سه شنبه، ۱۲ اسفند ۹۹ - ۰۵:۴۹
رازهای جذابیت رفتاری

رازهای جذابیت رفتاری که برخی از افراد در جمع دارند چست و اینکه چه رفتارهایی را در عمل انجام می دهند که از…

رازهای جذابیت رفتاری که برخی از افراد در جمع دارند چست و اینکه چه رفتارهایی را در عمل انجام می دهند که از نظر دیگران جذاب است. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.

نمی‌توانیم کتمان کنیم که همه‌مان علاقه داریم بهمان توجه شود و در چشم دیگران جذاب‌تر باشیم. ممکن است منزوی باشیم یا خصوصیاتی داشته باشیم که میزان دل‌نشینی ما را کم می‌کند؛ اما دوست داریم این‌طور فکر کنیم که افراد جذاب به‌طور ذاتی از این موهبت برخوردارند و جذابیت ویژگی منحصربه‌فردی است که فقط در برخی افراد وجود دارد. منتها واقعیت چنین نیست. ما در این مقاله جامع، تمام راهکارها و رازهای جذابیت رفتاری را جمع‌آوری کرده‌ایم.

آیا جذابیت فرمولی ثابت و قابل‌اکتساب دارد؟

اگر می‌خواهیم بفهمیم چگونه جذاب باشیم ، باید اول کشف کنیم چه‌چیزی باعث می‌شود تا افراد جذاب به نظر برسند. البته ممکن است «جذابیت» برای هرکس تعریف متفاوتی داشته باشد. فردی ممکن است تحت‌تأثیر ظاهر افراد قرار گیرد؛ فرد دیگری شیفته افراد سخنور شود، برای شخص دیگری افکار و منش اطرافیان مهم باشد، گاهی هم رهبران کاریزماتیک چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند.

در هر صورت، جالب است بدانید پژوهشگران تحقیقات متعددی انجام داده‌اند و ویژگی‌‌های مشترکی را یافته‌اند که موجب افزایش جذابیت افراد می‌شود. دانستن این ویژگی‌‌ها کمک می‌کنند بفهمیم چگونه جذاب باشیم و چگونه نگاه جذابی داشته باشیم؛ بنابراین، در این مقاله، جذابیت را از منظرهای متفاوت و جامعی بررسی کرده‌ایم تا بتوانید نگاهی کامل به این موضوع داشته باشید.

رازهای جذابیت رفتاری؛ مهره مار داشته باشید

برخی از افراد هستند که ظاهر جذابی ندارند؛ اما کشش خاصی دارند که همه را شیفته خود می‌کنند. آنها با جاذبه‌ای خاص و اعتماد‌به‌نفس فوق‌العاده، ترجیحات عمومی را برهم می‌زنند و کاری می‌کنند که هرکسی با هر ترجیحی که دارد جذبشان شود. یکی از دلایل دل‌نشین‌بودن این افراد جذابیت رفتاری آنهاست.

راه‌هایی علمی برای اینکه از لحاظ رفتاری جذاب‌تر به نظر برسید

برای اینکه به جذابیت خود بیفزایید، می‌توانید رازهای جذابیت رفتاری اثبات‌شده زیر را در خود تقویت کنید:

لبخند بزنید: هرچه لبخند شدیدتر و صمیمانه‌تر باشد، چهره نیز جذاب‌تر می‌شود.
خوب باشید: طبق نتایج تحقیقات، زمانی‌که مردم از خوب‌بودن فردی مطلع باشند، او را جذاب‌تر برآورد می‌کنند.
بامزه و شوخ‌طبع باشید: خانم‌ها بیشتر جذب مردانی می‌شوند که آنها را می‌خندانند. البته برای مردها خیلی مهم نیست که خانمی بامزه باشد یا خیر.
دایره بزرگی از دوستان داشته باشید: افرادی که در یک گروه قرار دارند جذاب‌تر به نظر می‌رسند. در واقع، بدی‌های هریک از افراد گروه در خوبی‌های جمعی گم می‌شود.
خودتان باشید: آدم‌های جذاب نگران این نیستند که چه‌کار باید انجام دهند تا محبوب قلب‌ها شوند؛ بلکه برای دل خودشان آن کار را انجام می‌دهند، چون با خود واقعی‌شان راحت‌اند.
به فرد مقابل اجازه دهید از خودش صحبت کند: صحبت‌کردن درمورد خود، موجب فعال‌شدن همان مناطق مغزی می‌شود که در زمان رابطه‌ جنسی یا خوردن غذای خوب فعال می‌شود؛ پس این فرصت را به طرف مقابل خود بدهید.

رازهایی که افراد جذاب برای جذب دیگران استفاده می‌کنند

افراد جذاب رازهایی دارند که به‌کمک آنها هر که را راه می‌خواهند جذب می‌کنند. ما در اینجا این رازهای جذابیت رفتاری را برایتان فاش کرده‌ایم:

از تأثیر اولین برخورد غافل نشوید: شما در محیط‌های ناآشنا، فقط بین ۲ تا ۳۰ ثانیه فرصت دارید روی دیگران اثر بگذارید.
با علاقه به حرف دیگران گوش دهید: شنونده خوبی باشید، حرف‌های طرف مقابل را تکرار کنید و از او بخواهید بیشتر و بیشتر توضیح دهد.
دل‌چسب باشید: رویکرد نوآورانه‌ای را در پیش بگیرید. مغز خیلی زود خسته می‌شود و همیشه دنبال محرک‌های جدید می‌گردد؛ پس لباس یا جواهرات خاص و عالی بپوشید.
در اوج خداحافظی کنید: زمانی مکالمه را تمام کنید که هنوز برای مخاطبانتان جذاب هستید. در این حالت، مخاطبان مشتاقانه منتظر زمانی خواهند بود که دوباره شما را ببینند.
خلاقانه صحبت کنید: چند بار جملاتی تکراری همچون «خوشبختم»، «بچه کجایی؟» «بچه دارید؟» را شنیده‌اید؟ به‌جای این جمله‌های تکراری، خلاق باشید و از موضوعاتی استفاده کنید که در ذهن فرد مقابل ماندگار شود.
آماده برقراری ارتباط باشید: خیلی از افراد دوست ندارند فردی محتاج به نظر برسند؛ بنابراین، در جمع‌ها خود را می‌گیرند یا کناره‌گیری می‌کنند. روی گشاده داشته باشید. به دیگران بگویید چقدر خوش‌حالید به آن جمع دعوت شده‌اید.

نکاتی برای اینکه خود را محبوب‌دل‌ها کنید!

درباره راهکارهای محبوب‌بودن چقدر می‌دانید؟ ما در ادامه توصیه‌هایی به شما کرده‌ایم:

سعی کنید دیده شوید: اراده‌تان را جمع کنید و در محیط‌های مختلف حضور یابید. منتظر نمانید کسی پیش‌قدم شود. ریسک کنید و در ایجاد ارتباط مقدم باشید.
معاشرتی باشید: دوستانه رفتار کنید و هرجا که لازم است کمک خود را دریغ نکنید. زیادی هم نزدیک نشوید. به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید و بیش‌ازحد برای محبوب‌شدن تلاش نکنید.
مشارکت کنید: به تیم‌های ورزشی، انجمن‌ها و کلوب‌ها بپیوندید. در کلاس‌ها مشارکت کنید تا بیشتر شناخته شوید. مجموعه‌ای از علایق را دنبال کنید تا خط فکری خود را بسازید و حرف‌های جالبی برای گفتن داشته باشید. خلاصه اینکه در جامعه حضور داشته باشید.

مردان بیشتر جذب زنانی با این خصوصیات رفتاری می‌شوند

در آخر، می‌خواهیم به رازهای جذابیت رفتاری از زنان اشاره کنیم که برای مردان جذابیت بیشتری دارد:

با اندام خود مشکلی نداشته باشید: هرطور هستید، از زیبایی ذاتی خود لذت ببرید.
خوش‌رویی و دل‌نشینی را بخشی از وجودتان کنید: حتی وقتی تنها هستید، از حضور خودتان لذت ببرید.
در برابر تمجید، واکنش مناسبی داشته باشید: ارزش خود را بشناسید تا در برابر تمجید نه مغرور شوید و نه خجالت بکشید.
عاشق خودتان باشید: همیشه طوری زندگی کنید که احساس راحتی و آرامش کنید تا انرژی این را داشته باشید که نور و شادی را به اطرافیان‌تان هدیه دهید.
حال روحی خود را در اولویت بگذارید: هرگز اجازه ندهید به مرحله‌ای برسید که سرنوشت خود را سیاه و شوم تلقی کنید. سعی کنید روح خود را سالم و شاد نگه دارید.
راهکارهای جذابیت گفتاری؛ دیگران را شیفته حرف زدنتان کنید
برخی از افراد آن‌قدر جذاب صحبت می‌کنند که محال است از نشستن پای صحبت‌هایشان خسته شوید. این افراد بخش چشمگیری از این جذابیت را مدیون صدایشان هستند.

برای جذابیت گفتاری نکات زیر را در نظر بگیرید

با تمرین دادن صدایتان، می‌توانید مخاطب خود را‌ مجذوب خود کنید. با بررسی این رازهای جذابیت رفتاری با ما همراه باشید:

کلمات را واضح ادا کنید: سرسری از روی ادای کلمات نگذرید.
صاف بنشینید و بایستید: در این صورت بهتر می‌توانید نفس بکشید و کلمات را تلفظ کنید.
آب کافی بنوشید: سیراب‌بودنِ بدن باعث تأمین رطوبت تارهای صوتی و جذابیت صدایتان می‌شود.
رسا صحبت کنید: نه خیلی آهسته، نه خیلی بلند! طوری صحبت کنید که صدایتان به‌راحتی شنیده شود.
پرحرارت صحبت کنید: خودتان را بپذیرید و نیت و محتوای کلامتان را هم‌سو با شخصیت واقعیتان طراحی کنید.
با گام صدای کنترل‌شده صحبت کنید: اگر روی نوسانات صدای خود مسلط شوید، مخاطب هم از شنیدن صدای شما احساس آرامش می‌کند.
نفس عمیق بکشید: اغلب مردم هنگام صحبت‌کردن تند و کم‌عمق نفس می‌کشند. گاهی هم نفس‌کشیدنِ غلط به‌علت اضطراب است که موجب می‌شود صدا جیغ‌جیغی و گوش‌آزار شنیده شود.
شمرده صحبت کنید: تند حرف زدن باعث می‌شود مخاطب از حرف‌های شما جا بماند و از جایی به‌بعد پیگیری صحبت‌های شما را رها کند. خیلی هم آهسته و خسته‌کننده حرف نزنید که مخاطب احساس یکنواختی کند.

در سخن‌گفتن باکلاس باشید

برای اینکه باکلاس باشید، نکات متفاوتی وجود دارد که بخشی از آن به آداب سخن‌گفتن بازمی‌گردد. برای اینکه باکلاس صحبت کنید، توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

بددهنی نکنید.
پشت‌سر دیگران بدگویی نکنید.
درمورد میزان درآمدتان حرف نزنید.
لحنتان را حتی در عصبانیت ملایم نگه دارید.
صدایتان بلندترین صدای جمع نباشد، چون این پیام را می‌رساند که به‌اندازه‌ی کافی اعتماد به ‌نفس ندارید.
راهکارهای جذابیت فکری؛ طرز فکری منحصربه‌فرد داشته باشید
در اوضاعی که بیشتر افراد مثل محصولات یک خط تولید هستند، بهترین راه این است که بنیان‌های فکری خود را تقویت کنید تا با طرز فکر خود منحصربه‌فرد شوید. حال چطور از لحاظ فکری خود را متمایز کنید؟ راهکارهای زیر را به خاطر بسپارید.

