یکشنبه، ۱۲ مرداد ۹۳ - ۰۵:۱۷

سلامت نیوز: بنابر اظهارنظر رحمت الله حافظي، رييس كميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري موضوع اختلال پارازيت ها روي كاركرد دستگاه هاي…

سلامت نیوز: بنابر اظهارنظر رحمت الله حافظي، رييس كميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري موضوع اختلال پارازيت ها روي كاركرد دستگاه هاي حساس الكترونيكي و تاثير آن روي پيش بيني هاي سازمان هواشناسي به زودي در دستوركار اين شورا قرارخواهد گرفت.

در همين خصوص حبيب برومند داشقاپو، عضو كميسيون كشاورزي مجلس (به عنوان كميسيوني كه چندي پيش ميزبان كارشناسان و مديران سازمان هواشناسي بود تا به ريشه يابي علل عدم پيش بيني توفان تهران توسط اين سازمان بپردازد)، درمورد پيگيري اين كميسيون گفت: اين جلسه قبل از تعطيلات تابستاني مجلس برگزار شد و مقرر شده است بلافاصله پس از آغاز به كار مجدد مجلس، نتايج اين جلسه در صحن مجلس قرائت و درمورد آن تصميم گيري شود.
وي در مورد نظريات كارشناسي مطرح شده دراين جلسه نيز گفت: در اين جلسه دلايل گوناگوني براي وقوع اين توفان و علل ناتواني سازمان هواشناسي در پيش بيني توفان تهران از سوي كارشناسان مركز تحقيقات مجلس و سازمان هواشناسي مطرح شد كه از مهم ترين آنها مي توان به وجود «پارازيت» ها درفضاي تهران و تاثيرآن بر پيش بيني كارشناسان هواشناسي ياد كرد.

نماينده پارس آباد و بيله سوار درعين حال در مورد دلايل وقوع توفان پايتخت اين بار به موضوعي اشاره كرد كه تاكنون نامي از آن برده نشده بود: دراين جلسه در كنار گروهي از متخصصان حاضر كه به علل و عوامل طبيعي به عنوان دليل بروز توفان اشاره مي كردند، گروهي از كارشناسان نيز توفان تهران را ناشي از ماهواره «هارپ» مي دانستند كه البته هيچ يك از موارد ذكر شده، حتي تاثيرپارازيت برعمكلرد دستگاه ها صد درصد از سوي حاضران تاييد نشد.

عضو كميسيون كشاورزي مجلس درپايان تاكيد كرد: احتمال دخالت ماهواره «هارپ» دروقوع توفان تهران و همچنين تاثيرپارازيت ها برعملكرد دستگاه هاي فرستنده و گيرنده سازمان هواشناسي را نمي توان صد درصد «رد» يا «تاييد» كرد مگر بعد از تحقيقات بيشتر و كارشناسي هاي دقيق تري كه به زودي انجام مي پذيرد ونتايج آن دراختيار افكار عمومي قرارخواهد گرفت.

«هارپ» پروژه يي علمي است و از طريق آن دانشمندان با ايجاد تغييراتي در يونوسفر كه دورترين و ناشناخته ترين بخش جو زمين است امكان مطالعه در مورد آن را پيدا كرده و آن را به صورت يك آزمايشگاه طبيعي در مي آورند. «هارپ» اين كار را با امواج راديويي فركانس بالاكه توسط رادارهاي خود منتشر مي كند انجام مي دهد. بخشي از اين امواج در ارتفاع100تا 350كيلومتري از سطح زمين جذب شده و باعث افزايش شتاب الكترون ها در آن منطقه و در نتيجه گرم شدن يونوسفر مي شوند. «هارپ» در دوران جنگ سرد با اين هدف راه اندازي شد كه روش هايي را براي ارتباط با زيردريايي هاي مجهز به سلاح اتمي كشف كند. اين زيردريايي ها در آن زمان اهميت استراتژيكي فراواني داشتند چرا كه اصل «تضمين نابودي متقابل» در جنگ اتمي را محقق مي ساختند. اما اين پروژه حتي از قبل از ساخت خود با شايعات فراواني در مورد هدف و كاربردهاي آن گره خورده است. تئوري هاي توطئه گوناگوني در مورد آن مطرح شده و از انتشار پرتوهاي مرگ تا كنترل ذهن به آن نسبت داده شده است.

تكميل «هارپ» حدود دو دهه طول كشيده و ؟ميليون دلار هزينه هاي ساخت و عملياتي آن بوده است.
و بالاخره اينكه بسياري از كارشناسان برخي از حوادث طبيعي رخ داده درايران را نيز به «هارپ» و ماهيت و عملكرد مخوف آن مرتبط دانسته اند كه از آن جمله مي توان به زلزله «بم» درسال 1387 و مرگ پرابهام 152دلفين درسال 1386اشاره كرد. به اين ترتيب به نظر مي رسد با نظريه جديد دخالت «هارپ» در توفان اخيرتهران بايد به شكلي جدي تر به نقش اين ماهواره درحوادث طبيعي «ايران» نگريست. اما اينكه واقعا از اين ماهواره مي توان به عنوان دليلي براي وقوع توفاني ياد كرد كه 8 كشته برجا گذاشت، سوالي است كه درآينده يي نزديك مشخص خواهد شد.

منبع: روزنامه اعتماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.