شنبه، ۰۸ آبان ۰ - ۱۰:۲۸
بهترین سوغاتی های اصفهان

بهترین سوغاتی های اصفهان که خاستگاه آنها خود شهر اصفهان است و از این طریق به دیگران معرفی شده است بسیار ارزشمند و…

بهترین سوغاتی های اصفهان که خاستگاه آنها خود شهر اصفهان است و از این طریق به دیگران معرفی شده است بسیار ارزشمند و اصیل هستند. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.بسیاری از ما در مسافرت به شهر اصفهان تصور می کنیم صرفا باید گز را به عنوان سوغات این شهر خریداری کنیم، اما بد نیست بدانید که گزینه های دیگری هم برای خرید سوغات وجود دارد که هرچند قدری گران تر  و پرهزینه تر هستند، اما باعث می شوند سوغات متفاوتی تهیه کنید.

پیش از معرفی انواع سوغات اصفهان به غیر از گز، ذکر یک توضیح کوتاه در خصوص این سوغات خوشمزه خالی از لطف نیست. گفته می شود گز در ابتدا توسط مردم چهارمحال و بختیاری تهیه شده است و به علت طعم خوشمزه ای که داشت روش تهیه آن به سایر شهرهای ایران هم منتقل گردید، اما چون در دوران گذشته سایر شهرها، همانند اصفهان شهرت جهانی نداشته اند گز در ابتدا از طریق اصفهان به مردم جهان معرفی گردید. به همین علت امروزه توریست های خارجی هم گز را به عنوان سوغات اصفهان می شناسند.

سایر سوغات هایی که در قالب خوراکی های خوشمزه، هنر بر روی پارچه، چوب و فلز در اصفهان مشاهده می کنید ممکن است خاستگاه دیگری داشته باشند اما باتوجه به اینکه از طریق اصفهان به دیگران معرفی شده اند هم اکنون به عنوان سوغات این شهر شناخته می شوند. در ادامه به معرفی هر کدام از این موارد می پردازیم و اطلاعات مختصری هم در خصوص هر کدام از آن ها ارائه خواهیم کرد.

سوغات اصفهان | پولکی

اگر بخواهیم یک سوغات شیرین و خوشمزه را به شما معرفی کنیم تا آن را به جای گز خریداری کنید به شما پولکی اصفهان را پیشنهاد می دهیم. پولکی را می توانید به عنوان شیرینی در مجالس استفاده کنید و یا از آن به عنوان جایگزین قند در کنار چای استفاده نمایید.

این شیرینی خوشمزه که بافت سبک و وزن اندکی دارد حاصل ترکیب آب، شکر و سرکه است. البته با طعم های متفاوتی تهیه می شود و شما می توانید انواع مختلف آن از قبیل زعفرانی، گل سرخ و … را تهیه کنید.

شیرینی کرکی

بسیاری از اصفهانی ها این شیرینی را در منزل درست می کردند اما امروزه سطح شهر پر شده است از شیرینی فروشی هایی که شیرینی کرکی را از آرد برنج، آرد نخود چی، آرد گندم, روغن، پودر هل و پودر قند تهیه می کنند و به عنوان سوغات اصفهان می فروشند.

این شیرینی  به عنوان یکی از بهترین سوغاتی های اصفهان هم در اصل به شهر نائین تعلق دارد، اما به دلیل اینکه در شهر اصفهان به شهرت جهانی دست یافته است به عنوان یکی از سوغات های این شهر شناخته می شود.

سوغات اصفهان | سوهان عسلی

آخرین خوراکی خوشمزه ای که می توانید به عنوان سوغات اصفهان تهیه کنید سوهان اصلی است. در این سوهان میزان بسیار زیادی خلال بادام و پسته بکار می رود که باعث می شود قیمت سوهان عسلی اصفهان بالاتر از سوهان سایر شهرها باشد، اما در برخی از فروشگاه ها می توانید سوهان عسلی را با مواد دیگری هم پیدا کنید که قیمت کمتری دارند. شکر، عسل و روغن مواد اولیه و ضروری در تهیه سوهان عسلی هستند.

پارچه قلمکاری

اگر می خواهید سوغات گران تری تهیه کنید که ماندگار باشد و بتوانید در تزییات خانه هم از آن استفاده کنید می توانید پارچه قلمکاری را خریداری کنید. در این هنر دستی، روی پارچه‌ای از جنس کرباس یا کتان به وسیله قالب و مهر، نقش می‌ زنند. شما می توانید این پارچه را به عنوان رومیزی تهیه کنید یا از آن برای دوخت کوسن یا کیف استفاده نمایید.

سوغات اصفهان | منبت کاری

بدون شک منبت کاری یکی از بهترین فعالیت هایی است که در اصفهان و سایر شهرهای توریست پذیر ایران صورت می گیرد. هرچند قیمت تابلوها و وسایلی که با استفاده از هنر منبت کاری تهیه شده اند بسیار بالاست اما خرید آن ها می تواند یک فعالیت متفاوت در سفر به اصفهان و سایر شهرهای بزرگ ایران همانند شیراز باشد.

ارزش هنر منبت کاری بر هیچ فردی پوشیده نیست و امروزه برخی از گردشگران، میلیون ها تومان صرف خرید تابلوها و وسایل حاصل از هنر منبت کاری می کنند.

خاتم کاری

خاتم کاری یکی از بهترین سوغاتی های اصفهان در اصل سوغات شیراز است، اما باتوجه به تبادل فرهنگی که در سال های اخیر میان شهرها مشاهده می شود، سوغات یک شهر به شهرهای دیگر هم راه یافته و حتی با همان کیفیت در سایر شهرها عرضه می شود.

امروزه هم سراسر شهر اصفهان پر شده است از اشیایی که با هنر خاتم کاری طراحی شده اند. خاتم کاری نوعی هنر ظریف و زیباست که با استفاده از مواد مختلف و باکیفیت همانند انواع استخوان، چوب های مخصوص، صدف ها و … طرح های مثلثی شکل را ایجاد کرده و روی ظروف اجرا می کنند. این کار باعث می شود تا قیمت یک ظرف ساده بیش از ده برابر افزایش یابد.

سوغات اصفهان | معرق کاری

خرید وسایلی که با هنر معرق کاری طراحی شده اند یکی از بهترین گزینه های ممکن برای خرید سوغات اصفهان است. معرق کاری حاصل دور بری و چینش هنرهای زیبا بر روی یک سطح خاص است که باعث می شود یک هنر زیبا با قیمت بسیار بالا شکل بگیرد.

برجستگی حاصل از اجرای دور بری و اجرای آن بر روی تابلو یا وسایلی همانند میزهای خاطره و سایر میزها باعث می شود حس دل انگیزی به افراد دست دهد و ارزش کار را به انسان القا می کند.

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی به عنوان یکی از بهترین سوغاتی های اصفهان نوعی هنر ایرانی و کاملا اصیل است که بر روی فلز صورت می گیرد. باتوجه به اینکه پایه اصلی این هنر از فلزات مرغوب است قیمت بیشتری در مقایسه با گزینه های اخیر دارد، اما بیش از سایر گزینه هایی که معرفی کردیم می تواند نمایانگر هنر ایرانی باشد.

فیروزه کوبی یکی از زیباترین سوغات اصفهان است. معمولا از تراشه های فیروزه برای تزیین برخی از ظروف مس، برنج، نقره یا برنز استفاده می کنند. هرچقدر تعداد فیروزه ها بیشتر باشد و حجم آن ها هم کمتر بوده و فاصله بین آن ها هم کمتر باشد ارزش کار بیشتر خواهد بود. بد نیست بدانید که این هنر از شهر مشهد به اصفهان وارد شده است.

سوغات اصفهان | میناکاری

رنگ آبی و لعابی یکی از مهمترین رنگ های نشان دهنده هنر ایرانی در زمان باستان است. میناکاری هم به همین دلیل هنری است که با تاریخ ایران باستان گره خورده و ظرافت آن می تواند نشان دهنده ارزش فرهنگی و تاریخ ایران زمین باشد و یکی از زیباترین سوغات اصفهان است.

ظروف میناکاری شده که مراحل زیادی را برای آماده شدن سپری می کنند و حتی از آزمایشگاه های علم شیمی هم عبور می کنند یک گزینه ایده آل و البته گران قیمت برای خرید سوغات اصفهان است.

ملیله کاری

ملیله کاری یکی از بهترین سوغاتی های اصفهان شباهت بسیاری به ملیله دوزی دارد با این تفاوت که طرح های مربوطه به جای پارچه، روی فلز اجرا می شوند. در واقع ملیله یک مفتول فلزی از طلا یا نقره است که روی قالبی فلزی پیاده و لحیم می‌شود و یکی از زیباترین سوغات اصفهان است.

این کاری است که از یک ظرف ساده یک ظرف گران بها و بسیار زیبا می سازد و قیمت آن ها هم اغلب میلیونی هستند. زیبایی چشم نواز و ماندگاری بسیار زیاد و طولانی مدت ظرف های ملیله کاری شده باعث شده است بسیاری از گردشگران نسبت به خرید آن رغبت بسیار زیادی داشته باشند.

سوغات اصفهان | قلمزنی

قلمزنی یک هنر ظریف و بسیار زیبا بر روی ظروف فلزی است. کار قلم زنی نیاز به یک سری وسایل اولیه دارد که اغلب شبیه میخ هستند و شماره آن ها با یکدیگر متفاوت است. بقیه کار را باید با دست انجام داد. چگونگی قرار گرفتن دست، نحوه کوبیدن، تعداد کوبیدن ها و میزان قدرتی که در هر ضربه نهفته است مسئله ای است که باعث می شود تا هر کسی نتواند به سمت قلمزنی برود. ظرف حاصل از هنر قلمزنی را در اصفهان خریداری کنید و مطمئن باشید که صدها سال ماندگار خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.