با افکار متمایز، خود را جذاب‌تر کنید

خودتان را بشناسید: شما دقیقا چه‌کسی هستید؟ ارزش‌های مطلوبتان چیست؟ فهرستی از آنها تهیه کنید و به آنها پایبند باشید. از قضاوت و مسخر دیگران نترسید. بعد از تشخیص ارزش‌ها، برای خود هدف تعیین کنید. ببینید می‌خواهید چه‌کسی بشوید.
وقتی هدف خود را تعیین کردید، عمل‌گرا باشید: وارد بازی‌های روانی نشوید و دنبال تأیید غیرواقعی دیگران نباشید. اگر در زمینه‌ای ضعف دارید، آن را بپذیرید و برای بهبودش تلاش کنید. تجربه‌های جدید پیدا کنید. مدام در حال یادگیری باشید. آنچه را واقعا دوست دارید دنبال کنید.
خط فکری داشته باشید: افکار خودتان را پیگیری کنید و دنباله‌رو و پیرو نباشید. درست است که الگوبرداری خطر تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهد؛ اما برای خاص‌بودن باید شجاع باشید. لازم نیست عجیب باشید تا منحصربه‌فرد شوید. با خودتان راحت باشید و اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

از معمولی‌بودن فاصله بگیرید

راهکارهایی هم وجود دارند که رعایت آنها شما را از معمولی‌بودن نجات می‌دهد تا در دسته بهترین‌ها قرار بگیرید این رازهای جذابیت رفتاری را به کار گیرید:

زمانتان را اولویت‌بندی کنید: گاهی خوشی‌های لحظه‌ای را فدای هدفتان کنید.
باانگیزه باشید: وقتی انگیزه داشته باشید، محقق‌شدن چیزهایی که دوست دارید ساده‌تر می‌شود.
اصیل باشید: اصیل‌بودن در واقع نشان‌دادن خود واقعی‌تان است. اگر فکر می‌کنید خود واقعی‌تان چیز جالبی نیست، اصلاحش کنید!
از شکست نترسید: اگر کاری انجام ندهید، نمی‌فهمید ایراد کار کجاست. فقط در صورتی اشکال را کشف می‌کنید که شروع کنید و شکست بخورید!
مثبت‌اندیش باشید: حتی اگر به آیندۀ ایده‌ای خوش‌بین نیستید، نظرات خود را با خوش‌رویی بیان کنید. این‌گونه همه از مصاحبت با شما لذت می‌برند.
ذهن باز و انعطاف‌پذیر داشته باشید: اگر ذهنتان را بسته نگه دارید، ممکن است خیلی از راه‌هایی که شما را به هدفتان می‌رساند تشخیص ندهید.
اهل رقابت باشید: وقتی رقیبی وجود نداشته باشد، بهترین‌بودن هم بی‌مفهوم است. همیشه خودتان را با رقبایتان مقایسه کنید و در بازی‌‌ها شرکت کنید.
تصمیم بگیرید که می‌خواهید در چه‌چیزهایی بهترین باشید: و سپس بهترین‌شدن در آن زمینه را هدف اصلی خود قرار دهید. تمرین کنید و صبور باشید.

راهکارهای جذابیت ظاهری؛ مثل الماس در هر جمعی بدرخشید

بعد از اینکه روی جذابیت درون خود کار کردیم و افکار و رفتار خود را بهبود بخشیدیم، حالا وقت آن می‌رسد که ظاهر خود را جذاب کنیم.

ظاهر خود را مطابق میل خانم‌ها طراحی کنید

اگر می‌خواهید در نگاه خانم‌ها جذابیت ظاهری داشته باشید، رازهای جذابیت رفتاری زیر را رعایت کنید:

کم بخرید، اما خوب بخرید: لباس‌های باکیفیت به جذابیت بیشتر استایل شما کمک می‌کنند.
کروات ببندید: کروات نوعی نظم به ظاهرتان می‌دهد و کت‌وشلوار رسمی هم نشان‌دهنده جدیت شماست.
عطر بزنید: عطر سرمایه شماست. سعی کنید رایحه مخصوص خودتان را پیدا کنید، چون بوی خوش مردان جزو اولین چیزهایی است که خانم‌ها را جذب می‌کند.
تمیز باشید: اگر برای خودتان وقت نمی‌گذارید، به‌طور غیرمستقیم این پیام را می‌فرستید که ممکن است به بقیه هم اهمیت ندهید. به بهداشت شخصی خود رسیدگی کنید.
کفش خوب بپوشید: مدل و وضعیت کفش آقایان چیزهای زیادی را درباره‌شان لو می‌دهد که از نظر خانم‌ها پنهان نمی‌ماند. کفشتان را تمیز نگه دارید. کفش کثیف احساس بی‌مسئولیتی را متبادر می‌کند.

باکلاس لباس بپوشید

لباس پوشیدن باکلاس آدابی دارد که در ادامه توضیحاتی کاربردی درباره آن ارائه داده‌ایم:

در همه‌حال خوش‌ژست باشید: بخشی از باکلاس‌بودن داشتن زبان بدن مناسب است.
متناسب بپوشید: لباس و پوشش خود را متناسب با جلوه‌ای کنید که می‌خواهید از خودتان نمایش دهید.
لباس غیررسمی نپوشید: اگر می‌خواهید برای مکانی رسمی یا نسبتا رسمی لباس بپوشید، بهتر است شرایط را به‌خوبی درک کنید.
خودتان را درگیر مد نکنید: بندۀ مُد نباشید؛ چون در این‌ صورت، وسواسی یا سطحی به‌ نظر خواهید رسید. هرگز چیزی نپوشید که با آن احساس راحتی ندارید.
راهکارهای جذابیت کاری؛ کاریزما داشته باشید
در دنیای کاری، با کمی برنامه‌ریزی و کاریزما، می‌توانید روی دیگران تأثیر بهتری بگذارید. کاریزما یکی از عوامل موفقیت در رهبری است که جذابیت شما را در محیط کار به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. با تمرین می‌توانید در خود کاریزما ایجاد کنید.

مانند افراد کاریزماتیک هوشمندانه رفتار کنید

داستان و مَثَل بیاورید؛
روی احساسات جمعی تأکید کنید؛
از خود و دیگران انتظار زیادی داشته باشید؛
در صحبت‌های خود از استعاره استفاده کنید؛
صداقت داشته باشید و جنبه اخلاقی نشان دهید؛
به حالتی که از صورتتان برداشت می‌شود توجه کنید.
از راز گیرایی رفتار افراد کاریزماتیک بهره ببرید
از معجزه خنده‌های واگیردار استفاده کنید: بخندید و سایر اعضای تیم را بخندانید.
واکنش‌های هیجانی نشان دهید: اشتیاق داشته باشید و آن را به نمایش بگذارید.
رضایت و هیجان خود را در صدایتان منعکس کنید: صدایی سرزنده و رسا داشته باشید.
همکاران خود را لمس حمایتگر و دوستانه کنید: مثلا بازوی او را فشار دهید یا دستی به شانه او بگذارید.
زبان بدن را تمرین کنید: آن‌قدر در استفاده از زبان بدن خود تمرین کنید که انگار می‌خواهید پانتومیم برگزار کنید.
از اینکه در مرکز توجه باشید احساس خجالت نکنید: یادتان باشد که می‌خواهید روی یک تیم اثر بگذارید؛ پس باید دیده شوید.

برای ایجاد جذابیت، اضطراب اولین دیدار را مدیریت کنید

ممکن است بگویید ما از همان اولین دیدار دچار اضطراب می‌شویم و پیش از آنکه بتوانیم کاریزماتیک باشیم، فرصت خود را از دست می‌دهیم. در ادامه، رازهای جذابیت رفتاری را عنوان کرده‌ایم که کمکتان خواهند کرد این وضعیت را مدیریت کنید:

