شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۰۵:۳۶

سلامت نیوز: جای خالی پیشگیری در طرح تحول سلامت، ضرورت اجرای طرح پزشک خانواده و انتقاد از شیب تند اجرای تحول درمان از…

سلامت نیوز: جای خالی پیشگیری در طرح تحول سلامت، ضرورت اجرای طرح پزشک خانواده و انتقاد از شیب تند اجرای تحول درمان از مهم‌ترین مباحثی بود که دو تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نقد و بررسی طرح تحول نظام سلامت به آن اشاره کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، احمد آریایی‌نژاد ضمن انتقاد از تمرکز طرح تحول سلامت بر درمان، گفت: به دنبال اجرای طرح تحول سلامت، هزینه برای درمان بیماران بستری کاهش یافت، درحالی که ویزیت پزشکان بیمارستان های دولتی و خصوصی افزایش داشت. در این میان سوال آن است که سهم پیشگیری از بودجه‌ای که باید به عدالت میان همه تقسیم شود، چقدر است؟

وی ضمن تاکید بر لزوم پرداختن به مقوله پیشگیری افزود: باتوجه به ماشینی شدن جامعه و افزایش جمعیت، همچنان با افزایش آمار بستری‌ها روبرو خواهیم بود. به همین دلیل لازم است تا با اجرای طرح پزشک خانواده و تقویت درمانگاه‌ها و خانه‌های بهداشت شهرهای کوچک، نگذاریم کسی به سطح بستری برسد.

سلیمان عباسی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در ابتدای بحث به شیب تند اجرای نظام تحول سلامت انتقاد وارد کرد و ضمن تاکید بر لزوم ارائه فرصت بیشتری برای بررسی کارشناسانه بر این طرح، گفت: طبق بند 7 نظام تحول سلامت هزینه پرداختی مردم از 80 درصد به 10 درصد کاهش یافت، درحالی که در ابتدای اجرای این طرح لازم بود 30 درصد هزینه‌ها را کاهش دهیم تا توان خود درزمینه تامین اعتبار را بسنجیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، پوشش‌دهی ناقص این طرح را از دیگر اشکالات اجرایی آن خواند و گفت: تعدادی از استان‌های مرزی به درستی در این نظام قرار نگرفته‌اند.

وی با تاکید براینکه بیشتر هزینه‌های این طرح در بخش درمان متمرکز شده، اظهارکرد: دراین صورت ما باید منتظر باشیم تا افراد بیمار شده و در بیمارستان بستری شوند، درحالی که اگر رویکرد پیشگیرانه داشته باشیم نیازی به این میزان هزینه نیست.

در ادامه این گفت‌وگو، آریایی‌نژاد مبلغ اختصاص داده شده به طرح تحول سلامت در زمان قبل از اجرا را 2000 میلیارد عنوان کرد و افزود: این طرح از 8 بند برخوردار است و جهت ادامه اجرای این بسته‌ها تا پایان امسال هم نگرانی‌هایی وجود دارد و بیم آن می‌رود که بخشی از بندهای این طرح معطل بماند.

در ادامه عباسی نیز در این باره گفت: نمی‌دانیم وزارت بهداشت چه گزارشی از این طرح ارایه خواهد داد که مجلس را متقاعد کند تا بار دیگر چنین مبلغ زیادی را به این طرح اختصاص دهد؟ به عنوان مثال میزان بیماری تاچه حد کاهش خواهد یافت؟ پوشش بیمه‌ای در این سال چگونه بود؟ رضایت مردم ازاین طرح تا چه حد بود؟

این نماینده مجلس یکی از نگرانی‌های موجود را در اعزام متخصصان به مناطق محروم دانست و گفت: متخصصینی که به مناطق محروم اعزام می‌شوند، باید همراه با تجهیزات موردنیاز درمانی و همراه با تیم متخصصینی از حوزه‌های پزشکی موردنیاز اعزام شوند تا به این ترتیب از اعزام بیمار به مناطق اطراف جلوگیری شود.

عباسی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، درپاسخ به سوالی مبنی براینکه تاچه حد به طرح تحول سلامت خوشبین هستید، میزان اثربخشی و پوشش دهی این طرح را نامناسب دانست و بر لزوم پذیرفته شدن طرح تحول سلامت به وسیله سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط و مدیریت این طرح به گونه‌ای که در طول زمان با افزایش پوشش‌دهی همراه باشد، تاکید کرد.

آریایی نژاد نیز برای بهبود در روند اجرای نظام تحول سلامت پیشنهاد کرد که با تقویت خانه‌های بهداشت، درمانگاه‌های کوچک شهری و روستایی و فعال کردن واقعی پزشک خانواده، تلفیق طب سنتی و گیاهی با طب نوین و تقدم پیشگیری بر درمان می‌توان شاهد موفقیت اجرای این طرح بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *