یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۴

سلامت نیوز: تولید بنزین از طریق پتروشیمی و عرضه آن در کشور هزینه‌ سنگینی به کشور تحمیل کرد که این هزینه‌ها در آینده…

سلامت نیوز: تولید بنزین از طریق پتروشیمی و عرضه آن در کشور هزینه‌ سنگینی به کشور تحمیل کرد که این هزینه‌ها در آینده نیز تداوم خواهد یافت.

ایرج اله‌دادی، رئیس پژوهشکده انرژی‌های نو و محیط زیست دانشگاه تهران، درگفت وگو با شانا، با بیان اینکه توزیع بنزین پتروشیمی هزینه‌های زیادی برای کشور داشت گفت: من در این مورد وارد جزئیات نخواهم شد، چراکه در مسائل فنی باید از افراد شاخص و صاحب فن استفاده شود.

وی افزود: در چند سال اخیر برای تولید و عرضه بنزین از پتروشیمی‌ها کمک گرفته شد که اثرات مثبت و منفی استفاده از آن را مسئولان وقت باید پاسخ دهند، اما آنچه مسلم است، تولید بنزین از طریق پتروشیمی و عرضه آن در کشور هزینه‌هایی برای کشور داشت که می‌توان گفت این هزینه‌ها در آینده نیز تداوم خواهد یافت.

اله‌دادی تصریح کرد: در مورد بنزین، مهمترین بحث کاتالیست‌ها هستند که متاسفانه در زمان تولید بنزین از طریق پتروشیمی‌ها، کاتالیست استانداردی در کشور وجود نداشت و واردات بنزین نیز با محدودیت مواجه بود، بنابراین از محصولات پتروشیمی برای تولید بنزین استفاده شد که دارای موادی همچون بنزن بوده که خطرات جبران ناپذیری در محیط زیست ایجاد می‌کند.

رئیس پژوهشکده انرژی‌های نو و محیط زیست دانشگاه تهران عنوان کرد: هرچند اثرات منفی موادی همچون بنزن در موجودات زنده ماندگار خواهد بود، اما ابقاء این مواد در محیط زیست در مدت زمان طولانی ممکن نیست، لذا امیدواریم با استفاده از بنزین‌های استاندارد و پاک بتوانیم شرایط را بهتر کنیم.

وی گفت: معتقدم در تولید بنزین از طریق پتروشیمی تعمدی در کار نبوده، چراکه هیچ مسئولی خواهان به خطر انداختن جان هموطنان خود نیست، اما متاسفانه اشخاص سرانجام و آینده خطرناک این موضوع را پیش بینی نکرده بودند که این جای تامل دارد.

اله‌دادی افزود: بدون شک تولید بنزین از طریق پتروشیمی تصمیمی یک شبه نبوده، لذا اگر مسئولان وقت بر روی اثرات منفی این موضوع کمی مطالعه می‌کردند و یا از افراد صاحب فن کمک گرفته می‌شد مشکلات فعلی ایجاد نمی‌شد، اما معتقدم در این موضوع نه مدیر و مسئول جزء، بلکه فردی که مستقیما دستور تولید بنزین از طریق پتروشیمی را داده است، مقصر شناخته می‌شود.

رئیس پژوهشکده انرژی‌های نو و محیط زیست دانشگاه تهران با بیان اینکه بنزین استاندارد را می‌توان در کشور تولید کرد و واردات را کاهش داد، تصریح کرد: معتقدم با رفع کامل تحریم‌ها نیز، تولید بنزین در کشور به هیچ عنوان نباید متوقف شود، اما باید کیفیت بنزین تولیدی را بیش از پیش افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.