وقت‌شناس باشید.
ارتباط چشمی مناسبی داشته باشید.
سلام و احوال‌پرسی گرمی داشته باشید.
صبر داشته باشید و برای پرکردن سکوت شتاب‌زده عمل نکنید.
پیش از بحث اصلی، گپ‌وگفت مختصری انجام دهید تا یخ‌ها آب شود.
سؤال بپرسید و نشان دهید که به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهید و برایتان جذاب است.
آمادگی داشته باشید و از قبل، اطلاعاتی درباره فردی که با او قرار ملاقات دارید جمع‌آوری کنید.
فاصله فیزیکی مناسبی با طرف مقابل بگیرید؛ اما اندکی به جلو خم شوید تا بداند به بحث علاقه‌مند هستید.
اگر می‌خواهید جذاب باشید، باید از این کارها دوری کنید
تا اینجای کار درباره راه‌های جذابیت صحبت کردیم؛ اما برای جذاب‌بودن، مجموعه‌ای از کارها هم هستند که نباید انجام دهید.

ویژگی‌های شخصیتی دافع جذابیت

منفی‌بافی؛
خودشیفتگی؛
بی‌ملاحظگی؛
رفتار رئیس‌مآبانه؛
ابراز ناامنی عاطفی؛
رقابت‌جویی بیش‌ازحد؛
(از همه بدتر،) نداشتن صداقت.
این موارد در اینجا به‌صورت موردی عنوان شده‌اند. توضیحات کامل درباره هریک از این سرفصل‌ها را در ۷ ویژگی شخصیتی که جذابیت شما را از بین می‌برد بخوانید.
خصوصیات منفی دافع جذابیت
مثل بانوان جذاب و باوقار باشید که همواره از این خصوصیات دوری می‌کنند:

شلوغ‌کردن زندگی: افراد جذاب ذهن و محیط اطرافشان را بیهوده با اشیا و افکار اضافی شلوغ نمی‌کنند.
تلاش برای ایجاد تغییر در رفتار دیگران: افراد جذاب به‌جای تلاش برای تغییر دیگران، روی پیشرفت خودشان زمان می‌گذارند.
اتلاف‌وقت در شبکه‌های اجتماعی: آنها حتی اگر در این شبکه‌ها فعال باشند، هدفمند هستند و برنامه ذهنی خاصی را دنبال می‌کنند.
پیچیده‌کردن امور مختلف: افراد جذاب به‌دنبال ساده‌سازی مسائل‌اند. آنها با سخت‌گیری‌های بیجا، به پیچیده‌شدن زندگی دامن نمی‌زنند.
رهانکردن گذشته: اگر می‌خواهید باوقار باشید، باید گذشته‌ها را به دست باد بسپارید. فقط از آنها درس‌هایی را که گرفته‌اید به یادگار بردارید.
رسیدگی‌نکردن به کار خود و برنامه‌های شخصی: بانوان جذاب سرشان به کار خود گرم است و مدام در پی این نیستند که پیرو دیگران باشند.
کمال‌گرایی منفی: این خانم‌ها با خودشان راحت‌اند. آنها می‌دانند که هرکس خوبی‌ها و زیبایی‌ها و در مقابل، نواقص و بدی‌هایی دارد. آنها برای بهبود خود می‌کوشند، اما تظاهر نمی‌کنند.
نگرانی درباره رویدادها و مسائل غیرقابل‌کنترل: چنین خانم‌هایی خوب می‌دانند نباید روی اموری دغدغه داشته باشند که کنترلش در دست آنها نیست و به‌جز دلهره و به‌هم‌ریختگی چیزی در بر نخواهد داشت و فقط جذابیت زنانه آنها را از بین خواهد برد.

سخن آخر

همان طور که در این مقاله خواندید، جذابیت جنبه‌های متعددی دارد. این‌گونه نیست که جذابیت فقط به‌معنی خوش‌قیافه‌بودن باشد. شما می‌توانید در کنار توجه به ظاهر خود، با کارکردن روی افکار و رفتار، کاریزما و فن‌بیانتان، میزان جذابیتتان را افزایش دهید. حواستان باشد به هر سمتی که قدم برمی‌دارید، لازم است به‌عنوان اولین شرط، با آنچه هستید راحت باشید و خود را دوست داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *