سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۱

سلامت نیوز :درمان سردرد، سرما خوردگي، بي‌خوابي و دردهاي مفصلي، همه وهمه در ايران آسان است و نيازي به پزشك ندارد چرا كه…

سلامت نیوز :درمان سردرد، سرما خوردگي، بي‌خوابي و دردهاي مفصلي، همه وهمه در ايران آسان است و نيازي به پزشك ندارد چرا كه خود تجويزي دارو در اين موارد امري عادي محسوب مي‌شود.

به گزارش شفاف كافيست يك استامينوفن كدئين بخوري تا از سر درد رها شوي يا با يك بروفن سر و ته درد را هم بياوري ديگر چه نيازي به پزشك است و تجويز دارو؟!

مدت‌هاي مديدي است كه ايراني‌ها در مصرف خود سرانه دارو گوي سبقت را از همه كشورهاي جهان ربوده‌اند و تنها پشت سر گذاشتن چين باقي مانده ايت كه ان هم به دليل جمعيت زياد چشم دامامي‌هاي چيني است!

بازار مصرف دارو از داروهاي لاغري و چاقي استاندارد و غير استاندارد گرفته تا داروهاي محرك جنسي، داروهاي مسكن و خواب آور، آنتي بيوتيك‌ها و داروهاي گوارشي همه و همه مانند نقل و نبات بين ايراني‌ها رواج دارد.

بنا بر آمار رسمي، سالانه هر ايراني حدود 340عدد قرص مصرف مي‌كند و در واقع از نظر مصرف سرانه دارو، ايران پس از چين دومين كشور پرمصرف دارو در جهان محسوب?مي‌شود.

البته پيش از اين نيز يك جامعه شناس اعلام كرده بود: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده در موسسه علوم رفتاري، در ايران مصرف دارو سه برابر استانداردهاي جهاني بوده و ايران جزو 20 كشور اول دنيا و دومين كشور قاره آسيا در اين زمينه است.

مجيد ابهري با اشاره به گزارش مركز اطلاع رساني داروها و سموم معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت مبني بر اينكه 40 درصد ايراني‌ها به صورت خودسرانه دارو مصرف مي‌كنند، گفته بود: هر ايراني سالانه حدود 340 عدد دارو مصرف مي‌كند كه اين تعداد با استانداردهاي جهاني تفاوت زيادي دارد.

در هر حال آمار هر چه باشد نكته اينجاست كه ايراني‌ها همواره به دنبال راه راحت براي درمان مشكلاتي چون چاقي و لاغري، بيماريهاي جنسي و پوستي هستند و حتي حاضر نيستند براي سرما خوردگي‌هايي كه ممكن است خطرناك هم باشند به پزشك مراجعه كنند غافل از اينكه مصرف خودسرانه مسكن‌‌هايي چون آسپرين مي‌تواند عوارضي چون خونريزي دستگاه گوارش، هپاتيت، نارسايي كبد و كليه و مشكلات روحي را به همراه داشته باشد ولي پيداكردن گوش شنوا كار دشواري است.

مصرف خودسرانه مسكن‌ها همچنين عامل اصلي نارسايي‌هاي كليوي است كه به‌صورت ناگهاني آنها را از كار مي‌اندازد. كساني كه تحمل كوچك‌ترين درد را ندارند و مسكن مصرف مي‌كنند اگر كارشان به اتاق عمل يا دندانپزشكي كشيده شود ديرتر به داروهاي بيهوشي پاسخ مي‌دهند. از سوي ديگر به جاي رعايت رژيم غذايي و تغزيه درست، مردم ايران همواره به دنبال قرص و شربتي براي لاغر شدن يا چاق شدن هستند!

داروهايي كه معمولا در استاندارد بودن انها حرف و حديث‌هاي بسياري هست و عوارض جانبي بسياري هم دارند. با اين حال اين نوع داروها آنقدر در ايران پر فروش هستند كه ايران را به بازار هدف اين نوع داروها تبديل كرده اند! به اين ترتيب به نظر مي‌رسد مصرف داروي خودسرانه مي‌رود فرهنگ دارويي جديدي را در كشور باب كند.

فرهنگي كه نتيجه‌اي جز بيماري بيشتر در پي نخواهد داشت و بايد هر چه سريعتر راهكاري اساسي براي آن انديشيده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.