دوشنبه، ۱۱ اسفند ۹۹ - ۰۶:۴۶
رانا پلاس پانوراما

رانا پلاس پانوراما توسط گروه صنعتی ایران خودرو به لحاظ ساختاری و فنی معرفی شد و این نسخه جدید در سال ۱۴۰۰ روانه…

رانا پلاس پانوراما توسط گروه صنعتی ایران خودرو به لحاظ ساختاری و فنی معرفی شد و این نسخه جدید در سال ۱۴۰۰ روانه بازار می‌شود. در ادامه مطلب از میهن پست به معرفی و بررسی این خودرو می پردازیم.ظهر روز گذشته گروه صنعتی ایران خودرو از رانا پلاس پانوراما در شرکت نیرو محرکه استان قزین پرده برداشت. شرکت نیرو محرکه می‌تواند به صورت روزانه ۴۰۰ دستگاه گیربکس ۶ دنده دستی را به تولید برساند و از این هفته نیز تولید روزانه ۶ دستگاه رانا پلاس پانوراما با این سیستم انتقالی قدرت شروع خواهد شد. مدیرعامل ایران خودرو اعلام کرد نسخه جدید رانا پلاس پانوراما در سال ۱۴۰۰ روانه بازار می‌شود.

مشخصات رانا پلاس ۶ دنده پانوراما

این خودرو از موتور TU5 پلاس ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ بهره می‌برد. این پیشرانه مدل بومی EC5 محسوب می‌شود و به فناوری زمان‌بندی متغییر سوپاپ‌ها (CVVT) مجهز است. علاوه بر این، این پیشرانه از پمپ روغن متغیر، سیستم جرقه‌زنی قوی‌تر، پاشش سوخت متفاوت برخوردار بوده و این موتور ۱.۶ لیتری می‌تواند نسبت به قبل مصرف سوخت و استهلاک کمتری را به همراه داشت باشد. رانا پلاس جدید قدرتی برابر با ۱۱۰ اسب بخار و گشتاور ۱۵۰ نیوتن‌متر را به تولید می‌رساند؛ از این رو نسبت به قبل ۵ واحد اسب بخار قدرت بیشتر و ۸ نیوتن‌متر گشتاور بیشتری را ارائه می‌دهد.

گیربکس ۶ سرعت دستی یکی از ویژگی‌های اصلی این خودرو محسوب می‌شود که قدرت تولیدی از موتور TU5 پلاس را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. این گیربکس در سرعت‌های بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت حدود ۲۰ درصد دور موتور کمتری را روی موتور اعمال خواهد کرد و حداکثر سرعت این خودرو را افزایش خواهد داد. از سایر ویژگی‌های این گیربکس می‌توان به کاهش مصرف سوخت، کاهش نفوذ صدا به کابین، مصرف سوخت کمتر و شتاب بهتر اشاره کرد.

شرکت ایران خودرو به جای فرمان هیدرولیک از فرمان کمکی برقی (EPS) در رانا پلاس پانوراما استفاده کرده است که علاوه بر ایجاد حساسیت دقیق‌تر و نرمی بیشتر سامانه فرمان‌پذیری، باعث کاهش استهلاک و مصرف انرژی این بخش می‌شود. با حذف پمپ هیدرولیک از محفظه موتور این خودرو برای تعمیرات فضای مناسبی ایجاد شده و همچنین با نصب موتور TU5 پلاس چیدمان پیشرانه نیز تغییر یافته است.

این خودرو از ساختاری مشابه پژو ۲۰۷ آی صندوقدار پانوراما بهره می‌برد و در این خودرو طراحان اتصال‌های مربوطه به ستون‌های A و B و C را تغییر داده‌اند. اکنون آنتن رادیویی این سدان کلاس B در انتهای سقف نصب شده است الگوی سقف شیشه‌ای و شیشه جلوی این خودرو مشابه خانواده پژو ۲۰۷ آی پانوراما است.

رانا پلاس پانوراما از لحاظ امکانات و سطح ایمنی تفاوتی ندارند. در واقع ایران خودرو در رانا پلاس جدید نسبت به قبل تغییرات فنی و ساختاری در نظر گرفته است. از امکانات رانا پلاس جدید می‌توان به کروز کنترل، دو کیسه هوا، سقف پانوراما ثابت با سایه بان دستی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، دیفرانسیل جلو، صندلی‌های تاشو عقب، فرمان کمکی برقی، شیشه‌ها و آینه‌های برقی، ترمز ABS، EBD و BA، سنسور پارک عقب، تهویه دستی، تریم داخلی پارچه و بلوتوث اشاره کرد.

منبع asbe-bokhar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *