سه شنبه، ۲۱ مرداد ۹۳ - ۰۳:۱۷

‌مسئول واحد بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان دامپزشکی استان کرمانشاه از کنترل بیماری VHS در جمعیت آبزیان استان خبر داد. دکتر پگاه…

‌مسئول واحد بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان دامپزشکی استان کرمانشاه از کنترل بیماری VHS در جمعیت آبزیان استان خبر داد.

دکتر پگاه رستمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کرمانشاه، بیماری VHS را یک بیماری ویروسی دانست که معمولا ماهیان سردابی از جمله قزل‌آلای رنگین کمان را درگیر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری بین انسان و آبزیان مشترک نیست، یادآوری کرد: VHS تنها در خود ماهی‌ها تلفات ایجاد می‌کند و علائمی از جمله خونریزی‌های داخلی و خونریزی در سطح بدن را به همراه دارد.

به گفته این مسئول، بیماری VHS از سال 1392 وارد کشور ما شد و احتمالا ورود آن نیز ازطریق واردات غیرمجاز و قاچاق تخم چشم زده بوده است .

رستمی معتقد است: بیماری VHS برای ماهیان با سن و وزن کمتر احتمال تلفات بیشتری دارد.

مسئول واحد بهداشت و مبارزه با بیماریهای آبزیان دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به افزایش فعالیت این ویروس در آبهای سرد و مناطق سردسیر، تصریح کرد: VHS در برخی از مناطق سردسیر استان که دمای آب در آنها پایین تر است از جمله اورامانات شیوع داشت و مناطق گرمسیر استان درگیر این بیماری نشد.

وی با بیان اینکه این بیماری هم اکنون در استان کنترل شده است، خاطر‌نشان کرد: تاکنون چندین مرحله ضدعفونی در این خصوص انجام شده است.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون مشکل حادی در استان از نظر VHS وجود ندارد.

رستمی به پرورش دهندگان ماهی نیز توصیه کرد: موارد ضد عفونی و آیش را رعایت کنند و از وارد کردن ماهی به صورت غیرمجاز و بدون مجوز دامپزشکی از همه شهرستان‌ها و استان‌های دیگر خودداری کنند تا در فصل پاییز و زمستان مشکلی در خصوص VHS نداشته باشند.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.