یکشنبه، ۰۲ اسفند ۹۴ - ۰۸:۴۱

Sentinel-3A ماهواره‌ای که ماموریتش کنترل سلامتی زمین است  که این ماهواره توسط آژانس فضایی اروپا، اخیرا از پایگاهی در روسیه به فضا پرتاب…

Sentinel-3A ماهواره‌ای که ماموریتش کنترل سلامتی زمین است  که این ماهواره توسط آژانس فضایی اروپا، اخیرا از پایگاهی در روسیه به فضا پرتاب شد و هم اکنون این ماهواره در مدار زمین قرار گرفته و بزودی تصاویر لحظه ای را از ماموریت خود به زمین ارسال می کند. این سومین ماهواره از ناوگان شش ماهواره ای «سنتینل» است و داده های آن در اختیار کارشناسان و کاربران عام قرار خواهد گرفت. با میهن پست همراه شوید.

Sentinel-3A در حالی ماموریتش کنترل سلامت کره زمین است که ولکر لیبیگ، مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا در خصوص این پروژه می گوید: «ناوگان سنتینل نگهبان زمین هستند و آن را رصد می کنند. سنتینل ۳ تصویر جامعتری به ما می دهد. ابزارهای آن وضوح کمتری دارند اما هر روز وضعیت روزآمد کره زمین را به ما می دهد.»

ماهواره های «سنتینل» علاوه بر رصد تغییرات زمین، کاربردهای عملی از جمله کنترل آلودگی زیست دریایی، حاصلخیزی، سلامت گیاهان و جنگلها و اندازگیری ارتفاع یخ و آب دریاها دارند. ماهواره «سنتینل ۳ ای» چهار ابزار رصد و همچنین حس گرهای بسیار پیشرفته ای برای جمع آوری داده از وضعیت اقیانوس ها را با خود حمل می کند.

مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا می گوید: «می خواهیم با ماهواره های سنتینل به جایی برسیم که ۷۵ سال پیش در هواشناسی ممکن شد. سامانه های ماهواره ای کار پیش بینی و رصد را بهبود می دهند. این همان برنامه کوپرنیک است با این تفاوت که شامل محیط زیست و سازمانهای فعال هم میشود. می توانیم میزان بالا آمدن سطح دریا و سامانه جریان های دریایی مانند «ال نینیو» را رصد کنیم، ابزاری از ناسا داریم که رنگ اقیانوس ها را اندازه گیری می کند. آلودگی آب و یا مثلا رشد جلبک ها را اندازه گیری کنیم. همچنین در بخش خاکی زمین، گسترش و تغییر کلان شهرها، جنگلها و مناطق کشاورزی را رصد می کنیم. ابزای برای اندازه گیری میلیمتری تغییرات سطح دریاها داریم.»

بنابراین باید گفت که ابزارهای ماهواره «سنتینل۳» با اندازه گیری متغیرهایی مانند شاخص مناطق سبز، میزان پرتوهای فتوسنتز و شاخص فتوسنتز در روی زمین، اطلاعات منحصر بفردی در باره وضعیت گیاهان و جنگلها فراهم کنند.

[parallax ids=”102872,102874″]

در این میان مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا می افزاید: «می خواهیم در تامین و مراقبت از غذای کره زمین نقش داشته باشیم. با داشتن ابزارهای لازم در این ماهواره، در آینده می توانیم مانند پیش بینی وضع هوا، پیش بینی فصل کاشت و برداشت هم داشته باشیم.»

بد نیست بدانید که عملیات ماهواره در پنج ماه آینده شروع خواهد شد. «سنتینل ۳ ای» هر دو روز یکبار، یک پوشش جهانی بدست می دهد که داده های آن منظما پردازش و پس از چند ساعت در دسترس کاربران خواهد بود. به گفته مدیر برنامه رصد زمین آژانس همه داده ها در همان لحظه پردازش شده و سه ساعت بعد در اختیار همه کاربران قرار می گیرند. داده ها هم توسط نهادها و سامانه های برنامه کوپرنیک و هم توسط یک سامانه پردازش داده بسیار گسترده در اختیار همه خواهد بود و همه می توانند این داده ها را از اینترنت دانلود کنند.

با این حال این داده ها عامل مهمی برای اندازه گیری، رصد و همچنین پیش بینی تغییرات آب و هوایی در دهه های آینده است. بنا به توافقنامه ای که دسامبر ۲۰۱۵ در جریان نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در پاریس امضا شد همه کشورها موظف به گزارش و مراقبت از وضعیت زمین شدند. مدیر برنامه رصد زمین آژانس فضایی اروپا در پایان گفت: «این تصاویر ماهواره ای به همه کشورها کمک می کند تا وضعیت آب و هوایی و تغییرات آن گزارش بدهند. پنج سال دیگر که این گزارش باید آماده شود، اطلاعات مفیدی در آن وجود خواهد داشت.»

بد نیست بدانید که هر ماموریت «سنتینل»، شامل دو ماهواره «ای و بی» (A – B) است که در یک مدار می چرخند. پس از قرار گرفتن «سنتینل – ۳ ای» ( Sentinel-3A) در مدار خود، قرار است «سنتینل ۳ بی» Sentinel-3A نیز سال آینده به آن ملحق شود.

منبع: esa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *