پنجشنبه، ۱۳ آبان ۰ - ۱۱:۱۲
جزیره مرجانی کیش

جزیره مرجانی کیش یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین ساحل های خلیج فارس است که در این مطلب به معرفی این زیبایی ها…

جزیره مرجانی کیش یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین ساحل های خلیج فارس است که در این مطلب به معرفی این زیبایی ها و جاذبه ها می پردازیم. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.جزیره مرجانی کیش یکی از جزیره های زیبا، خاص و پرطرفدار خلیج فارس است که در حقیقت در استان هرمزگان واقع شده و از مکان های دیدنی و بخش های مهم گردشگری جنوب ایران به حساب می آید.

این جزیره به شکل بیضی بوده و در ۱۲ کیلومتری کرانه شیبکوه قرار گرفته است. اگر بخواهیم نگاهی به موقعیت جغرافیایی جزیره کیش بیاندازیم باید گفت که این جزیره از شمال به ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به امارات و از غرب به بحرین و عربستان متصل است.

در رابطه با اهمیت مسئله گردشگری در این جزیره نیز باید به این نکته توجه کرد که سالانه بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر به سراغ جزیره کیش آمده و از این جزیره مرجانی زیبا و خاص بازدید می کنند. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به تاریخچه این جزیره انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا سری به این جزیره زیبا بزنیم.

جزیره مرجانی کیش | تاریخچه نام جزیره کیش

در وهله اول اگر بخواهیم تاریخچه نام این جزیره را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم باید گفت که نام قدیم این جزیره قیس یا کیس بوده که ریشه در زبان فارسی قدیم دارد و یکی از شهر های اردشیرخوره به حساب می آمده.

بر اساس نوشته های تاریخ نویسان بزرگی مثل ابن خردادبه، بزرگی این جزیره چهار در چهار فرسنگ بوده و در آن نخلستان ها و مزارع قله بسیار زیادی وجود داشته و مردم این منطقه برای به دست آوردن مروارید غواصی می کردند و از این طریق نیازهای مالی خود را برطرف می کردند.

پیشینه جزیره

اگر بخواهیم نگاهی به پیشینه جزیره کیش بیاندازیم باید گفت که از زمان هخامنشیان تا ساسانیان جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده و با ورود اسلام به ایران، جزیره کیش به دست خلفای اموی می افتد.

این جزیره تا سال ۲۴۹ هجری قمری در اختیار خلفای اموی بوده اما در این سال یکی از اهالی ری بر خلیفه خروج کرده و تمامی جزایر خلیج فارس از جمله کیش و بحرین را در اختیار می گیرد.

از دوران حکومت آل بویه جزیره مرجانی کیش مجددا به دست حکومتی ایرانی می افتد و در زمان سلجوقیان، اتابکان فارس، ملوک هرمز، آل مظفر و تیموریان نیز این جزیره در اختیار حکومت ایرانی بوده است. در دوران امپراتوری سلجوقی کیش تبدیل به بزرگترین مرکز تجاری در خلیج فارس می شود.

نکته مهمی که در رابطه با این جزیره باید به آن توجه کنید این است که از آن دوران تا سال ۹۱۲ جزیره مرجانی کیش در شرایط فوق العاده ای بوده و بسیاری از افراد، آن زمان را دوران طلایی کیش می دانند چرا که به دلیل اهمیت تجاری کیش شاهد رشد بسیار زیاد این جزیره بودیم.

متاسفانه اما در سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ این جزیره مثل هرمز به دست نیروهای پرتغالی می افتد، اما در نهایت امام قلی خان به عنوان سپهسالار شاه عباس صفوی می تواند خلیج فارس، بحرین و همه جزایر آن را آزاد کرده و کیش را نیز به امپراطوری صفوی بازگرداند.

از آن دوران تا به امروز این جزیره در اختیار حکومت های ایران بوده و هیچ کسی نتوانسته آن را از خاک ایران جدا کند و همین موضوع باعث افزایش اهمیت جزیره کیش شده است.

 کیش در دوران معاصر

اگر بخواهیم نگاهی به جزیره کیش در دوران تاریخ معاصر بیاندازیم باید گفت که تا سال های ابتدایی حکومت محمدرضا پهلوی، کیش به عنوان مرکز صید ماهی و همچنین تجارت مروارید در خلیج فارس به حساب می آمد اما با ورود مروارید از کشور ژاپن به بازار ایران، شاهد کاهش اهمیت مروارید این جزیره بودیم.

همین مسئله باعث شد تا اقتصاد جزیره لطمه خورده و کیش نیز اهمیت خود را از نظر تولید مروارید از دست بدهد.

همین موضوع باعث می شود تا برخی از مردم جزیره که در صید مروارید فعالیت داشتند با مشکلات اقتصادی جدی مواجه شوند.

در سال ۱۳۴۹ مشاوران گروهی از ایرانی و آمریکایی وارد جزیره کیش شده و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند و سپس با توجه به ویژگی های طبیعی، سواحل مرجانی، آب های زلال و… این جزیره را به عنوان یک مرکز توریستی بین المللی انتخاب می شود.

پس از این انتخاب است که محمدرضا شاه با بودجه دولت برنامه ریزی دقیق و کاملی برای توسعه جزیره کیش می کند. به دستور محمد رضا شاه تمامی زیر ساخت های مدرن برای این جزیره در نظر گرفته می شود تا کیش علاوه بر آن که تبدیل به یک مرکز توریستی بین المللی در کشور شود، برای استفاده شاه و خانواده اش از این جزیره در کیش نیز آماده شود و فضایی برای خاندان سلطنتی در آن به وجود بیاید.

از مهم ترین مکان هایی که پس از این فرمان در جزیره کیش ایجاد می شود می توان به هتل، فرودگاه، کازینو، نمایشگاه بین المللی و… اشاره کرد.

پس از رشد نسبی جزیره کیش این جزیره تبدیل به اقامت گاهی برای استفاده شاه و خانواده اش در زمستان ها می شود. به نحوی که بر اساس خاطرات اسدالله علم تا پیش از انقلاب این جزیره در زمستان ها محل اقامت و تفریح خانواده سلطنتی به حساب می آمد.

جایگاه توریستی جزیره مرجانی کیش

پس از انقلاب نیز مسیر رشد اقتصادی جزیره کیش دنبال می شود و این جزیره جایگاه ویژه ای از نظر گردشگری و توریستی بدست می آورد.

در سال ۱۳۶۱ جزیره کیش به عنوان اولین منطقه آزاد اقتصادی ایران انتخاب شده و همین موضوع باعث رشد اقتصاد کیش می شود. امروزه نیز اقتصاد این جزیره بر پایه گردشگری و تجارت استوار بوده و هر لحظه شاهد رشد بیشتر این جزیره هستیم.

نکته دیگری که در رابطه با این جزیره باید بدانید این است که علاوه بر به وجود آمدن مراکز گردشگری و تفریحی مختلف در این جزیره، در حوزه فرهنگی نیز شاهد به وجود آمدن دانشگاه های مختلفی در جزیره کیش هستیم که از مهم ترین این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پردیس بین الملل کیش دانشگاه صنعتی شریف
پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران
پردیس بین الملل کیش دانشگاه امیر کبیر
پردیس بین الملل کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی کیش
دانشگاه پیام نور مرکز بین الملل کیش
دانشگاه جامع علمی کاربردی کیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.