شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۳۹

سلامت نیوز: متخصصان پوست هشدار دادند استفاده از کرم‌ ضدآفتاب به تنهایی در پیشگیری از ملانوم بدخیم که کشنده‌ترین نوع سرطان پوست است،…

سلامت نیوز: متخصصان پوست هشدار دادند استفاده از کرم‌ ضدآفتاب به تنهایی در پیشگیری از ملانوم بدخیم که کشنده‌ترین نوع سرطان پوست است، تاثیر ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این متخصصان تاکید کردند که بنابر مطالعات انجام شده، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب همراه با دیگر روش‌های حفاظت از پوست همچون کلاه و سایه‌بان ضروری است.

ملانوم بدخیم، پنجمین سرطان شایع در انگلیس است که هر سال بیش از 13 هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند و قرار گرفتن در معرض نور خورشید شناخته‌شده‌ترین فاکتور خطرزا در بروز این بیماری است. در این بررسی متخصصان دانشگاه منچستر به بررسی تاثیر اشعه فرابنفش بر پوست موش‌هایی که در معرض خطر ابتلا به ملانوم بودند، پرداختند. این امر به آنان اجازه داد تا تاثیرات کرم ضدآفتاب در متوقف ساختن این بیماری را بررسی کنند.

«ریچارد مارایس»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: اشعه فرابنفش ژن‌های حفاظت‌کننده بدن را در برابر تاثیرات مخرب آن هدف قرار می‌دهد و نشان می‌دهد که این فاکتور سرطان‌زا تا چه میزان خطرناک است. به گفته این متخصص، نتایج مطالعات تایید می‌کند که کرم ضدآفتاب به تنهای از پوست در مقابل اشعه فرابنفش محافظت نمی‌کند. به همین دلیل بر اهمیت به کارگیری از دیگر راهکارهای حفاظت از پوست همچون استفاده کلاه و قرار گرفتن در سایه در مواقع شدید شدن تابش نور خورشید تاکید می‌شود.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، متخصصان در بررسی خود مشاهده کردند که اشعه فرابنفش، نارسایی‌هایی را در ژن P53 که از بدن در مقابل تاثیرات آسیب DNA محافظت کرده، بوجود می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.