پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۱

سلامت نیوز: کارشناس و مدرس جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: کم شدن انسولین و یا کاسته شدن اثر آن بر جذب قند خون موجب…

سلامت نیوز: کارشناس و مدرس جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: کم شدن انسولین و یا کاسته شدن اثر آن بر جذب قند خون موجب می‌شود تا قند نتواند به سلول‌ها ورود پیدا کرده و در خون باقی بماند که به دنبال آن قند خون افزایش می‌یابد.

‌دیابتی‌ها و افرادی که با این بیماران سر می‌کنند ضرورت دارد نسبت به برخی نکات در خصوص این بیماری آگاهی داشته باشند تا بتوانند به موقع در جهت کنترل آن برآیند.

شهریار نوری‌الاصل، کارشناس و مدرس جمعیت هلال‌احمر کرمانشاه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بیماری دیابت در پی کم شدن ترشح انسولین از لوزالمعده بروز پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: کم شدن انسولین و یا کاسته شدن اثر آن بر جذب قند خون موجب می‌شود تا قند نتواند به سلول‌ها ورود پیدا کرده و در خون باقی بماند که به دنبال آن قند خون افزایش می‌یابد.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال‌احمر استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: گلوکز (یا همان قند) مهم‌ترین سوخت سلول‌ها بوده و چنانچه به سلول نرسد، سلول در مرحله نخست مجبور است نیاز خود را از چربی‌ها تامین کند و در صورت ادامه این روند مجبور به استفاده از پروتئین‌ها خواهد شد که این امر مواد سمی در بدن تولید کرده و زمینه به اغماء رفتن بیمار را فراهم می‌کند.

نوری‌الاصل با اشاره به وجود دو نوع دیابت اظهار کرد: دیابت نوع یک به طور معمول در افراد کم سن و سال و جوان دیده می‌شود که وابسته به انسولین است، دیابت نوع دو دیابت بزرگسالان و غیر وابسته به انسولین است.

وی استشمام بوی استون یا میوه از دهان بیمار را مهم‌ترین نشانه دیابت عنوان کرد و افزود: تکرر ادرار، تشنگی مفرط، پوست برافروخته و تنفس سنگین از جمله دیگر علائم این بیماری هستند.

نوری‌الاصل اظهار کرد: همچنین در مواردی که قند خون روند افزایشی داشته باشد تهوع، سرگیجه و در نهایت بیهوشی یا اغماء در بیمار بروز پیدا خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: درصورتی که بیماران دیابتی رژیم غذایی مناسب را رعایت نکنند امکان افت قند در آنها نیز وجود دارد که این افت قند خود را با علائمی مانند عدم تعادل، تلو تلو خوردن، عصبانیت، بدخلقی، رنگ پریدگی، گیجی، گرسنگی، تعریق فروان، لرزش و در موارد شدید بیهوشی نشان می‌دهد.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه اظهار کرد: در مواجه با بیمارانی که آگاهی نسبت به بالا یا پایین بودن قند خون آنها نداریم چنانچه فرد هوشیار باشد می‌توانیم غذا و یا نوشیدنی شیرین به او بدهیم و 15 دقیقه صبر کنیم.

وی اظهار کرد: چنانچه قند خون پایین باشد حال بیمار بهبود پیدا می‌کند، اما چنانچه قند بالا باشد تغییری در حال بیمار ایجاد نمی‌شود و بهتر است در اینگونه موارد سریعا بیمار را به مراکز درمانی انتقال داد.

نوری‌الاصل پایین رفتن خون را بسیار خطرناک‌تر از بالا رفتن آن دانست و اظهار کرد: در موارد کاهش شدید قند خون احتمال به کما رفتن بیمار بسیار محتمل است.

وی از بیماران دیابتی خواست تا به دستورات و داروهای تجویزی پزشک در خصوص کنترل دیابت توجه کرده و به منظور کنترل بهتر آن از نان‌های سفید و باگت که قند خون را به سرعت بالا می‌برد، استفاده نکنند.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال‌احمر استان کرمانشاه بهترین نان مصرفی برای این بیماران را سنگک و بربری که حاوی مقادیر بالای سبوس هستند دانست و اظهار کرد: استفاده از عرقیات سنتی مانند عرق گزنه، شنبلیله و گردو نیز در کنترل قند این بیماران بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.