یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۵

سلامت نیوز: پزشکان تاکید کردند که افزایش التهاب می‌تواند دلیل تشدید افسردگی و سایر بیماری‌ها را در افراد دیابتی توجیه کند. به گزارش…

سلامت نیوز: پزشکان تاکید کردند که افزایش التهاب می‌تواند دلیل تشدید افسردگی و سایر بیماری‌ها را در افراد دیابتی توجیه کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، نتایج یک مطالعه جدید در همین زمینه نشان داد که افزایش سطح التهاب در بدن به توجیه ارتباط بین دیابت و افسردگی و نیز وخیم‌تر شدن امراض و بیماری‌ها در بدن افرادی دیابتی کمک می‌کند. در این مطالعه آشکار شد نشانگرهای التهاب در خون افرادی که همزمان به دیابت و افسردگی مبتلا هستند به مراتب بیشتر از افرادی است که فقط دیابت دارند اما افسرده نیستند. متخصصان پیش از این می‌دانستند که مبتلایان به دیابت نسبت به افرادی که به این بیماری قندی مبتلا نیستند بیشتر دچار افسردگی می‌شوند. همچنین افرادی که به هر دوی این اختلال‌ها مبتلا هستند حال عمومی‌شان به مراتب بدتر از افرادی است که دیابت دارند اما افسردگی ندارند. در مطالعه جدید معلوم شد «افزایش التهاب»عامل وخیم‌تر شدن حال عمومی افرادی است که همزمان به افسردگی و دیابت مبتلا هستند.

التهاب نشانه واکنش بدن به بیماری، ضربه یا دیگر عوامل تنش‌زا است و متخصصان در این بررسی مشاهده کردند سطح بالاتر التهاب ممکن است ارتباط بین دیابت، افسردگی و وخیم‌شدن وضعیت کلی سلامت را توضیح دهد. هرچند جزئیات این فرآیند هنوز به طور کامل مشخص نیست. در این بررسی که در کالج کینگ لندن انجام گرفت، این تیم تخصصی به مطالعه روی 1227 فردی که به تازگی بیماری دیابت نوع 2 در آنان تشخیص داده شده بود، پرداختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تیم تخصصی مشاهده کردند افرادی که علائم افسردگی داشتند جوان‌تر و چاق‌تر بودند. همچنین در آنان میزان بالاتری از مشکلات قلبی، گردش خون و شاخص‌های التهاب در خون وجود داشت. این متخصصان با درنظر گرفتن فاکتورهای تاثیرگذار دیگر همچون سن، جنسیت و میزان چربی بدنی اظهار داشتند شش مورد از 12 شاخص التهابی اندازه‌گیری شده با افسردگی ارتباط دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.