دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۱:۴۶

سلامت نیوز: یک فوق متخصص بیماریهای کلیوی بر رعایت نکات مهم در شیوه‌های تغذیه در سلامت کلیه‌ها تاکید کرد. دکتر محمد کاظم مسلمی…

سلامت نیوز: یک فوق متخصص بیماریهای کلیوی بر رعایت نکات مهم در شیوه‌های تغذیه در سلامت کلیه‌ها تاکید کرد.

دکتر محمد کاظم مسلمی در گفت‌وگو با ایسنا، ابتدا درباره نقش مهم کلیه در بدن گفت: کلیه‌ها دستگاهی در جهت دفع مواد زائد از بدن هستند که سلامت افراد را تضمین می‌کنند.

این متخصص عنوان کرد: مهمترین نکته‌ای که در سلامت کلیه‌ها دارای اهمیت می‌باشد نوع تغذیه است که در این زمینه باید از خوردن غذاهای پر چرب که مضرات فراوانی به ویژه بر کلیه‌ها دارد اجتناب کنیم و به جای روغن‌های جامد از روغن زیتون در تهیه غذا استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت تغذیه سالم در حفظ کلیه‌ها تصریح کرد: استفاده از میوه و سبزیجات و سالاد و غذاهای کم چرب می‌تواند سلامت را تضمین کند و این نوع تغذیه سالم بر عملکرد کلیه‌ها نیز موثر است از این رو در وعده‌های غذایی خود حتما سبزیجات و میوه جات را بگنجانیم.

مسلمی اظهار کرد: استفاده از غلات می‌تواند مانع از چاق شدن افراد و گرفتگی عروق شود چرا که گرفتگی عروق خود موجب آسیب به کلیه‌ها می‌شود و می‌تواند سلامت این اعضا را به مخاطره بیندازد از این رو تلاش کنیم با پایین نگه داشتن چربی خون سلامت قلب و کلیه‌ها را تضمین کنیم.

وی مصرف مایعات را مورد تاکید قرار داد و افزود: استفاده از مایعات و مصرف روزانه چند لیوان آب و مصرف مایعات سالم می‌تواند در دفع سنگ کلیه موثر باشد و موجب سلامت عملکرد کلیه‌ها شود.

دانشیار ارولوژی دانشگاه قم یادآور شد: همچنین مصرف بالای شیرینی موجب چاقی و پر کاری کلیه شده و آسیب‌های جدی به سلامت کلیه‌ها وارد می‌کند.

وی استفاده بیش از حد از نمک را عاملی مهم در ایجاد آسیب به کلیه‌ها دانست و عنوان کرد: استفاده بیش از اندازه از نمک، فشار خون را بالا می‌برد و مشکلات زیادی را برای کارکرد کلیه‌ها به وجود می‌آورد از این رو مصرف نمک را تا حد امکان اصلاح کنیم.

این فوق تخصص بیماریهای کلیوی گفت: در راستای سلامت کلیه‌ها بهتر است از گوشت سفید به جای گوشت قرمز استفاده شود چرا که گوشت قرمز حاوی کلسترول است به همین دلیل بهتر است از سویا نیز به جای گوشت قرمز برای حفظ سلامت کلیه‌ها استفاده کنیم.

وی مصرف لبنیات را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: استفاده از شیر، ماست و لبنیات با چربی پایین می‌تواند تا حدود زیادی در سلامت کلیه‌ها موثر باشد.

مسلمی در پایان متذکر شد: برخی از فست فودها و یا نوشابه‌های گاز دار مضرات زیادی برای کلیه‌ها دارد که در برنامه غذایی باید حد امکان از مصرف این مواد اجتناب شود ضمن اینکه با ورزش می‌توان میزان چربی را متعادل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *