شنبه، ۲۵ دی ۰ - ۰۷:۵۵
شادترین مردم دنیا

شادترین مردم دنیا در کشورهای اسکاندیناوی قرار دارند که مردم شان بیشترین رضایت از زندگی را دارند اما دلیل این امر را توضیح…

شادترین مردم دنیا در کشورهای اسکاندیناوی قرار دارند که مردم شان بیشترین رضایت از زندگی را دارند اما دلیل این امر را توضیح خواهیم داد.در ادامه با میهن پست همراه می شوید.

شادترین مردم دنیا در کشورهایی همچون نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد و ایسلند اغلب در رده های بالای فهرست کشورهایی قرار دارند که مردم شان از بیشترین میزان شادی و رضایت از زندگی برخوردارند. مثلاً از زمان انتشار گزارش رضایت جهانی در سال ۲۰۱۳ تاکنون این کشورها همواره در میان ۱۰ جایگاه اول این فهرست قرار داشته اند. این امر نمی تواند تصادفی باشد و به طور حتم چیز خاصی در مورد این کشورها وجود دارد که آن ها را از باقی دنیا متمایز می سازد.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا مردم کشورهای اسکاندیناوی شادترین مردم دنیا هستند.

۱- به تعادل در زندگی اهمیت می دهند

شادترین مردم دنیا مانند مردم کشورهای اسکاندیناوی سعی نمی کنند میلیاردر شوند. آن ها می دانند که چطور در شغل خود مفید و مؤثر باشند و از آن لذت ببرند، اما در عین حال زمان زیادی را هم با خانواده و دوستان شان می گذرانند و وقتی را هم به علائق و سرگرمی هایشان اختصاص می دهند.

و البته وقت آزاد آن ها اندکی بیشتر از سایر مردم دنیا است که همین امر هم به آن ها کمک می کند به این تعادل دست یابند. مثلاً دانمارکی ها ۳۷ ساعت در هفته کار می کنند. در دانمارک ساعت کار اغلب شاغلین حدود ۴ بعد از ظهر به پایان می رسد و بنابراین وقت آزاد زیادی برایشان باقی می ماند. این در حالی است که مردم دیگر کشورهای دنیا اغلب بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند.

دانمارکی ها برای آنکه بتوانند در محل کارشان حداکثر بازدهی را داشته باشند و همه ی کارها را به موقع انجام دهند، وقت خود را با صحبت با همکاران شان یا انجام کارهای متفرقه هدر نمی دهند. آن ها می دانند که این روش به آن ها اجازه می دهد کار خود را سریع تر به انجام برسانند. علاوه بر این، شیوه ی کار آن ها معمولاً ترکیبی است از کار حضوری و دورکاری.

در خصوص شادترین مردم دنیا باید گفت میزان مرخصی یکی دیگر از چیزهایی است که دانمارک را از سایر کشورها متمایز می سازد. به افراد شاغل در دانمارک ۵ هفته مرخصی با حقوق تعلق می گیرد. و از آنجایی که تعادل میان زندگی و کار اهمیت زیادی برای دانمارکی ها دارد، آن ها حتی تشویق می شوند که حتماً از مرخصی خود استفاده کنند و نگرفتن مرخصی امر ناپسندی محسوب می شود. جالب آنکه اگر وضعیت کاری آن ها به قدری بد شود که بر روی سلامت روان شان اثر بگذارد می توانند به خاطر اضطرابی که متحمل شدند مرخصی با حقوق بگیرند.

در فنلاند افراد شاغل می توانند ساعت کاری خود را جا به جا کنند و ۳ ساعت جلوتر یا عقب تر ببرند. این انعطاف پذیری به آن ها اجازه می دهد با توجه به آسایش و راحتی خود برای روزشان برنامه ریزی می کنند. در نروژ هم افراد شاغل در صورت بیماری می توانند تا ۳ هفته مرخصی با حقوق بگیرند.

۲- از گردش در طبیعت لذت می برند

گردش در طبیعت می تواند آثار مثبتی بر سلامت جسم و روان شما داشته باشد. و مردم کشورهای اسکاندیناوی می دانند که چطور نهایت استفاده را از طبیعت ببرند. آن ها علیرغم سرمای هوا می دانند که چطور از آن لذت ببرند. آن ها حتی ضرب المثلی دارند که می گوید: «چیزی به نام هوای بد وجود ندارد. لباس تو است که بد است.»

علاقه ی وافر آن ها به گردش در طبیعت حتی اسم هم دارد و به آن friluftsliv می گویند. گردش در طبیعت یکی از اجزای اساسی زندگی آن ها است. آن ها این کار را در هر هوایی می توانند انجام دهند و لازم نیست فرصت خاصی پیش آید تا بتوانند در جنگل گردش کنند. برعکس، این کار برای آن ها امری عادی محسوب می شود که بدون برنامه ریزی قبلی و خاصی انجامش می دهند.

حتی شرکت ها کارکنان خود را تشویق می کنند تا در طبیعت ورزش و گردش کنند. حتی ممکن است شرکتی یکی از سیاست هایش را اختصاص زمانی به کارکنان خود برای گذران وقت بیشتر در طبیعت در ساعات کاری قرار داده باشد.

۳- از تازه پدر و مادرها حمایت می شود

در ایسلند به تازه مادرها ۹ ماه و به تازه پدرها ۳ ماه مرخصی با حقوق داده می شود. این در حالی است که مثلاً در کشور آمریکا تنها ۱۲ هفته مرخصی زایمان می دهند که بدون حقوق نیز هست.

در سوئد، به تازه پدر و مادرها ۴۸۰ روز مرخصی با ۸۰ درصد حقوق شان داده می شود. علاوه بر این، زنان باردار و تازه مادرها می توانند تا ۸ سالگی فرزندشان ساعت کاری خود را تا ۲۵ درصد کاهش دهند و تا ۱۶ سالگی او یک مستمری ماهانه برای فرزندشان دریافت می کنند.

۴- نگرانی مالی ندارند

شادترین مردم دنیا در بسیاری از کشورها مردم پول زیادی را صرف هزینه های درمان یا تحصیل در مدرسه و دانشگاه می کنند. اما در کشورهای اسکاندیناوی اینگونه نیست. در این کشورها درمان و تحصیل رایگان است. علاوه بر این، افراد بیکار هم تحت حمایت قرار می گیرند. آن ها بیمه ی بیکاری و حق اولاد دریافت می کنند و مکان هایی به آن ها معرفی می شود تا در آنجا آموزش ببینند و حرفه ای یاد بگیرند.

۵- به دیگران اعتماد دارند

در خصوص شادترین مردم دنیا وقتی کسی می تواند به دیگران اعتماد کند، یعنی دیگران را به اندازه ی خود صادق می داند و فکر می کند مصلحت جمعی برای همه اهمیت دارد. این امر تعاملات اجتماعی را خوشایند تر می کند و مردم کشورهای اسکاندیناوی نیز این طرز فکر را مبنای روابط خود با دیگران قرار می دهند. چنین روابطی می تواند آن ها را از کمک و حمایت لازم برخوردار کند.

کشورهای اسکاندیناوی نرخ جرم پایینی هم دارند، به همین دلیل مردم آن ها احساس امنیت بیشتری می کنند. این حس امنیت و اعتماد می تواند اثر مثبتی بر آسایش آن ها داشته باشد. مثلاً مردم کشورهای اسکاندیناوری بیشتر از مردم کشورهایی که در رده های پایین گزارش رضایت جهانی قرار دارند، فکر می کنند کیف پول شان اگر گم شد به آن ها برخواهد گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.