سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۰۵:۳۳

سلامت نیوز: یک فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: 10تا ۱۳‌درصد جراحی بینی نیازمند عمل مجدد است. دکترلطف‌اله افضل،فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در…

سلامت نیوز: یک فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: 10تا ۱۳‌درصد جراحی بینی نیازمند عمل مجدد است.

دکترلطف‌اله افضل،فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در روزنامه شهروند نوشت: گرایش روزافزون به زیبایی و افزایش تقاضا برای این نوع جراحی، منجر به افزایش آمار جراحی‌های پلاستیک در دهه‌های گذشته شده است اما افزایش شکایت‌های مطرح علیه جراحان زیبایی، هشداری است که باید مورد توجه قرار گیرد. جراحی پلاستیک و زیبایی معمولا برای رفع ناهنجاری‌های ظاهری یا نقص عملکردی عضو انجام می‌شود. انجام این گونه اعمال جراحی علاوه بر بهبود عملکرد و ارتقای توانمندی عضو، در صورتی که برای تغییر ظاهر فرد لازم باشد موجب افزایش اعتماد به نفس وی می‌شود.

در برخی موارد نادر، فرد به علت مشکلات حاد روحی در بهترین شرایط نیز از ظاهر خود ناراضی بوده و احساس ناخوشایند وی با انجام عمل‌های جراحی متعدد نیز اثربخش نخواهد بود و حتی در مواردی می‌تواند عوارض و مشکلات حادی برای فرد به وجود بیاورد. اطرافیان و پزشک معالج فرد می‌توانند با ارایه مشاوره و برشمردن محاسن و زیبایی‌های فرد متقاضی او را از انجام یک عمل جراحی غیرضروری منصرف کرده و به افزایش اعتماد به نفس وی کمک کنند. فرد متقاضی باید بداند دقیقا با انجام عمل جراحی چه چیزی را می‌خواهد به دست بیاورد و آیا پس از آن به خواسته‌اش می‌رسد. متقاضی، تصمیم‌گیری نهایی در مورد ضرورت انجام عمل را به پزشک متخصص خود بسپارد و از اصرار برای انجام آن خودداری کند. عمل جراحی زیبایی بینی در بین سایر اعمال جراحی بیشترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد که بیشتر متقاضیان آن را هم جوانان بین سنین ۳۰-۱۸‌سال و زنان تشکیل می‌دهند.

اگرچه جراحی بینی با هدف زیبایی و داشتن ظاهری متناسب میان مردم باب شده، اما در صورتی که این جراحی با همراهی و مشاوره یک جراح و پزشک متبحر و با تجربه انجام شود، می‌تواند بسیاری از عارضه‌ها و اختلالات موجود در بینی از قبیل قوز بینی، افتادگی نوک بینی یا زاویه دار شدن آن، بزرگ بودن حفره‎های بینی و دیگر اختلال‌های شایع بینی را برطرف کند. اگر جراحی زیبایی به درستی انجام شود معمولا مشکلی بعد از عمل به وجود نخواهد آمد، اما‌ خونریزی حین یا پس از انجام عمل جراحی در افراد مبتلا به نوع خاصی از بیماری انعقادی، ‌تورم مخاط بینی، اختلالات بویایی و اثرات ناشی از تکنیک جراحی می‌تواند از عوارض ناشی از انجام این نوع عمل جراحی باشد.

۱۰ تا ۱۳‌درصد جراحی بینی نیازمند عمل مجدد است. از عمل مجدد نمی‌توان به‌عنوان یک عارضه یاد کرد چرا که معمولا برای انجام تغییرات بعدی انجام می‌شود.
همچنین برخی از اعمال جراحی زیبایی و پلاستیک نیازمند رسیدن فرد به سن خاص و کامل شدن فرآیند تکامل عضو است. برای عمل زیبایی جراحی بینی حداقل سن فرد، ۱۸‌سال توصیه می‌شود اما به شرط رشد کامل جسمی وفکری و داشتن انگیزه کافی برای فرد در سنین پایین‌تر نیز امکان پذیر است.
عمل جراحی زیبایی باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک یا متخصص گوش و حلق بینی که دوره‌های آموزشی تخصصی را طی کرده است انجام شود چرا که غفلت در انتخاب پزشک می‎تواند آسیب‌های جبران ناپذیری بر سلامت و ظاهر فرد بر جای بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *