافع خونین شهر را  منقوش لوح شجاعت ایرانیان نمود که چگونه ارتش تا دندان مسلح صدام حسین را ۳۴ روز زمین گیر کردند .

به گزارش اردشیر اردلان – روزنامه نگار ، این بانوی حقوقدان و سیاستمدار در ادامه به این سخن حضرت امام خمینی ره  بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران  که خرمشهر را خدا آزاد  کرد اشاره کرد و افزود : نوزده ماه بعد در حالی که شیوه جنگ انقلابی در میدان های نبرد جاری شد و نتایج درخشانی در آزادسازی آبادان ، بستان و غرب ، شوش و دزفول از آن حاصل شده بود ، سرانجام در مهمترین و بزرگ ترین منطقه اشغالی نیز این حماسه تاریخی به اجرا در آمد و در سوم خرداد ۱۳۶۱ رزمندگان اسلام با آزاد سازی خرمشهر ، به زیارت مزار حماسه سازان مقاومت خرمشهر نایل شدند. در واقع خرمشهر نوستالژیک ما ایرانیان است و هر ساله در سوم خرداد این حس حماسی  برای ما تداعی و بصورت غروری ملی تلبلوری نوستالژیک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *