شنبه، ۰۸ شهریور ۹۳ - ۰۵:۰۶

سلامت نیوز: سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس٬ با یادآوری انتشار اخباری مبنی بر واردات و توزیع توتون آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما٬ گفت:‌ شرکت…

سلامت نیوز: سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس٬ با یادآوری انتشار اخباری مبنی بر واردات و توزیع توتون آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما٬ گفت:‌ شرکت دخانیات٬ سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت باید پاسخ‌گوی چرایی توزیع توتون‌های آلوده باشند.

ایرج عبدی در گفت وگو با خانه ملت٬ با یادآوری انتشار اخباری مبنی بر واردات و توزیع توتون آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما٬ گفت:‌ با توجه به اینکه استعمال دخانیات خود عاملی برای به مخاطره افتادن سلامت افراد است حال باید نسبت به توزیع چنین توتونی در سطح شهر نیز حساس باشیم.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی٬ در تشریح مضرات استعمال دخانیات به ویژه قلیان و سیگار٬ افزود: متاسفانه با کاهش سن تمایل به مصرف مواد دخانی بین نوجوانان و جوانان باید به این نکته توجه کرد که افزایش مصرف دخانیات به بالا رفتن هزینه‌های سلامت جامعه منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه استعمال دخانیات و قلیان خود به انواع و اقسام بیماری‌ها منجر می شود٬ گفت: متاسفانه اخیرا اخباری از واردات توتون آلوده به سموم منتشر شده که این موضوع دیگر جایی برای سکوت مسئولان باقی نمی‌گذارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با تاکید بر اینکه سموم آلوده به سم سوسک لازیردرما می‌تواند باعث بروز بیماری‌های جدی مانند آسم در میان مصرف‌کنندگان این توتون‌ها شود٬ افزود: شرکت دخانیات٬ سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت و درمان باید هر چه سریع‌تر با شناسایی توتون های آلوده و انتشار اسامی آن‌ها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه تنها با فرهنگ ‎سازی و تبلیغات می‎توان معضل استعمال دخانیات در بین جوانان را مهار کرد٬ گفت: دولت نمی‎تواند با این مسئله قهری برخورد کند تنها وظیفه حکومت در این باره اطلاع‌رسانی و آگاه سازی قشر جوان از مضرات استعمال دخانیات است.

عبدی با بیان اینکه ابزار برخورد با معضل استعمال دخانیات قابل اندازه‎گیری و جوابگو نیست، ادامه داد: باید مضرات قلیان و مواد دخانی از سوی رسانه‎ها مطرح شود تا افراد با دیدن شرایط کنونی استعمال کنندگان خود تصمیم‌گیری کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ گفت: نحوه تولید٬ بسته بندی توزیع و حتی واردات سیگار و متعلقات آن باید از سوی شرکت دخانیات٬ سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت بررسی شود.

وی افزود: وزارت بهداشت اگر موضوعی را ببیند که با سلامتی افراد در ارتباط است باید سریع‌ آن اخطار‌های لازم را به جامعه از طریق رسانه‌ها بدهد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: مسئولان باید ضمن برخورد با هر نوع تخلفی که سلامت عمومی را به خطر می‌اندازد با اطلاع‌رسانی جامع از مضرات استعمال مواد دخانی به کاهش تمایل افراد نسبت به استعمال این نوع مواد حرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.