یکشنبه، ۲۹ تیر ۹۳ - ۰۸:۲۰

سلامت نیوز: پدر علم نفرولوژي ايران نسبت به کار شرم آور برخي پزشکان و بيمارستان هايي که کليه ايراني ها را از طريق…

سلامت نیوز: پدر علم نفرولوژي ايران نسبت به کار شرم آور برخي پزشکان و بيمارستان هايي که کليه ايراني ها را از طريق دلال ها به خارجي ها مي فروشند، گلايه کرد.
پروفسور برومند در اين خصوص بيان کرد: در نهايت تاسف بايد بگويم وقتي در برخي بيمارستان ها شاهد پيوند کليه ايراني ها از طريق دلال ها و قاچاقچيان، به بيماران خارجي هستيم، اين مايه تاسف براي همه است. به خصوص بايد گفت کار پزشکان و دست اندرکاران اين ماجرا نيز شرم آورتر است.

وي با تاکيد براينکه بايد جلوي هر نوع تجارت سياه در زمينه پيوند اعضا به خصوص کليه بايد گرفته شود، بيان کرد: براي افزايش استفاده از اعضاي بدن افراد مرگ مغزي نياز به گسترش امکانات و فرهنگ سازي است. از طرفي ديگر وزارت بهداشت کشورمان بايد هر نوع پيوند اعضا را براي افرادي که در ممالک خودشان امکانش را دارند، ممنوع کند وگرنه پيوند کليه به خارجي ها فقط بايد از گيرنده خارجي و تبعه همان کشور صورت پذيرد و نه اينکه کليه يا ساير اعضاي بدن يک ايراني به بيمار خارجي پيوند زده شود.وي با بيان اينکه برخوردهاي قانوني فعلي در اين زمينه به هيچ وجه کافي نيست افزود: متاسفانه طي ماه هاي اخير خبرهاي ناگواري در اين خصوص مطرح و در ميان جامعه پزشکي نيز منتشر شده است که اميدواريم دست اندرکاران حوزه هاي نظارتي مربوطه هر چه سريع تر و با قاطعيت براي حفظ آبروي کشور و جامعه پزشکي اقدامات لازم را در اين خصوص به عمل آورند.

برومند با اشاره به نقش مهم وزارت بهداشت و انجمن بيماران کليوي ايران در زمينه پيوند کليه، ترويج پيوند از مرگ مغزي طي سال هاي متمادي و ساماندهي موضوع پيوند کليه در کشور تصريح کرد: مشکلاتي که در زمينه تجارت سياه کليه وجود دارد مربوط به دست هاي ناپاک قاچاقچيان اعضاي بدن است که به شيوه هاي مختلف به فکر رسيدن به مبالغ کلان از طريق اين نوع تجارت در همه جاي دنيا از جمله ايران هستند. بنابراين اميدواريم نهادهاي نظارتي مربوطه با متخلفان و تبهکاران به شدت برخورد کنند تا شاهد اين قبيل موارد معدود در کشور عزيزمان نباشيم.

منبع: روزنامه كيهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.