شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۹:۲۳

سلامت نیوز: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بدون رضایت پزشکان طرح تحول نظام سلامت موفق نخواهد بود و در این مسیر…

سلامت نیوز: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بدون رضایت پزشکان طرح تحول نظام سلامت موفق نخواهد بود و در این مسیر سازمان نظام پزشکی می‌تواند سطح رضایت را تعریف کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، علی ربیعی در روز نخست برگزاری مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به اهمیت جایگاه نهادهای مدنی در جامعه گفت: یک جامعه زمانی خوشبخت می شود که نهادهای مدنی در آن قدرتمند شوند و در این صورت آن جامعه روی سعادت به خود خواهد دید، بنابراین معتقدم که سعادت یک جامعه در آن است که نهادهای مدنی و میانجی در آن قوی باشند.

ربیعی با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد میانجی میان بازیگران حوزه سلامت عمل می‌کند، ادامه داد: هر چه این نهادهای میانجی بیشتر رشد کنند، جامعه موفق‌تر خواهد بود و ما نیز برای رشد جامعه مسیری جز این نداریم.

وی به سیاست‌های‌ دولت در زمینه مسایل رفاهی جامعه اشاره کرد و افزود: شاید جرقه‌های اولیه این نگاه در مناظرات تلویزیونی دکتر روحانی شکل گرفت. در آن مناظرات نوعی نگاه در مورد مسایل حمایت اجتماعی مطرح می‌شد که با روایت‌های اجتماعی پوپولیستی که به نابود کردن بخش‌هایی از جامعه منجر می‌شد، متفاوت بود.

ربیعی ادامه داد: معتقدم که حرکت‌های پوپولیستی نه تنها به اقتصاد ما لطمه‌های زیادی وارد کرد و فروپاشی در بخش‌های مهمی از اقتصاد به وجود آورد، بلکه به عنوان یک معلم معتقدم که ضربات بیشتری را بر حوزه اخلاق و فرهنگ وارد کرد و متاسفانه هیچ کسی برای این حوزه خط کش اندازه‌گیری نداشت و کرامت انسانی دستکاری شد.

وی با اشاره به اعلام بیمه‌ها و حمایت‌های کالایی در مناظره‌های تلویزیونی گفت: خوشبختانه توانستیم هر دو این موارد را در طرح حمایت غذایی و همچنین در طرح سلامت برای همه تا حدودی پیش ببریم؛ اما می‌دانیم که مسیر طولانی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیاست‌های دولت در زمینه طرح تحول سلامت را مورد اشاره قرار داد و افزود: هر روز مطالعه در مورد فقرا عمیق‌تر می‌شود، در مرحله نخست طرح‌هایمان جامعه نزدیک به گرسنگی را هدف گرفتیم و امیدواریم در مرحله بعد جلو‌تر رویم.

ربیعی با تاکید براینکه دولت با تمام دشواری‌هایی که دارد، پشت طرح تحول سلامت ایستاده است، افزود: پول قابل توجهی هم به این حوزه تزریق شد، البته موفقیت این طرح الزاماتی دارد که این مجمع بخشی از این الزامات است؛ چرا که تاثیر شما نه تنها از دستگاه‌های دولتی کمتر نیست بلکه در برخی از موارد بیشتر هم هست.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی فرصتی استثنایی فراهم شده است که یک سمت آن ما، پزشکان، نهادهای پزشکی و اجتماعی و یک سمت دیگر نیز دولت قرار دارد، اگر خدای ناکرده طرح تحول موفق نشود، اولین علت آن است که این مجموعه نتوانسته‌اند به صورت خوبی با یکدیگر کار کنند.

ربیعی در ادامه صحبت‌هایش در حمایت از طرح تحول نظام سلامت تاکید کرد: طوری عمل می‌کنیم که طرح تحول نظام سلامت موفق شود، در این مسیر نباید نگاه سازمانی به این طرح داشته باشیم؛ اینجا جایی نیست که بتوانیم وزن‌کشی کنیم.

وی افزود: دومین مشکلی که می‌تواند طرح تحول نظام سلامت را با مشکل روبرو کند، عدم تغییر است. ما نمی‌توانیم با روش‌ها و عادات معروف و ساختارهای شکل گرفته در گذشته، طرحی بزرگ اجرا کنیم.

به گفته وی اگر نتوانیم ساختارهای بخش را اصلاح کنیم و همچنان به عادات گذشته رفتار کنیم، این حجم بزرگ نقدینگی شکلی کاریکاتوری ایجاد خواهد کرد که به عنوان مثال سر و دست در کاریکاتور ایجاد شده، تناسبی با یکدیگر نخواهند داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید براینکه باید به سمت تغییر؛ تغییر فرهنگ پزشکی، تغییر فرهنگ سبک مصرف دارو، تغییر ارجاع، بیمه و… حرکت کنیم، افزود: من نیز باید این تغییر را به طور اساسی از بیمه‌ها و رابطه بیمه با پزشک، بیمارستان و خریدار خدمت شروع کنم.

ربیعی افزود: اگر در ساختار موجود طرحی نو بیندازیم، بی‌تردید این ساختار کشش نخواهد داشت و منحنی نزولی خواهد شد، باید همه با هم کار کنیم و گذشت سازمانی داشته باشیم.

وی در ادامه بر ضرورت کنترل هزینه‌ها تاکید کرد و افزود: سازمان نظام پزشکی در این زمینه خیلی می‌تواند کمک کند، باید کاری شود که هزینه اضافی به اقتصاد ملی بهداشت تحمیل نشود، و دست به دست هم به سمت کنترل هزینه‌ها رویم.

ربیعی با بیان اینکه باید پزشکان و همچنین مردم از طرح تحول سلامت رضایت داشته باشند، افزود: نباید شکاف نارضایتی در این زمینه ایجاد شود و نهادهای میانجی مانند نظام پزشکی هم باید رضایت داشته باشند.

وی با تاکید براینکه باید طوری رفتار شود که همگان از این طرح رضایت داشته باشند، افزود: بدون رضایت پزشکان این طرح موفق نخواهد بود و در این مسیر سازمان نظام پزشکی می‌تواند سطح رضایت را تعریف کند.

ربیعی گفت‌وگوی اجتماعی پیرامون طرح سلامت را ضعیف خواند و گفت: اما هنوز هم در این زمینه دیر نشده است، پیشنهاد ایجاد تالار گفت‌ و گو را به سازمان نظام پزشکی می‌دهم و ما نیز در کنار شما خواهیم بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین بر لزوم توزیع متوازن خدمات پزشکی در سراسر کشور تاکید کرد و گفت: منابع انسانی در موفقیت هر طرحی نقشی بی‌بدیل دارند، در این طرح باید نقش افراد به خوبی تعریف شود و همگان جایگاه خود را پیدا کنند، دوباره برجلب مشارکت ذینفعان تاکید می‌کنم؛ چرا که همه نظام‌های سلامت در دنیا تنها با توجه به این مقوله به موفقیت رسیده‌اند.

وی در ادامه آموزش و پژوهش را مورد اشاره قرار داد و افزود: در زمینه دانش مدیریت در حوزه سلامت و مسایل دیگر نیازمند تولید دانش هستیم.

وی با اشاره به اینکه درک و همکاری متقابل از یکدیگر با دانش افزایی صورت می‌گیرد و فکر می‌کنم نظام پزشکی می‌تواند نقش مهمی در این میان بازی کند، افزود: برای تولید دانش در کنار شما هستیم، موسسه مطالعات تامین اجتماعی‌ فعال شده و از دکتر نوربخش می‌خواهم که بودجه بگذاریم و در این زمینه کار کنیم.

ربیعی به نامه‌ای که چندی پیش خطاب به رییس سازمان نظام پزشکی نوشته، اشاره کرد و افزود: پزشکان در شکل دادن به سازمان‌های رفاهی حمایتی نقش زیادی دارند، ما در مبحث «خیر جمعی» به شما نیاز داریم و معتقدم که طرح سلامت نیز یک خیر جمعی است.

وی با اشاره به مسائل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موارد مربوط به بهزیستی، خیریه‌ها و… گفت: از آنجا که تک تک پزشکان مسئولیتی اجتماعی نیز دارند از شما می‌خواهیم که در چارت سازمان جایی برای مسوولیت اجتماعی بگذارید و خوشحال می‌شویم که در این زمینه همکاری کنید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش به پرداخت مطالبات جامعه پزشکی از سوی سازمان بیمه تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: پرداخت مطالبات از سوی این دو سازمان بیمه‌گر تقریبا نزدیک به رسیدگی به اسناد شده است.

وی افزود: ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای بیمه سلامت ثبت نام کرده‌اند که از این میان تا کنون ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دفترچه‌های خود را تحویل گرفته‌اند و ما تصمیم داریم که خدمات و بسته بیمه پایه را به لحاظ کمی و کیفی ارتقا دهیم.

به گفته وی، در حال حاضر ۷۸ درصد هزینه‌های سلامت را سازمان‌های بیمه‌گر، ۸. ۸ را مردم و ۱۳ درصد نیز ازمحل هدفمندی پرداخت می‌شود این درحالی است که هزینه‌های بستری نیز به زیر ۱۰ درصد کاهش یافته است.

ربیعی تصریح کرد: رویکرد ما در شورای عالی بیمه نیز هدفگذاری برای بالا بردن تعرفه ویزیت در بخش سرپایی و هتلینگ دولتی بوده است، در بخش ارزش نسبی K نیز در مورد K جراحی و داخلی توافق اصولی صورت گرفته است و از آنجا که اعتقاد دارم پزشکان یک ضلع اساسی در این حوزه هستند، هیچ مقاومتی در این بخش نکردیم.

وی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بیمه‌ها در دستور کار است، افزود: الکترونیکی شدن دفترچه‌ها نیز در سازمان بیمه تامین اجتماعی آغاز شده و این امر تحول بزرگی خواهد بود.

ربیعی خطاب به اعضای حاضر گفت: در وزارت رفاه و بیمه‌ها کاملا در کنار شما هستیم و احساس کنید که آنجا خانه شماست. بنده به تفکیک تامین مالی توسط بیمه ها ازتولیت و تدارک خدمت معتقد هستم.

وی افزود: مانند یک برادر در کنار دکتر هاشمی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) هستم و هر کاری از دستم برآید برای موفقیت ایشان انجام می‌دهم. از نظام پزشکی هم می‌خواهم که ما و همچنین شورای عالی بیمه را کمک کنید؛ چرا که شما می‌توانید راه موفقیت را هموار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *