یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۳۳

سلامت نیوز: یک متخصص عفونی با بیان اینکه اغلب افراد با سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به…

سلامت نیوز: یک متخصص عفونی با بیان اینکه اغلب افراد با سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند، گفت: اگر این افراد به ویروس کرونا مبتلا شوند، علائم این بیماری برای آنها شدیدتر و خطرناک‌تر است و به دلیل تشابه علائم بیماری با سرماخوردگی، افراد مبتلا به نشانه‌های مشکوک به سرماخوردگی به شدت از خوددرمانی پرهیز کنند.

دکتر حمید عمادی در گفت وگو با ایسنا، گفت: خاستگاه ویروس کرونا، کشورهای عربی به خصوص عربستان سعودی است و به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه با اختصار”MERS-COV ” نامگذاری شده است. به دلیل سفرهای مکرر ایرانیان به کشورهای عربی احتمال انتقال این ویروس به ایران بسیار است.

وی در ادامه افزود: علائم این بیماری هنوز ناشناخته است اما بسیار شبیه یک بیماری سرماخوردگی ساده یا آنفلوانزا است که شامل تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است و بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه بدون دلیل نیز داشته باشد. همچنین بعضی از انواع این ویروس می‌تواند علائم شدیدی مانند گرفتگی ریه در افراد ایجاد کند.

این متخصص عفونی با اشاره به اینکه روش‌های انتقال این بیماری از انسان به انسان دیگر شبیه بیماری آنفلوانزا است، خاطرنشان کرد: این ویروس بسیار کشنده است و باید علائم این بیماری به مسافران توضیح داده شود تا اگرعلائمی شبیه بیماری سرماخوردگی دارند، خود درمانی نکنند و هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

عمادی تصریح کرد: مهم ترین مواردی که افراد می توانند انجام دهند، رعایت بهداشت فردی و شست و شوی مرتب دست‌ها با ضدعفونی کننده‌های ساده است. همچنین در برخورد با افراد مشکوک به ابتلا از ماسک استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است افراد از سفرهای غیرضروری به کشورهای عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی خودداری کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: احتمال بروز بیماری در افراد دیابتی، افراد دارای مشکلات قلبی و تنفسی، بیماری‌های زمینه‌ای، زنان باردار و همچنین در افراد بالای 40 سال، بسیار شدید است.

عمادی گفت: لازم است افراد در برخورد با بیمارانی که علائمی شبیه سرماخوردگی و آنفلوانزا دارند و اخیرا به کشورهای عربی سفر کرده‌اند، احتیاط کنند و موارد حفاظتی را در نظر بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.